Akonáhle začne leto, každá dáma siahne do svojej skrine ako prvé po plavkách. Súčasná rozmanitosť produktov v módnom priemysle disponuje na módnom trhu veľkým množstvom obchodov a butikov s plavkami, takže niekedy je to pomerne husársky kúsok vybrať si tie správne. Pred storočím by však ľudí pohľad na dnešné plavky doslova šokoval. Neviete prečo?

Neverili by ste, aké plavky sa v minulosti nosievali!

Plavky sa v priebehu storočia zmenili na nepoznanie a rozhodili všetky dovtedajšie bariéry a stereotypy. Práve preto, že tak dôležitý kúsok dámskeho šatníka prešiel tak významnou zmenou, sme sa vám rozhodli priblížiť vývoj plaviek v priebehu 100 rokov.

19. storočie

swimsuit_in_the_last_100_years_mmagazin_1

Korzet, sukňa s obručou, pančuchy a čiapka. Dámy boli takto odeté v plnej kráse počas letných dovoleniek v 19. storočí. Nuž, taká bola doba!

Začiatok 20. storočia

swimsuit_in_the_last_100_years_mmagazin_2

V takýchto plavkách si išli dámy začiatkom 20. storočia zaplávať. Plavky pozostávali z nohavičiek, krátkej širokej sukne a korzetu. Takého zloženie plaviek bolo v tej dobe považované za provokatívne.

10.roky

swimsuit_in_the_last_100_years_mmagazin_3

Herečka Annette Kellermanová šokovala spoločnosť tým, že si obliekla priliehavé plavky. Dokonca za to bola i zatknutá!

20. roky

swimsuit_in_the_last_100_years_mmagazin_4

O desať rokov neskôr, už odhalené ruky a nohy zakázané neboli. Avšak, na plážach sa zdržiavali plážoví cenzori, ktorí kontrolovali, či šortky mali správnu a nie kratšiu dĺžku. Charakteristickou črtou plaviek tohto obdobia boli plávacie čiapky.

30. roky

swimsuit_in_the_last_100_years_mmagazin_5

Bolo to obdobie experimentovania s dizajnom, tkaninami, farbami a potlačou. Plavky boli vyrábané s cieľom, aby zvýraznili ženské telo tak, ako to len bolo možné.

A pozor!!! Dvojdielny plavky!!! Skutočná revolúcia vo svete módy!!!

swimsuit_in_the_last_100_years_mmagazin_6

40.roky

swimsuit_in_the_last_100_years_mmagazin_7

Všeobecne možno povedať, že plážová módy v prísnych 40. rokoch bola veľmi skromná.

swimsuit_in_the_last_100_years_mmagazin_8

Ale plavky, ktoré pripomínali moderné mini šaty, zvýrazňovali telo dokonale. Každý pozoroval úžasnú a sexy Marilyn Monroe!

50.roky

swimsuit_in_the_last_100_years_mmagazin_9

Návrhár Louis Réard debutuje vôbec prvými bikinami. Ľudia o týchto plavkách vtipkovali, že „o dievčati prezrádzajú všetko, okrem priezviska jej matky za slobodna“.

60. roky

swimsuit_in_the_last_100_years_mmagazin_10

V roku 1962 sa v kultovej „bondovke“ Dr. No, vynorila Ursula Andress z mora v bielych bikinách, ktoré sa od tejto chvíle stali ikonickými!

swimsuit_in_the_last_100_years_mmagazin_11

Jednodielne plavky sú však stále v móde. Elizabeth Taylor to len potvrdila vo filme „Suddenly, Last Summer“.

70. roky

swimsuit_in_the_last_100_years_mmagazin_12

Vývoj plaviek by sa pravdepodobne zastavil v tomto bode. Ale návrhári predstavili tangá ako súčasť bikín.

80.roky

swimsuit_in_the_last_100_years_mmagazin_13

Zmenšovanie plaviek sa v tomto období zastavuje a návrhári začínajú experimentovať s rôznymi štýlmi. Plavky s hlbokým výstrihom boli posledným trendom 80. rokov.

90. roky

swimsuit_in_the_last_100_years_mmagazin_14

Samozrejme, obrazy krásnych dám zo známeho seriálu „Pobrežná hliadka“ boli v tejto dobe extrémne populárne. Kto si nepamätá kultovú Pamelu Anderson v jej červených jednodielnych plavkách? Táto skutočnosť naštartovala trend športovej módy.

Súčasnosť

swimsuit_in_the_last_100_years_mmagazin_15

Súčasná móda poskytuje takmer neobmedzený výber plaviek. Predstavivosti módnych návrhárov sa žiadne medze nekladú. Nie sú žiadne zákazy a žiadne hranice. Samotné dámy rozhodujú, aké plavky si oblečú. Záleží iba na tom byť jedinečná!

Pridaj komentár