Pre krásny výhľad a úžasný výlet nemusíte cestovať ďaleko. Riešením môže byť návšteva jedného alebo hneď viacerých z „naj“ kútov Slovenska. Ženeviete, ktoré to sú? Dnes si teda trochu pripomenieme zemepis zo základnej školy a pozrieme sa za najvyšším, najnižším, najsevernejším, najjužnejším, najzápadnejším a najvýchodnejším bodom na našom území. Toto sú tie „naj“ kúty Slovenska, ktoré treba poznať a určite stoja aj za navštívenie.

Neviete kam cez víkend? Navštívte 6 „naj“ kútov Slovenska!!!

Výstup na Gerlachovský štít je povolený iba so sprievodcom horského vodcu

Najvyšší bod – Gerlachovský štít

Gerlachovský štít má 2654 metrov nad morom – toto je zároveň údaje pre najvyšší bod našej krajiny. Ponúka nám krásny výhľad na celé Tatry a určite aj adrenalínový zážitok. Vstup na Gerlachovský štít je povolený iba so sprievodom horského vodcu. Toto miesto navštívi ročne množstvo turistov, ale aj miestnych. Najznámejší výstup je zo Sliezskeho domu cez Velickú próbu.

Najnižší bod – rieka Bodrog

Nachádza sa iba 94 metrov na morskou hladinou v Trebišovskom okrese blízko Maďarských hraníc. Jeho symbolom je mohutná skala. Okolie rieky ponúka krásny výhľad a je tu aj možnosť výletnej plavby po Bodrogu. Na plavbu sa odporúčajú plavky. Ich najväčší výber ponúka obchod Astratex. Ten ponúka aj široký výber spodného prádla. Pri nákupe môžete uplatniť zľavový kupón Astratex a ušetriť pri nákupe. Každý kupón na KuponyZdarma.sk je zadarmo, ihneď platný a môžete ho tak okamžite uplatniť pri nákupe. Toto platí pre každý kupón a zľavu na stránke.

Výstup na Babiu horu viackrát absolvoval aj Ján Pavol II.

Najsevernejší bod – Babia hora

Nachádza sa na Orave a dosahuje výšku 1725 metrov nad morom. Je zároveň najvyšším vrchom Beskýd a jej masív má tvar písmena V. Je hranicou medzi dvoma rozvodiami – zo severnej (poľskej) strany je to rieka Visla a z južnej (slovenskej) rieka Biela Orava. Za čias komunizmu sa tu údajne mala nachádzať pamätná tabuľa, ktorá mala pripomínať výstup VladimiraIľjiča Lenina z roku 1912, ktorá však bola demontovaná. V roku 1996 bola inštalovaná pamätná tabuľa, ktorá pripomínala viaceré výstupy Jána Pavla II. Podľa informácií sa každoročne k výročiu osadenia konajú výstupy z obce Oravská Polhora.

Najjužnejší bod – Patince

Patince sú malá obec v okrese Komárno. Nachádza sa tu rímskokatolícka kaplnka svätého Vendelína z 13. storočia. Obec vznikla v roku 1957. Nájdeme tu aj termálne kúpalisko, v ktorého areáli je priestor pre mnoho aktivít či rekreáciu.

Najzápadnejší bod – Záhorská Ves

Záhorská Ves je obec v okrese Malacky. Nachádza sa v Záhorskej nížine a tesne susedí s Rakúskom. V obci na vás čaká kompa, ktorá premáva cez rieku Moravu a spája obec s rakúskou Angernan der March.

Najvýchodnejší bod – Kremenec

Najvyšší vrch Bukovských vrchov, ktorý sa nachádza neďaleko obce Nová Sedlica. Stojí tu obrovský žulový stĺp, ktorý má tvar trojbokého hranola. Práve tu sa totiž stretávajú hranice troch štátov – Slovenska, Poľska a Ukrajiny a zároveň aj troch národných parkov, ktoré sú zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Koniec koncov nezabúdajte na to, že turistika patrí k lacnejším športom a ako aj každý iný šport, má viaceré priaznivé vplyvy na naše zdravie. Po väčšine postačí kvalitná obuv a odolné oblečenie. Ak chcete ušetriť pri kúpe vybavenia na turistiku, odporúčame pozrieť zľavové kupóny a kódy, zľavy a výpredaje. Na stránke kuponyzdarma.sk sú ich stovky a všetky zľavy sú zadarmo a ihneď platné. Zľavový kód si stačí skopírovať a uplatniť pri nákupe v obchode. Kupóny vám môžu ušetriť aj desiatky eur pri každom nákupe cez internet.

Ak ste teda doposiaľ nevedeli, kam sa na víkend vybrať, už sa hádam nemusíte rozhodovať. Tieto zemepisné „naj“ kúty Slovenska môžu byť skvelým tipom, kam vyraziť. Všetky tieto miesta vám ponúkajú netradičný zážitok, stačí si len poň ísť a zažiť slovenské „naj“ na vlastnej koži. Spravte si pekný víkend!

1 KOMENTÁR

Pridaj komentár