Hlavnou postavou je 16-ročný mladík Holden Caulfield, ktorý je zároveň aj rozprávačom príbehu. Nie je ako ostatní chlapci. Nie, on je výnimočný a neobyčajný. Tohto citlivého introverta vyhodia zo školy kvôli zlému prospechu. Holden ma nadovšetko rád svoju sestru Phoebe.

Citlivo vníma aj vtedajšiu spoločnosť a všetky jej chybné nedostatky. „Proste ja si v jednom kuse predstavujem, ako sa davy malých deciek hrajú na takom velikánskom žitnom poli. Tisíce malých deciek a široko-ďaleko ani jediného dospelého, myslím teda okrem mňa. A ja ti stojím na kraji nejakej strašnej priepasti. A vieš, čo musím robiť? Musím chytiť každého, kto sa priblíži k tej priepasti. Rozumieš, ak uteká a nedáva pozor, kam uteká, ja musím odniekiaľ vyliezť a chytiť ho. Toto by som robil od rána do večera. Chytal by som tie decká v žite. Viem, že je to bláznovstvo, ale je to jediná vec, ktorú by som fakt rád robil.“

Kto chytá v žite je román, ktorý v roku 1951 napísal Jerome David Salinger. Aj v súčasnosti je to jedna z najznámejších klasík po ktorých siahajú čitatelia.

Pridaj komentár