Adéla Jiříková odštartovala svoju kariéru profesionálnej modelky vo svojich 14 rokoch. V priebehu svojho života úspešne zvládala štúdium a to i napriek tomu, že cestovala po celom svete. V mnohých krajinách sa objavovala nielen na prehliadkových mólach, ale i stránkach a titulkách známych magazínov. Absolvovala vysokoškolské štúdium so zameraním na anglický jazyk a lingvistiku a dokonca mala možnosť absolvovať kurzy tureckého jazyka a managementu na Yale University v USA. V súčasnosti pôsobí česká kráska v New Yorku a spolupracuje s prestížnymi designérmi a fotografmi. Čo všetko nám Adéla ešte o sebe prezradila, sa dočítate v exkluzívnom rozhovore len na M magazín.sk.

„New York bude vždy mať dôležité miesto v mojom srdci!“ Modelka Adéla Jiříková nám prezradila množstvo zaujímavostí o svojej modelingovej kariére!!!

Ktorý modelingový trh považuješ za najlepší?

Vždycky som si myslela, že poviem Londýn, Tokio alebo Paríž, ale i napriek tomu, že hrali dôležitú úlohu na mojej životnej ceste, nepovažujem tieto trhy za najvýraznejšie. Keď sa však pozriem spätne, tak v tejto fáze môjho života je to určite New York a Istanbul. V týchto centrách sú veľké kultúrne rozdiely a máme sa od nich toho ešte veľa učiť.

Aký je New York a čo by si nám o ňom povedala?

New York je veľmi jedinečné mesto a bude vždy mať dôležité miesto v mojom srdci. Je to veľmi dominantné mesto plné rôznych kultúr a je náročné sa tu presadiť. Z týchto dôvodov ma to do New Yorku vždy lákalo. V New Yorku dominuje veľká konkurencia, takže sa musíte naučiť dôverovať a veriť sám sebe. Po nejakej dobe som si uvedomila, že ma toto mesto učí každý deň niečo nové. Navyše tá prúdiaca energia je všade okolo vás. Čo sa týka módy, je to bezpodmienečne hlavné mesto a vidno to úplne všade. Ľudia sú odvážni v tom čo si obliekajú a nezáleží im na tom, čo si o nich ostatní myslia, ale ako sa cítia, pretože čo je pre nich dôležité je to, že chcú predovšetkým vyjadriť svoju osobnosť a jedinečnosť.

Spomenula si Istanbul ako jednu z tvojich najlepších skúseností. Mohla by si nám k tomu povedať niečo viac?

Istanbul je veľmi živé a kultúrne bohaté mesto, ktoré je na križovatke rozvíjajúcich sa trhov z Balkánu, Strednej Ázie a štátov Perzského zálivu. Táto jedinečná pozícia je pre ženy na týchto trhoch magnetom. Pred svojou prvou pracovnou príležitosťou som nemala vôbec žiadne očakávania, ale včas som zistila, že trh je veľmi rozmanitý a plný módneho potenciálu. Veľmi ma ohromil talent niektorých miestnych fotografov a návrhárov. Najväčším prekvapením pre mňa bol ale záujem miestnych žien o módu. Ženy na týchto rozvíjajúcich sa trhoch sa pomerne dosť starajú o svoj vzhľad. Prišlo mi to však také, akoby tam aj napriek tomu chýbal zdroj, kde by mohli testovať nové štýly a čerpať inšpiráciu. Vďaka tomu som sa rozhodla byť súčasťou projektu, ktorý by umožnil ženám dodať sebavedomie a pomohol im sa v móde lepšie orientovať. Tento online obchod bol zameraný na prezentáciu a propagáciu modernejších štýlov predovšetkým západnej módy.

Aká bola tvoja úloha v tomto projekte?

Po určitej dobe som sa stala hlavnou modelkou tohoto online obchodu a bližšie som spolupracovala so stylistami a fotografmi, aby sme prišli na spôsob, ako odprezentovať nové štýly tureckým ženám. Ako zahraničná modelka som mala jedinečnú možnosť priniesť perspektívy z rôznych kultúr a tým tiež vytvoriť špeciálne kampane pre firmy, ktoré sa chceli na stránkach prezentovať. Ako kultúrna ambasádorka som skrz sociálne médiá mala možnosť sa s mnohými ženami spojiť priamo a odprezentovať im nové štýly. Vynaložené úsilie výrazne pomohlo prebúrať bariéry pre módu a životný štýl v takom zmysle a rozsahu, že povzbudzovalo ženy, ktoré majú v týchto krajinách stále sa zvyšujúce právomoci a k modernejším štýlom bez toho, aby sa narušili ich tradície. Čas strávený v Turecku mi ukázal, aké je pre mňa dôležité pomáhať týmto ženám a byť schopná im odprezentovať niečo nové a netradičné.

Mala si možnosť pracovať aj v ďalších rozvíjajúcich sa trhoch?

Áno. Po mojej práci v Istanbule som sa rozhodla odletieť do Atén. Po mojom príjazde na seba príležitosť nenechala dlho čakať. V jednom som ale mala určite jasno a to v tom, že určite chcem dať prednosť projektom, ktoré by mi dali ďalšie možnosti ukázať gréckym ženám, že móda môže mať i iné rozmery. Stala som sa súčasťou týždňa módy, ktorý oplýval nadanými návrhármi, ktorí zdieľali rovnakú misiu ako ja.

Čo by si na záver odkázala slovenským a českým ženám k výberu outfitov a rôznych módnych kúskov?

Rozhodne by som odkázala to, že každá žena je krásna a začne to byť okamžite vidieť, akonáhle sa oblečie do niečoho, v čom sa cíti pohodlne a sebaisto. Buďte otvorené skúšať nové štýly, sledujte módne trendy na rôznych sociálnych platformách a nebojte sa vymeniť si názor s kamarátkami. Myslím ale, že by sme sa všetci mali nechať inšpirovať rôznymi kultúrami. Nebojte sa nových kúskov a štýlov, no nezabudnite si pritom uchovať skromnosť a minimalizmus z tradičnej východnej kultúry.

Za rozhovor ďakujeme úspešnej českej modelke – Adéle Jiříkovej

Pridaj komentár