Investovať do mladých talentov je jedným z najdôležitejších posolstiev pre budúce generácie. V modelingovej agentúre – Exit Model Management, si to uvedomujú dvojnásobne. Dôkazom toho sú špeciálne tréningy, ktorými sa každá nádejná modelka na svojej ceste za úspechom zdokonaľuje a formuje si tak kariéru úspešnej modelky. Aby sme vám priblížili zákulisie týchto špeciálnych a veľmi dôležitých dní v kariére každej modelky, nezaváhali sme ani na minútu a vyspovedali sme hneď 7 krások úspešnej modelingovej agentúry na Slovensku. Mnoho zaujímavostí nám z profesionálnej prípravy modeliek prezradila aj scoutka – Daria Darvašiová, ktorá sa príprave budúcich modeliek venuje už viac ako 20 rokov. Čo všetko nám prezradili v jeho prvej časti?

„New faces“ agentúry Exit Model Management absolvovali špeciálny „model trainig day“! Aké je zákulisie prípravy nádejných topmodeliek!!! I. časť

Karolína B – Exit Model Management

Baby, máte za sebou „model trainig day“, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou v kariére každej modelky. Ako tento deň hodnotíte?

Karolína B: Tento tréning sa mi veľmi páčil, lebo som mala možnosť upraviť sa na tému ‚bad girl‘, čo obyčajne nerobím. Taktiež som rada, že sme sa naučili pózovať inak ako ‚beauty‘ štýlom, teda trochu tvrdšie.

Val M: Na tomto tréningu som sa úplne našla! Cítila som sa veľmi prirodzene a vo svojom živle.

Viktória B: Tento deň bol náročný, ale veľa som sa naučila.

Bianka P: Ako po každom tréningu, aj z tohto som si vzala niečo nové a užitočné, čo sa mi v modelingu určite zíde.

Ronnie: Tento tréning bol pre mňa zatiaľ najťažší, ale aj tak sa mi veľmi páčil a opäť som sa mnoho naučila.

Nicol C: Tento tréning ma veľmi bavil! Síce to nebolo jednoduché,  ale snažila som sa popracovať na chybách.

Michaela U: Tento deň hodnotím veľmi pozitívne – tréning sa mi veľmi páčil.

Ronnie – Exit Model Management

Na čo bol tento tréning zameraný?

Daria Darvašiová: Tento tréning nesie pracovný názov „BAD GIRL“. Pri tomto type tréningu si dievčatá doma naštudujú pózy a výrazy tváre. Pripravia si aj oblečenie a líčenie, ktoré im pomôže lepšie sa vcítiť do danej témy. Pred objektívom by mali vyžarovať, že sú „zlé dievčatá“ – nahnevané, zamračené, namyslené, drzé. Proste pri takomto tréningu by sa naozaj nemali usmievať alebo pôsobiť milo. Profesionálna modelka musí byť tvárna a musí vedieť pred objektívom stvárniť rôzne charaktery. Tréning je zameraný na 3 dôležité schopnosti: prácu s výrazmi tváre, prácu s rukami a prácu so štúdiovým svetlom. Musím povedať, že práve práca so štúdiovým svetlom je pre začínajúce modelky mimoriadne náročná na pochopenie. Tá námaha však stojí za to! Profesionálna modelka naozaj ovláda štúdiové svetlo, rozumie mu a vie ponúknuť fotografom dostatok vynikajúcich záberov, z ktorých sa vyberie ten najlepší.

Val M – Exit Model Management

Ako vyzerá priebeh takéhoto tréningu?

Daria Darvašiová: Dievčatá si vopred naštudujú v pohodlí domova pózy, nachystajú si na danú tému make-up a styling, v ktorom sa budú cítiť pohodlne. Na začiatku tréningu dievčatám vysvetlím ako pracovať so svetlom a ako nastaviť tvár tak, aby vyzerala čo najlepšie. Samozrejme je im vysvetlené aj to, ku ktorým chybám najčastejšie dochádza a ako sa im treba čo najefektívnejšie vyvarovať. Dievčatá sa potom snažia spojiť všetky informácie do jedného celku. Musia myslieť na svetlo, ako otočiť tvár, kam dať ruky tak, aby nezabudli ani na ramená a potom to najdôležitejšie: ten správny výraz tváre. V prvom kole si tiež skúsia pózy, ktoré sa naučili doma. Po prvom kole si fotky spoločne pozrieme a ukážeme si plusy a mínusy. Zvyčajne tu nasleduje krátka pauza, aby mali možnosť natrénovať lepšie pózy. Druhé kolo zvyčajne dopadne oveľa lepšie. V druhom kole im viac pomáham a usmerňujem kam sa otočiť, kedy zmeniť ruky alebo držanie tela a kedy iba trochu nahnúť bradu. Potom už aj oni lepšie chápu svetlo a ľahšie sa im pózuje. Nuž a výsledkom sú krásne tréningové fotky.

Bianka P – Exit Model Management

Čo nové ste sa počas tohto tréning naučili a v čom ste ešte viac zdokonalili?

Karolína B: Musím povedať, že takýto štýl pózovania som ešte neskúšala a preto bol pre mňa úplne nový, no keďže sa nebojím ísť do nových vecí, skúšala som všetko, čo mi napadlo. Myslím si, že každým tréningom sa v niečom lepšíme – napríklad ja sa snažím viac používať ruky a pracovať s nimi pri tvári.

Val M: Myslím si, že som sa naučila viac sa uvoľniť a odviazať pred fotoaparátom a zdokonalila som sa vo výrazoch tváre.

Viktória B: Naučila som sa pracovať so štúdiovým svetlom a začala som mu rozumieť, zdokonalila som sa hlavne vo výrazoch tváre.

Bianka P: Spoznala som svoju tvár z rôznych uhlov. Naučila som sa nové výrazy tváre a druhy pózovania.

Ronnie: Naučila som sa viac pracovať so svetlom a nové pózy.

Nicol C: Pre mňa bola nová hlavne práca zo svetlom a popracovať musím aj na výrazoch tváre.

Michaela U: Počas tohto tréningu sme sa naučili pracovať so svetlom a zdokonaľovali sme pózovanie rúk a výrazy tváre.

Michaela U – Exit Model Management

Čo vnímate na pózovaní ako najnáročnejšie?

Daria Darvašiová: Tréningy s mladými modelkami robím už 20 rokov a pre dievčatá je vždy náročné spojiť všetko dokopy. Je veľmi náročné myslieť na svetlo, byť kreatívna, nezabúdať na ruky, ramená, držanie tela … je toho dosť. Preto som rada keď vidím, ako sa každým tréningom zdokonaľujú a ako im to ide čoraz ľahšie. Tréningy trvajú iba 3 mesiace a je neuveriteľné ako veľa sa toho naučia a akú istotu získajú. Je to obrovská výhoda. Odmenou sú spokojní klienti, ktorí chvália naše dievčatá a oceňujú ich profesionalitu.

Karolína B: Asi najťažšia vec je nestrácať kreativitu a pamätať si, z akého uhla budem na fotke vyzerať dobre, aby si mal klient z čoho vyberať.

Val M: Pre mňa je najnáročnejšie pri pózovaní pred objektívom nesmiať sa a pózovanie s rukami.

Viktória B: Spojiť všetko dokopy a teda dávať pozor na ruky, plecia a tváriť sa profesionálne.

Bianka P: Vedieť pracovať so štúdiovým svetlom a tieňmi, sústredenie sa na precíznosť póz a výrazov.

Ronnie: Podľa mňa treba byť pred kamerou kreatívny. Náročné je si tu pózu tiež predstaviť, ,,Je pekná? Hodí sa mi?“

Nicol C: Na pózovaní vnímam najnáročnejšie asi to, keď sa musím vžiť do témy a stále vymýšľať originálne a nové výrazy tváre.

Michaela U: Na pózovaní vnímam ako najnáročnejšie pracovanie so svetlom a pracovanie s rukami.

Nicol C – Exit Model Management

Čo musí mať z vášho pohľadu modelka v sebe a čo sa dá naučiť? Čo sa naopak naučiť bez toho, aby ste to mali v sebe, nedá?

Daria Darvašiová: Ľudia si zvyčajne myslia, že modelka musí byť extrovert a má mať chuť predvádzať sa. Nie je to však pravda! Tie najúspešnejšie modelky sú aj najväčší introverti!!! Modelka musí byť skromná, cieľavedomá a veľmi milá. Počas svojej kariéry som stretla veľa dievčat, ktoré o modelingu vôbec neuvažovali. Dali sme im možnosť vyskúšať si to a nakoniec ich to chytilo za srdce. Stretla som dievčatá, ktoré nemali talent a keď som ich prvýkrát videla chodiť v opätkoch, potichu som si hovorila: „ach jaaaj, nikdy sa to nenaučí. „Ale boli pracovité a dnes predvádzajú pre tých najznámejších módne značky na svetových mólach. Takže modeling nie je ani o talente, ani o sebavedomí, ale rozhodne je o pracovitosti. O takom základnom nastavení a chuti sa učiť nové veci, nebáť sa skúšať a nebáť sa pokaziť. A mimochodom, ak ste sa vo svojom živote dobrovoľne naučili sebavedomie nemať – rovnako sa môžete naučiť zdravé sebavedomie mať, pokiaľ ste ochotní na sebe pracovať.

Karolína B: Podľa mňa by sa modelka nemala hanbiť a mala by rada skúšať nové veci. Ak je hanblivá a nepracuje na tom, bude to na nej vždy vidieť. Stačí aspoň malá dávka sebavedomia a pôjde to. Dá sa naučiť pózovať pred objektívom, to som napríklad ja na úplne prvom skúšobnom fotení vôbec nevedela, no aj tak by sa dievča malo cítiť a vedieť ovládať svoje telo, nebáť sa ukázať.

Val M: Každá modelka by mala byť prirodzená, mala by mať zdravé sebavedomie, nebyť hanblivá a myslím si, že všetko sa dá naučiť poctivou prípravou a prácou.

Viktória B: Naučiť sa dá skoro všetko, ale pokiaľ nemá modelka v sebe cit pre modeling, tak to nikdy nie je ono. Modelka musí mať hlavne talent, musí byť milá a rozumieť móde.

Bianka P: Podľa mňa, každá modelka by mala mať v sebe odhodlanie, chuť učiť sa, posúvať sa ďalej a samozrejme zdravé sebavedomie. Len tak sa nedá naučiť  prehliadková chôdza a profesionálne správanie.

Ronnie: Myslím si, že modelka by mala byť tak trochu aj herečka, mala by stvárniť pred kamerou či objektívom rôzne emócie a taktiež by mala ,,predať“ šaty, čo má na sebe oblečené. Samozrejme, pekná chôdza sa bez tréningu predviesť nedá – na všetkom sa dá pracovať a zlepšovať.

Nicol C: Každá modelka musí mať v sebe hlavne prirodzenosť a byť sama sebou. Naučiť sa dá potom hlavne práca s rukami.

Michaela U: Modelka by mala mať zdravé sebavedomie, ku ktorému sa dá priučiť. Mala by mať slušné správanie, poznať etiketu, a pod. Mala by tiež vyžarovať určitú charizmu.

Viktória B – Exit Model Management

Pridaj komentár