Jedlo je súčasťou našej kultúry, posadí ľudí rôznych názorov za jeden stôl, prináša priateľov do jednej domácnosti. Okrem svojej základnej funkcie priniesť telu dostatok živín pre mnohých z nás, znamená aj odmenu a časť dňa, kedy sa uvoľníme a doprajeme si niečo, čo nás poteší. Potravinová intolerancia alebo neznášanlivosť nám škodí celkom nenápadne, no zato vytrvalo.

Čo je potravinová intolerancia?

Je to neobvyklá reakcia tela na určité potraviny. Príznaky bývajú často nejasné a základná príčina problému – potravina – nie je vždy správne diagnostikovaná. Fakt, že konzumácia určitých potravín je príčinou konkrétnych zdravotných problémov nie je jednoduché zistiť, pretože na rozdiel od okamžitých príznakov potravinovej alergie, príznaky potravinovej intolerancie sa často objavujú niekoľko hodín alebo dokonca dní neskôr. Je preto dôležité svoje telo poznať a vedieť si správne vyberať potraviny, aby sme zabránili ich vplyvu na náš tráviaci trakt. Nie je alergia ako alergia. Každé telo funguje inak, každé telo má inú výšku tolerancie na produkty. Ak si niekto môže dopriať, napríklad pri celiakii, kukuričné cestoviny, iný si radšej dá konjakové, aby predišiel problémom so zažívaním. Tak isto je to pri intolerancii na laktózu. Raz týždenne kávička s mliečkom? U niekoho ok, ale u druhého problém už len pri vyslovení slova „mlieko“.

Čo spôsobuje intoleranciu?

Prečo sa to vlastne deje? Existuje niekoľko príčin intolerancie na potraviny. Mnohým ľuďom chýba dostatok tráviaceho enzýmu, ktorý štiepi potravu do stráviteľnej podoby. Na iných môže pôsobiť negatívne stres, oslabená imunita a mikroflóra, pridané škodlivé látky vo výrobkoch, genetika alebo dokonca aj životné prostredie, v ktorom trávime väčšinu dňa. Medzi typické príznaky patria tie, ktoré sa spájajú so zlým trávením, bolesťou brucha, plynatosťou alebo zápchou. Potom sú však aj také príznaky, ktoré na prvý pohľad nemusia súvisieť s intoleranciou: kožné vyrážky, akné či ekzémy, zadržiavanie tekutín, gynekologické ťažkosti, nádcha a dýchacie ťažkosti, bolesti hlavy, migréna a rôzne zápaly. Zaujímavé je, že enzýmy v našom tráviacom trakte nedokážu rozložiť vlákninu glukomanan, ktorá telom prejde v takmer nezmenej forme. Detoxikuje tráviaci trakt, a zároveň „kŕmi“ priateľské baktérie v črevách, čím podporuje črevnú mikroflóru. Glukomanan má priaznivý vplyv na chudnutie, prispieva k udržaniu správnej hladiny cholesterolu v krvi a pozitívne ovplyvňuje vstrebávanie cukrov a tukov v krvi. Ten sa nachádza aj v produktoch značky Slim Pasta, ktoré sa hodia aj pre jedincov so špeciálnymi výživovými potrebami, ako sú celiatici, diabetici alebo jedinci s intoleranciou na laktózu.

Ako vzniká laktózová intolerancia?

Ak ste niekedy po konzumácií mliečnych produktov pocítili náhle kŕče v žalúdku, je možné, že netolerujete laktózu. Nejde o nič výnimočné. Podľa štúdií trpí intoleranciou na mlieko (predovšetkým na kravské mlieko) približne 15 – 70 % európskej populácie a až 20 % Slovákov. Laktózová intolerancia je porucha trávenia spôsobená neschopnosťou stráviť laktózu, hlavný sacharid v kravskom mlieku a mliečnych výrobkoch. Je pomerne bežným javom a postihuje približne dve tretiny dospelej populácie celosvetovo. Dochádza k nej primárne vtedy, keď náš organizmus nedokáže vytvárať dostatok enzýmu laktáza, ktorý je potrebný na trávenie laktózy. Pri normálnej funkcii laktáza štiepi laktózu na galaktózu a glukózu, ktoré následne prechádzajú z čreva do krvi. Problém však nastáva vtedy, keď sa v tenkom čreve laktóza nerozštiepi, pretože nemá k dispozícii dostatok spomínaného enzýmu. Takto sa mliečny cukor v nerozštiepenej forme dostane až do hrubého čreva, kde je pomocou črevných baktérii a plynov skvasený. Pri intolerancii na mlieko nejde o alergiu na mlieko. Ide o neznášanlivosť mliečneho cukru laktózy, ktorý sa nachádza v rôznych mliečnych výrobkoch. Alergia na mlieko sa naopak viaže na neznášanlivosť mliečnej bielkoviny. Naše telo produkuje enzým laktázu, ktorá rozkladá mliečny cukor a na glukózu a galaktózu. Ak je ho málo, alebo trpíme jeho poruchou, tak sa znižuje aj naša tolerancia čerstvého mlieka a mliečnych výrobkov.

Laktóza sa nachádza v materskom mlieku a takmer každý sa narodí so schopnosťou ju stráviť. Neznášanlivosť laktózy sa však môže vyvinúť v každom veku, ako v detstve, tak aj v dospelosti, kedy tvorba laktázy klesá. Sekundárna laktózová intolerancia sa vyskytuje spolu s inými druhmi ochorení: Crohnova choroba, celiakia, ulcerózna kolitída a po chemoterapii. Občas sa intolerancia na laktózu zamieňa s alergiou na mliečnu bielkovinu. V tomto prípade ide o neprimeranú reakciu imunitného systému a väčšinou vzniká veľmi rýchlo po požití alergizujúcej potraviny. Príznaky môžu byť podobné. Potravinová intolerancia môže ovplyvniť takmer každý orgán v tele. Navyše sa môžu pridať kožné, prípadne dýchacie ťažkosti – opuchnutie pier a jazyka, svrbenie, žihľavka, ťažkosti s dýchaním a pod.

Na zabránenie vzniku a ďalším prejavom negatívnych príznakov potravinovej intolerancie postačuje správne nastavený stravovací plán, ktorý eliminuje problémové potraviny. „Ak sa rozhodnete s úpravou stravy podľa výsledkov osloviť odborníka na výživu, informácie o vašom zdravotnom stave mu pomôžu nastaviť váš jedálniček správne hneď od začiatku,“ hovorí Tereza Vincourová, výživová odborníčka značky KetoMix. „Po čase je možné v niektorých prípadoch opäť zaradiť niektoré potraviny do jedálnička“, dodáva.

Pridaj komentár