Najmä staršie stavby majú problém s vysokou vlhkosťou vo svojich interiéroch. Občas však tento problém trápi aj obyvateľov nových bytov či domov. Jedným z riešení je kúpa odvlhčovača vzduchu, ktorý účinne bojuje aj proti šíreniu plesní. Na čo by ste sa pri jeho kúpe mali zamerať?

Plánujete si kúpiť odvlhčovač vzduchu? Ak áno, toto určite neprehliadnite!

Výkon

Inak povedané, účinnosť prístroja. V tomto prípade sa jedná o údaj o množstve vody v litroch, ktoré je odvlhčovač schopný odstrániť zo vzduchu v priebehu 24 hodín. Účinnosť je závislá od podmienok – okolitej teploty vzduchu a vlhkosti. Preto si pri porovnávaní rôznych modelov odsledujte podmienky, pre ktoré je udávaný výkon platný.

Vzduchový výkon

Prechod vzduchu prístrojom a jeho prúdenie v miestnosti zaisťuje ventilátor, súčasť odvlhčovačov. Za hodinu činnosti by mal byť dobrý odvlhčovač schopný dvakrát spracovať všetok vzduch v miestnosti. Ako zistíte, či je toho schopný aj ten, ktorý ste si vyhliadli? Použite tento vzorec: výšku stropu vynásobte plochou podlahy a výsledne číslo ešte vynásobte dvomi. Dostanete číslo vzduchového výkonu, ktorý by mal odvlhčovač pre danú miestnosť dosiahnuť.

Ďalšie funkcie

Kvalitné odvlhčovače vzduchu sú vybavené špeciálnym senzorom, ktorý sníma vlhkosť v ovzduší  a keď sa tá dostane na požadovanú hranicu, odvlhčovač sa automaticky vypne. Môžete si teda nastaviť želanú hranicu vlhkosti a prístroj ju bude udržiavať. Plusom tiež je, ak je zariadenie vybavené vzduchovým filtrom alebo ionizátorom.

Systém odvlhčovania

Medzi najrozšírenejšie technológie patrí tá, ktorou disponujú kondenzačné odvlhčovače. Pracujú na princípe kondenzácie vlhkosti a sú vhodné najmä pre obytné mietnosti. Veľmi dobrý výkon dosahujú pri vlhkosti nad 60 % a izbovej teplote. Druhým typom sú adsorbčné odvlhčovače. Vlhkosť viažu na špeciálnu látku – adsorbent. Disponujú síce nižším výkonom, avšak sú tichšie a menej závislé od okolitých teplôt.

Pridaj komentár