… aj tak to nakoniec vzdáte. Ilustrácie sa pred vami budú rozpínať od tých nežných, tlmených prírodných scenérií slovenských povestí, cez doslova karnevalové sprievody farieb afrických a gréckych príbehov, až po drsne kolorované pitoreskné postavičky dotvárajúce kuchárske knihy, či smiešne príbehy.

Takmer každá kniha je iná: zakryjete meno a máte pocit, že to nekreslil jeden, ale niekoľko autorov. Miloš Kopták tvorí radikálne. Nejde do dohody s autorom textu, nesekunduje mu, nepodlieza, nepýta sa „ako to myslel, keď to písal“. A to isté robí s čitateľom: akoby mu bolo jedno, či jeho obrázkom porozumie: „tu máš, pozri, ber – neber, chyť si to“.
Tvorí tak, akoby sa hral: vášnivú adrenalínovú hru, v ktorej preskakuje z tvaru na tvar, z príbehu vyberá nečakané detaily a doslova volá čitateľa, láka ho k tomu, aby ho príbeh začal baviť. Aby sa pri ňom cítil dobre, aby ho rozosmial, aby mu v hlave ostal vtip.

Africké rozprávky Kama Sywor Kamanda, Grécke báje a mýty Eduarda Petišku, rozprávka Jána Uličianskeho Malá princezná či Proglas pre deti Daniela Pastirčáka, nežná kniha poézie Lidské klubíčko Vladimíra Vokolka … alebo autorská kniha Včelár.
Stojí za to prísť sa pozrieť na originály tých ilustrácii zblízka. Výstavu Miloša Koptáka „Od zajtra neilustrujem“ si môžete pozrieť v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne na Palackého ul. 27 od 7. 10. do 21. 11. 2021. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Miloš Kopták (1969) študoval na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici, na VŠVU v Bratislave v ateliéri grafiky a knižnej tvorby v ateliéri Dušana Kállaya a na École des Beaux Arts vo Francúzsku. Založil ASIL – Asociáciu ilustrátorov a je spoluautorom projektu TOTO! je galéria. Vystavoval na mnohých samostatných a skupinových výstavách doma aj v zahraničí. Spolupracoval aj so zahraničnými vydavateľmi a za ilustrácie knihy Kama Sywor Kamanda Africké pohádky (2006) získal ocenenie Zlatá stuha. Rovnako je nositeľom ceny Ľudovíta Fullu (2010). Spolu s Ray Escalé tvorí expresívne, dráždivé, tzv. „dark“ maľby v rámci projektu Miroir Noir.