„Od sna k realite“ je výstava s prierezom módnej tvorby návrhára Richarda Rozboru BA(Hons) a jeho vývoj za 20 rokov od jeho promócie v roku 2001 v Londýne na Central St. Martin’s až do dnešného dňa.

Módny návrhár Richard Rozbora BA(Hons)

Richard Rozbora tvorí pod módnou značkou ROZBORA COUTURE. Udržateľnosť sa stala jeho trendom. Slovenský módny návrhár Richard Rozbora, kreatívny riaditeľ rodinnej značky ROZBORA COUTURE, však princípy environmentalizmu, etiky a slow fashion vyznáva už dlhé roky.

Richardovo dlhoročné pôsobenie v móde, rovnako ako jeho dosiahnuté vzdelanie na jednej z najprestížnejších svetových módnych univerzít spolu s pedagogickou a vzdelávacou činnosťou v oblasti módy a členstvom v prestížnej britskej Kráľovskej umeleckej spoločnosti (RSA), ktorú česť má ako jeden z mála Slovákov, ho kvalifikujú prezentovať sa na profesionálnom a odbornom poli na Slovensku na popredných miestach, čím tieto skutočnosti definujú s ohľadom na dosiahnuté akademické vzdelanie Richarda ako návrhára, ktorého komplexné štúdium nedosiahol do dnešného dňa žiaden z kolegov na Slovensku.

Jeho tvorbu predstavíme za podpory z verejných zdrojov pomocou Fondu na podporu umenia formou samostatnej autorskej výstavy dňa 11. 11. 2021 pod záštitou veľvyslanectva Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v priestoroch školy Mod Spe Paris CE – Fashion Business School, Vysoká škola managementu a marketingu v módnej oblasti na Hviezdoslavovom námestí 20 v Bratislave. Výstava bude pozostávať z viacero ucelených častí, zobrazujúcich jednotlivé etapy jeho tvorby a ich prierez a vývoj za uplynulých 20 rokov.

Richard Rozbora, BA(Hons.) sa zaoberá módnou tvorbou a dizajnom od roku 2001. Je absolventom londýnskej University of Arts London, Central St. Martin’s s titulom BA(Hons) – honorovaný bakalár umenia v oblasti womenswear. Je členom prestížnej britskej RSA (Royal Society of Arts / Britská Kráľovská akadémia umenia).

Ako módny návrhár začal tvoriť už od roku 2001 pod svojim menom Richard Rozbora, ako ROZBORA COUTURE od roku 2013. V akademickej oblasti je členom komisie pre mladých módnych tvorcov v rámci BMD a spolupracuje s francúzskou školou Mod’Spa Paris ako odborný konzultant, kde vzdeláva študentov a odovzdáva im svoje cenné skúsenosti. Počas posledných 20 rokov  predstavuje kolekcie v Bratislave a tiež posledných 7 rokov každoročne na viedenskom týždni módy až do vypuknutia celosvetovej pandémie. Počas minulých rokov mal okrem toho autorské prehliadky aj v Prahe, Paríži, Nikózii, Londýne, Oslo a pod. Nižšie nájdete výber najvýznamnejších prezentácií od roku 2014.

FOTO: reefe.sk

2001              promócia Central St. Martin’s Londýn

2014-2019   prezentácie a prehliadky

Zahraničné: Viedeň, Praha, Paríž; domáce: Bratislava, Žilina, Jasná Nízke Tatry, Trenčianske Teplice. Účasť na podujatiach: Viedenský týždeň módy, Fashion LIVE! a Bratislavské módne dni, veľvyslanectvo SR v Rakúsku, prezentácia v Hofburgu vo Viedni, prezentácie pre rôzne inštitúcie, ako napr. ING Banka, rakúsky časopis Look! a pod.

2018               členstvo v britskej Kráľovskej akadémii umenia (RSA)

2018               prehliadka MQVFW Viedeň 2018

2019               prehliadka Fashion LIVE! Bratislava

2019               prehliadka v Prahe – Pražská křižovatka

2019               MQ VIENNA FASHION WEEK za podpory dotácie z FPÚ

Primárnym cieľom výstavy je predstavenie retrospektívy tvorby dizajnéra Richarda Rozboru a jeho vývoja od študentských experimentálnych modelov až po tvorbu vysoko profesionálnych, remeselne skvelo zvládnutých majstrovských modelov s ohľadom na nositeľnosť, dizajn, nadčasovosť a to všetko za zachovania princípov udržateľnej a ekologickej módy.

Predstavenie prebehne formou vernisáže a následnej výstavy a expozície v trvaní 1 týždňa v priestoroch školy módnej komunikácie Mod’Spe na Hviezdoslavovom námestí 20 v Bratislave, kde budú vystavené modely a taktiež budú prebiehať projekcie vytvorených videovizitiek z existujúcich aj nových stopáží. Cieľom výstavy je predstavenie prierezu Richardovej tvorby a najmä jeho vývoj za 20 rokov.

Richardovo dlhoročné pôsobenie v móde, rovnako ako jeho dosiahnuté vzdelanie na jednej z najprestížnejších svetových módnych univerzít spolu s pedagogickou a vzdelávacou činnosťou v oblasti módy a členstvom v prestížnej britskej Kráľovskej umeleckej spoločnosti (RSA), ktorú česť má ako jeden z mála Slovákov, ho kvalifikujú prezentovať sa na profesionálnom a odbornom poli na Slovensku na popredných miestach a tieto skutočnosti definujú s ohľadom na dosiahnuté vzdelanie Richarda ako návrhára. Umeleckú úroveň Richarda a jeho módnej tvorby zhodnotili už jeho profesori, Gianfranco Ferre, ktorí vychovali okrem iného Alexandra McQueena, Stellu McCartney, Johna Galliana, Husseina Chalayana a ostatných svetoznámych umelcov, udelením mu titulu honorovaný bakalár umenia / BA(Hons.). Richardovo umenie definovali napríklad mená ako jeho priamy tútor Howard Tangye, okrem iného osobný ilustrátor Christiana Diora, Diane Pernet ASVOF a pod.

FOTO: reefe.sk

Výstavu s názvom OD SNA K REALITE s prierezom módnej tvorby návrhára Richarda Rozboru BA(Hons) a jeho vývoj za 20 rokov od jeho promócie v roku 2001 v Londýne na Central St. Martin’s až do dnešného dňa, podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Vitajte vo svete módy a tvorby RICHARDA ROZBORU BA(Hons)

PROGRAM

17.30 – 18.00 Príchod hostí

18.00 – 18.15 privítanie hostí a úvodné slovo Jana Lalová, riaditeľka vysokej školy módnej komunikácie Mod’Spe na Hviezdoslavovom námestí 20 v Bratislave + moderovanie

18.20 – 18.25 príhovor mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Spojeného kráľovstva J. E. pána Nigela Bakera

18.25 – 18.30 príhovor Iveta Ledererová, akademická maliarka, módna návrhárka a vysokoškolská pedagogička

18.30               príhovor Eduard Kukan, niekoľkonásobný minister Zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, viacnásobný poslanec Európskeho parlamentu a vysokoškolský pedagóg

18.35               Richard Rozbora, BA(Hons), módny návrhár, poďakovanie prítomným za účasť, za príhovory, za poskytnutie priestorov, za sponzorstvo a mediálne partnerstvo …

18.40               Jana Lalová – otvorenie výstavy a pozvanie na pohostenie

21.00               Ukončenie podujatia

Následne bude výstava dostupná pre širokú verejnosť v termíne 15. – 19.11.2021 v časoch 16:00-18:00 hod., takisto v priestoroch školy módnej komunikácie Mod’Spe na Hviezdoslavovom námestí 20 v Bratislave

Pridaj komentár