New York. Betónová džungľa, kde sa vyrábajú sny, mesto, ktoré nikdy nespí, Big Apple. „If you can make it there, you can make it anywhere“, ako spieva Alicia!

New York, New York! Mesto, ktoré v sebe ukrýva celý svet, sa rozhodne oplatí navštíviť!!!

Hovoria mu „hlavné mesto sveta“, nie však pre meštiansku pýchu, ale preto, lebo New York v sebe ukrýva celý svet. Netvorí ho iba ostrov Manhattan (za čo by jeho obyvatelia dali bezpochyby ruku do ohňa), ale aj nie menej významné mestské časti ako Brooklyn, Queens, Bronx, či ostrov Staten Island, na ktorom sa týči ikonická Socha slobody.

Keď prechádzate ulicami týchto častí NYC, ocitáte sa v iných svetoch. Z Talianska vkráčate do Číny, Kórea je vzdialená len dve stanice metrom a na Pakistan pozeráte cez most. Tieto svety nie sú lacnými replikami národných architektúr, ale autentickým domovom z dovozu.

Po tom, čo holandskí kolonizátori kúpili žulový ostrov Manhattan od miestnych indiánov za 24 dolárov, začalo sa toto miesto plniť prisťahovalcami z celej planéty. Jednak sa tu človek nikdy necíti ako cudzinec a jednak vám dáva možnosť robiť čokoľvek, na čo máte práve chuť a to 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

A kde začať s „venčením“ oka? Dokonalý výhľad na betónovú džungľu ponúka 86. alebo 102. poschodie  obligátnej zastávky- Empire State Building. Kúpiť si dokonca môžete lístok za cca 40 eur, ktorý pokryje denný i nočný vstup, a vy uvidíte hŕstku mrakodrapov v ten istý deň za slnečného aj mesačného svitu.

Neskôr by mohla nasledovať prechádzka po Central parku, ktorá sa dá pokojne rátať na hodiny. Áno, je dobré ísť raz aj na Times Square, ale nevracať sa (pretože je to len preľudnená fascinácia blikajúcimi obrazovkami).

Ak ste milovníkmi umenia a budete v NYC viac dní, za pokus by stálo vyhľadať si na stránkach vami zvolených miest bližšie info – väčšina múzeí a galérií má totiž 1 deň v týždni vstup zadarmo.

Socha slobody je ďalšou nevyhnutnosťou pre „first timers“. Ak sa chcete vyhnúť trajektu na samotný ostrov, vyberte si bezplatný odvoz na prístav Staten Island, ktorý odchádza z Battery Parku.

Uistite sa, že stojíte na severnej strane lode, aby ste získali čo najlepší pohľad na ,,Lady Liberty“. Ďalšou atrakciou, ktorá sa v poslednom roku stala „box-tickom“, je High Line Park v NYC … táto vyvýšená rekreačná oblasť prechádza západným Manhattanom a je to bývalá linka nákladného vlaku. Určite stojí za zastávku.

Uvažujete o kariére vo „Veľkom jablku“? Pre vaše CV ideálne, pre osobný život pomenej. Newyorčania pracujú naozaj intenzívne – rozsvietené kancelárie od polnoci vyššie nie sú žiadnou výnimkou – nejde  totiž o neskorú upratovaciu šichtu, iba o klasické nadčasy (či o klasický workoholizmus?).

Ten najcharakteristickejší pracovný ruch zažijete od 11:00 do 14:00 v okolí Wall Street. Provokatívne sa prechádzať so svojím caffe, napríklad okolo slávnej sochy namosúreného býčka, ktorého intímnych partií by ste sa podľa legendy mali dotknúť pre šťastie, nemusí byť najhoršie strávené dopoludnie.

Čo sa týka prepravy po tomto meste, ikonické žlté vozidlá taxi stopnú na každom rohu mávnutím pravačky jedine tak postavy v seriáloch a filmoch. A už aj keď si vyberiete ako spôsob dopravy auto, tak očakávajte, že určitý čas v ňom aj pobudnete.

Najrýchlejšia voľba je zaručene metro. Páni z Wall Street, rapari z Bronxu, blázni z ulice, modelky, pouliční muzikanti, herci, to všetko tam nájdete … Táto ľudská ZOO je natoľko fascinujúca, že nepotrebujete sprievodcov, pamiatky a ani veľké turistické plány.

Nechajte sa unášať, objavujte miesta, ktoré nie sú medzi top pamiatkami, ale predsa majú schopnosť vás pohltiť a zmeniť pohľad na vašu doterajšiu existenciu.

New York vás zhltne, ale nechajte sa. Stojí to za to!!!

Za skvelé priblíženie svojich zážitkov z New Yorku ďakujeme skvelej Nikolete Ivankovej Macejovej

Pridaj komentár