Stalo sa vám niekedy, že nové plavky vydržali iba jednu sezónu a ďalší rok ste si museli kupovať nové? Prečítajte si naše tipy, ako predĺžiť životnosť plaviek tak, aby vyzerali čo najdlhšie ako nové.

Predpierka je dôležitá

Dámske plavky – rovnako ako akýkoľvek kúsok oblečenia – vyžadujú starostlivosť. Kým s plavkami vyrazíte k vode, pripravte im vodný kúpeľ. Do vody s teplotou okolo 30 °C pridajte malé množstvo neutrálneho mydla, jablčného octu alebo jemného pracieho prostriedku. Po kúpeli nechajte plavky voľne uschnúť vo vodorovnej polohe, vodu z nich nežmýkajte.

Pozor na krémy a vône

Mastné prípravky, ako sú krémy alebo oleje na opaľovanie, škodia jemným plavkovým vláknam. Preto aj výrobcovia plaviek odporúčajú obliecť plavky až potom, čo sa prípravok na opaľovanie úplne vstrebe. Plavkám škodia aj parfumy alebo deodoranty. Pokiaľ je to možné, dajte si pred tým, než vyrazíte k vode sprchu, ktorá tieto kozmetické prípravky zmyje.

Predíďte mechanickému poškodeniu

Jemné vlákna plaviek môžu byť poškodené aj mechanicky, preto dajte pozor na to, kam si budete pri vode sadať. Kamienky, piesok alebo drevené lavičky môžu plavky nenávratne poškodiť. Nezabudnite si preto so sebou vziať deku, uterák alebo napríklad plážové pareo, ktoré si pod seba budete môcť dať. Pokiaľ fandíte šmykľavkám alebo tobogánom, voľte hladké jednodielne plavky bez šnúrok a rôznych aplikácií. Tie by sa na vodných atrakciách mohli ľahko odtrhnúť alebo zničiť.

Doprajte plavkám starostlivosť aj po plávaní

Po návrate z pláže alebo kúpaliska plavky vypláchnite v studenej vode. Tým ich zbavíte prvotných nečistôt, ako je piesok alebo soľ. Plavky nenechávajte dlho ležať zamotané v uteráku v taške, aby sa nezaparili. Na vypranie opäť použite neutrálne mydlo alebo jemný prací prostriedok. Prebytočnú vodu z plaviek vytlačte stlačením do guličky alebo vytlačením vo froté uteráku.

Sušiť áno, ale opatrne

A ako je to so sušením? Plavky určite nedávajte do sušičky alebo uschnúť na zapnuté kúrenie. Vysoká teplota by mohla nenávratne poškodiť štruktúru vlákien. Plavky tiež nesušte na priamom slnku, aby nestratili svoju farbu. Aký je teda najlepší variant sušenia plaviek? Plavky dajte na sušiak do vodorovnej polohy a nechajte ich prirodzene vyschnúť v tieni.

Pridaj komentár