New face v modelingu Juraj Dobiš sa stal múzou českého dizajnéra + ROZHOVOR

591
New face v modelingu Juraj Dobiš sa stal múzou českého dizajnéra + ROZHOVOR 1

Po celý život sme tu na to, aby sme skúšali, hľadali a objavovali. V dnešnej dobe má veľa ľudí viac ako jednu profesiu. V oblasti modelingu to nefunguje inak. Caru Delevingne ľudia poznajú ako britskú topmodelku, no v skutočnosti je aj herečkou. V roku 2012 si zahrala malú úlohu vo filme Anna Karenina, princeznú Sorokinu. V tomto roku vyjde film Paper Town, kde bude Cara účinkovať v hlavnej úlohe. Do kategórie herec a model zároveň patrí aj syn režiséra a herca Clinta Eastwooda – Scott Eastwood. Medzi ďalšie multitalentované hviezdy patria aj herec a model Jamie Dornan, topmodelka a herečka Rosie Huntington-Whiteley, americký herec, scenárista, producent, model či spevák Christopher Ashton Kutcher a mnoho ďalších. Výnimkou nie sú ani Slováci.

New face v modelingu Juraj Dobiš sa stal múzou českého dizajnéra

juraj_dobis_new_face_mmagazin1

Slovenský model Juraj Dobiš Po základnej škole sníval o štúdiu na konzervatóriu. No, kto by nechcel byť hercom, spevákom či tanečníkom a to bez matematického uvažovania počas štyroch rokov? Pre rodáka z Nitry bolo rozhodnuté. V štúdiu hudobno-dramatického odboru pokračoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, ktorú dokončil magisterským diplomom. Jeho medzi zastávkou sa stala Janáčkova akadémie múzických umění v Brně, kde študoval muzikálové herectvo. Modelingu sa začal venovať minulý rok, aj keď úplným nováčikom v tomto odbore nie je. Jeho materskou agentúrou je M management.

juraj_dobis_new_face_mmagazin2

Prednedávnom vyšiel u nás v M Magazíne editoriál nafotený slovenským fotografom Michalom Jakubcom. Práve jedným z modelov na jeho fotografiách je aj Juraj Dobiš, ktorého sme si dovolili vyspovedať a porozprával nám o svojich začiatkoch a skúsenostiach v modelingu.

juraj_dobis_new_face_mmagazin3

M magazín.sk vyspovedal slovenského modela Juraja Dobiša a prináša Vám s ním jedinečný rozhovor nie len o modelingu:

Si vyštudovaný herec so skúsenosťami s moderovaním módnych prehliadok, s účinkovaním v divadle a v televízii.Pamätáš si však na svoje prvé profesionálnejšie fotenie?

Jedno z mojich prvých takpovediac profesionálnejších fotení bolo v Bratislave pred troma rokmi s nemeckým fotografom Manuelom Fehrom, ktorý bol aj bývalý model. On ma ako prvý „zasvätil“ do práce v oblasti modelingu. Našťastie sme mohli spolu komunikovať po anglicky, nakoľko nemčina je pre mňa zatiaľ „španielska dedina“ . Bola to moja prvá skúsenosť a zapáčilo sa mi to. Spomínam na to veľmi rád. Fotilo sa v centre mesta a ja som sa prezliekal priamo na ulici pred pohľadmi okoloidúcich. A vtedy som to začal brať ako bežnú súčasť mojej práce.

Od roku 2014 si new face v modelingovej agentúre M management. Kto a kde ťa oslovil?

Dostal som sa k nim prostredníctvom sociálnej siete. Poslal som svoje fotografie, pozvali ma na casting a sú mojou materskou agentúrou zhruba rok.

juraj_dobis_new_face_mmagazin4

Minulý rok v lete si vycestoval do USA. Čo bolo hlavným dôvodom ísť do Ameriky?

New York, bol mojím snom odmalička a keďže rozhodne patrí k najväčším metropolám módy, tak som spojil príjemné s užitočným. Pochodil som si modelingové agentúry, stretol sa so zaujímavými ľuďmi z tejto brandže a mal som photoshooting v Central Parku, na ktorý mám skvelé spomienky.

Zúčastnil si sa castingu na New York Fashion week. O pár dní po príchode na Slovensko ti prišiel mail, že si ťa vybrali na prehliadky. Aký to bol pre Teba pocit?

Jeden kamarát mi dal info o castingu na New York fashion week a tak som sa spontánne rozhodol. Povedal som si, prečo to neskúsiť? Veľké nádeje ani očakávania som nemal. Spiatočnú letenku som mal booknutú. O pár dní, keď som už bol na Slovensku mi prišiel mail, že ma vybrali. Zamrzelo ma to, no na druhej strane ma potešil ich záujem a vtedy som si povedal, že to nekonečné čakanie na castingoch má zmysel a nikdy nevieš kde, kedy, ako a koho zaujmeš. Dôležité je len byť v správnom čase na správnom mieste. Určite sa do New Yorku plánujem vrátiť.

juraj_dobis_new_face_mmagazin5

Medzi tvoje posledné fotenia patrilo nafotenie editoriálu  „Les Contraires“ v spolupráci s fotografom Michalom Jakubcom. Aký to bol pocit mať celé telo natreté farbou?

Musím povedať, že išlo o veľmi kreatívne a zaujímavé fotenie. Michal Jakubec je úžasný umelec a určite by som si s ním spoluprácu veľmi rád zopakoval. Samotná príprava trvala niekoľko hodín. Našťastie to bola profesionálna farba, aj keď sme sa zo začiatku obávali či ju dáme zo seba dolu. Bol to zvláštny pocit mať telo a vlasy natreté farbou, pretože postupne na mne tuhla a cítil som sa doslova ako socha.

Jedným z tvojich úspechov je aj spolupráca s fotografkou Máriou Švarbovou, známou pod umeleckým menom Aria Baró.

Je to talentovaná a navyše veľmi pekná fotografka, ktorej fotografie získavajú prestížnu známku Photo Vogue/Italiaa častokrát sú ocenené ako pic of the day na PhotoVogue/Italia. Výnimkou neboli ani projekty, na ktorých som sa podieľal ako model. The marriage bola naša prvá spolupráca a na základe nej ma oslovila aj na ďalší projekt The doctor,o ktorom sa písaloaj v americkom Trandland.

juraj_dobis_new_face_mmagazin6

Módny návrhár 20. storočia Yves Saint Laurent povedal: „Móda sa mení, štýl je večný.“ Vnímaš zmeny v módnych trendoch na Slovensku a v zahraničí? Aký štýl vyhovuje tebe?

Ten rozdiel som pocítil najmä v New Yorku.Myslím si, že sme na dobrej ceste, a čím ďalej si ľudia zo Slovenska dovolia obliecť aj odvážnejšie a farebnejšie outfity. Dobrú osvetu šíria aj samotní blogeri. V súkromí preferujem jednoduché štýlové oblečenie, casual style. Nosím to, v čom sa cítim dobre ako jeansy, tričko tenisky. Samozrejme že svoje oblečenie si volím podľapríležitosti.

Prezraď nám čo najextravagantnejšie si predvádzal.

Na módnych prehliadkach sa často predvádzajú aj také „veci“, čo v šatníku len tak bežne nenájdete.Od jedného návrhára značky Maldoror som mal na sebe model, kde mi bolo viac odhalené ako zahalené. Musel som prekonať ostych, vyjsť na mólo a neriešiť moje nahé pozadie. Našťastie som mal zakrytú tvár a bolo mi vidno len oči. Celý Fashion live som si nesmierne užil a teším sa na ďalší ročník.

juraj_dobis_new_face_mmagazin7

Nedávno ťa oslovil český návrhár Adam Ptáček, pre ktorého si sa stal „múzou“. Povieš nám k tomu niečo viac ?

Ak všetko dobre dopadne, tak v auguste s ním nafotím jeho prvú pánsku kolekciu „The Masquerade“. Adam je veľmi šikovný mladý módny návrhár, ktorého štýl by sa dal prirovnať k svetovým značkám ako Versace či John Galliano. Oslovil ma, aby som sa stal tvárou jeho prvej pánskej kolekcie pod značkou „Apé“. Doteraz navrhoval iba dámske modely. Som rád, že práve ja budem jedným z predvádzajúcich jeho extravagantné kúsky. Adam už usilovne pracuje na svojej kolekcii. Niekoľko návrhov som mal možnosť vidieť, ale nerád by som predbiehal. Určite sa čoskoro dozviete viac a máte sa načo tešiť.

Na Fashion live 2014 si predvádzal modely slovenského dizajnéra Martina Hrču, Izabely Komjati, Kristíny Synek a mnohých ďalších pre ktorých si aj fotil. Určite máš mnoho nesplnených snov.

Ako som už spomínal, jedným z hlavných mojich cieľov je vrátiť sa spať do New Yorku a venovať sa modelingu. Rád by som bol súčasťou na Fashion weekoch aj v ďalších významných metropolách módy ako napr. Miláno, Paríž či Londýn a predvádzať pre svetoznáme značky. Ak „vyrastiem“ chcem výjsť na mólo aj so svojou vlastnou módnou značkou. Mojou túžbou je spolupráca s takými známymi fotografmi ako je Mario Testino a Kristian Schuller. Ale všetko záleží od naskytnutých príležitostí, ktoré sa ponúkajú.

juraj_dobis_new_face_mmagazin8

Máš v živote motto?

Áno mám, hneď dve „moje vlastné“. Prvé je krátke a výstižné a to druhé mi určuje môj životný cieľ. Prvé je: „Nedrž hubu ani krok, nech ich držia druhí.“ A to druhé znie: „ V živote padneš, toľkokrát kým sa nenaučíš chodiť. Ak už sa naučíš chodiť, učíš sa podliezať a skákať cez prekážky, ktoré ti život prináša do cesty preto, aby si pochopil, že smer ktorým kráčaš má zmysel len vtedy, ak vieš kam vedú tvoje kroky.“

juraj_dobis_new_face_mmagazin9[Sandra/sandramandakova.blogspot.sk/instagram.com/jurajdobis]

Pridaj komentár