… aj tak to nakoniec vzdáte. Ilustrácie sa pred vami budú rozpínať od tých nežných, tlmených prírodných scenérií slovenských povestí, cez doslova karnevalové sprievody farieb afrických a gréckych príbehov, až po drsne kolorované pitoreskné postavičky dotvárajúce kuchárske knihy, či smiešne príbehy.

Takmer každá kniha je iná: zakryjete meno a máte pocit, že to nekreslil jeden, ale niekoľko autorov. Miloš Kopták tvorí radikálne. Nejde do dohody s autorom textu, nesekunduje mu, nepodlieza, nepýta sa „ako to myslel, keď to písal“. A to isté robí s čitateľom: akoby mu bolo jedno, či jeho obrázkom porozumie: „tu máš, pozri, ber – neber, chyť si to“. Tvorí tak, akoby sa hral: vášnivú adrenalínovú hru, v ktorej preskakuje z tvaru na tvar, z príbehu vyberá nečakané detaily a doslova volá čitateľa – láka ho k tomu, aby ho príbeh začal baviť. Aby sa pri ňom cítil dobre, aby ho rozosmial, aby mu v hlave ostal vtip.

Africké rozprávky Kama Sywor Kamanda, Grécke báje a mýty Eduarda Petišku, naozajstné recepty Z kuchyne starého Prešporka, Z kuchyne bohémskej Bratislavy Petra Ševčoviča, rozprávka Jána Uličianskeho Malá princezná … alebo autorská kniha Včelár.

Stojí za to prísť sa pozrieť na originály tých ilustrácii zblízka. Výstavu Miloša Koptáka s názvom „Od zajtra neilustrujem“ si môžete pozrieť v TOTO! je galéria na Moskovskej ul. 29 v Bratislave od 12. septembra 2019 (od 18:00 hod.) do 28. novembra 2019. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Miloš Kopták (1969) študoval na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici, na VŠVU v Bratislave v ateliéri grafiky a knižnej tvorby v ateliéri Dušana Kállaya a na École des Beaux Arts vo Francúzsku. Založil ASIL – Asociáciu ilustrátorov a je spoluautorom projektu TOTO! je galéria.

Vystavoval na mnohých samostatných a skupinových výstavách doma aj v zahraničí.

Spolupracoval aj so zahraničnými vydavateľmi a za ilustrácie knihy Kama Sywor Kamanda Africké pohádky (2006) získal ocenenie Zlatá stuha.

Rovnako je nositeľom ceny Ľudovíta Fullu (2010). Spolu s Ray Escalé tvorí expresívne, dráždivé, tzv. „dark“ maľby v rámci projektu Miroir Noir.

Pridaj komentár