Každý okamih nášho života v nás uchováva určitú spomienku. Tá má nielen nezabudnuteľné čaro, ale predovšetkým obrovskú hodnotu, lebo sa už nedá vrátiť, aj keď by sme si to častokrát veľmi želali. Mladý a talentovaný umelec Tomáš Stríž sa rozhodol, že toto prianie – vrátiť sa k určitému okamihu nášho života – sa pokúsi ľuďom aspoň čiastočne splniť a to skutočne originálnym spôsobom. Pod značkou TOPA TOUCH vyrába krásne spomienkové šperky a to na mieru podľa predstavy každého zákazníka. Práve tento originálny nápad a jedinečný prístup k zákazníkom, z neho spravili najznámejšieho uchovávača spomienok na Slovensku. Aký bol jeho prvý spomienkový šperk a ako najradšej relaxuje? Čo ho viedlo vycestovať za na americký kontinent a akú najšpeciálnejšiu zákazku doteraz vyrobil? Nielen to, ale i množstvo zaujímavostí z Tomášovej profesie, ale i súkromia, sa dočítate v exkluzívnom rozhovore špeciálne len pre M magazín.sk.

Najznámejší uchovávač spomienok na Slovensku sa vrátil spoza „Veľkej mláky“! Na aké novinky v značke TOPA TOUCH sa môžeme už teraz tešiť?

Tomáš, za veľmi krátky čas si si na Slovensku vybudoval prívlastok „najznámejší uchovávač spomienok“! Si na Slovensku aj jediným?

Nemyslím si, že som jediný, kto uchováva spomienky. Aj fotografovanie a ich následné vyvolanie je uchovávanie spomienok. V  mojich príveskoch a spomienkových predmetoch ide tiež o emócie spájajúce osoby, ktoré pre seba znamenali veľmi veľa. Každý predmet pre jeho majiteľa má nesmiernu hodnotu. Prostredníctvom mojich príveskov sa ľudia vedia dotknúť milovanej osoby, svojho dieťatka, ale aj domáceho miláčika.

Uchovávanie spomienok spôsobom, akým to robíš ty, je skutočne originálne. Bol to tvoj nápad, alebo si sa nechal niekým inšpirovať?

Tento nápad sa vo mne rodil postupne. Tým, že som pracoval a aj stále pracujem v rodinnej pohrebnej službe, mal som neustále potrebu dať našim zákazníkom, ktorí v ťažkých chvíľach smútia za svojimi zosnulými, niečo čo im pomôže a dodá im pocit, že ho majú stále pri sebe. Táto moja súkromná potreba sa pretavila do všetkých spomienkových predmetov a šperkov, ktoré sa v súčasnosti tešia veľkej obľube. Pridal som predmety aj pre zamilovaných a rodiny s deťmi. Som veľmi rád, že môžem vytvárať a uchovávať spomienky nielen v tejto tak trochu smutnej oblasti, ktorá je však súčasťou nášho života, ale i tej prítomnej a pozitívnej.

Poznáš vo svete podobných uchovávačov spomienok ako si ty?

Áno, poznám spoločnosti, ktoré robia podobné veci v zahraničí, väčšinou však ide o veľké firmy, ktoré robia s množstvom iných šperkov, prípadne predmetov.

Mnohí ťa poznajú tiež pod značkou TOPA TOUCH. Prečo si pre ňu vybral práve takýto názov? Zvažoval si aj iné názvy?

Uchovávanie spomienok je pre každého z nás niečím čo znamená určitú hodnotu. Tak to platí aj pre mňa. Tento názov nesie v sebe skrytý význam a spomienku. Práve tie sú jediné, ktoré si my ľudia vieme uchovávať, či už ide o audio, video alebo myšlienkový záznam. Spomienka znamená stopu, spomienka sa nás dotýka. Topa je skratka môjho mena To-mas a Pa-trika, čo je meno môjhopraprapra dedka. Inak je to aj slovná hračka TOPA bez S je ako Stopa a Touch je dotyk. Moja značka teda znamená zanechať stopu. Voľba názvu bola pre mňa teda jediná a jednoznačná.

Kedy si sa začal na „plný úväzok“ venovať svojej značke? Pamätáš si na tvoju prvú predanú spomienku?

Naplno sa venujem TOPA TOUCH už šiesty rok. Samozrejme, že na svoj prvý spomienkový šperk nezabudnem. Zvečňoval som odtlačok prsta zosnulého otca pre jeho dcéru, ktorá v našej rodinnej pohrebnej službe zabezpečovala pohreb. Bolo to veľmi emotívne a odtlačok si uchovala a dala zarámovať.

Bola to spočiatku tvoja záľuba, alebo si to od samého začiatku poňal profesionálne?

Bola a stále to je moja záľuba, no zároveň celú prácu beriem ako poslanie. Čo sa týka profesionality, tá v tom bola od začiatku. Robíme s mojou rodinou v oblasti, kde sa akákoľvek chyba neodpúšťa. Preto napriek nadšeniu z práce a nápadov, ktoré dostávam do reality, je vždy na prvom mieste profesionalita a pokora voči zákazníkom a aj samotnému uchovávaniu spomienok.

Aké všetky možnosti uchovania spomienok sú aktuálne v tvojom portfóliu?

Mám pomerne široké portfólio. V mojej ponuke nájdete strieborné a zlaté prívesky a obrúčky s odtlačkami prstov, ďalej prívesky s odtlačkami ručičiek, nožičiek a zvieracích labiek. Ďalej uchovávam do príveskov aj fotografie alebo zvukové stopy. Medzi tú smutnejšiu časť mojej ponuky patria spomienkové šperky s popolom zosnulého, alebo tzv. spomienkové sklo – predmety zo skla s uchovaným popolom zosnulého.

Máš zákazky prevažne zo Slovenska, alebo chodievaš aj do zahraničia?

Moja značka sa stáva čím ďalej tým viac populárnejšou aj v zahraničí, aj keď v súčasnostije väčšina objednávok stále zo Slovenska.

Ako prebieha také bežné uchovanie spomienky by TOPA TOUCH?

Budem rozprávať o tých pozitívnych uchovávaniach, ktoré mám najradšej. Odtlačok prsta odoberám dvomi spôsobmi a to za pomoci vankúšika od pečiatky: pekne otlačíme prst na čistý, hladký biely papier a následne ho graficky spracujem do fázy pred graviráciou, alebo za pomoci špeciálneho prístroja, ktorý mám na skenovanie odtlačku. Ručičky a nožičky bábätiek odoberám za pomoci špeciálnej farby, ktorú natriem a následne taktiež odtlačím na čistý papier. Ak sa niekto rozhodne zvečniť fotografiu alebo zvukovú stopu, potrebujem kvalitnú fotku a v prípade zvukovej stopy si premením daný zvuk do kriviek v podobe zvukovej krivky a tá ide na graviráciu.

Akú najšpeciálnejšiu požiadavku na uchovanie spomienky si doposiaľ dostal?

Jedna z najzaujímavejších požiadaviek bolo uchovávanie odtlačkov kopýt trom koníkom pre ich majiteľa. Zo sveta ľudí to boli odtlačky pier, kde klientka namiesto rúžu použila farbu na tlač a asi tušíte ako dlho trvá kým taká farba zíde dolu. Nebránim sa však ani experimentom, pretože fantázii sa medze nekladú.

Na ktorý moment tvojej profesionálnej kariéry nikdy nezabudneš?

Tých momentov je veľmi veľa a všetky sú výnimočné.

Vieme, že si sa len nedávno vrátil spoza „Veľkej mláky“ a to konkrétne zo slnečnej Floridy. Bol si tam pracovne, alebo si sitam bol skôr oddýchnuť? Ako na teba tento kút sveta zapôsobil?

Milujem Miami vo všeobecnosti. Podnebie a ľudia tu – tá kombinácia je vždy pre mňa prínosom. Vždy si myslím, že budem len oddychovať, ale viete ako to chodí … keď vás kopne múza, neviem ostať len tak nečinne ležať a beriem do ruky pero a papier a začínam tvoriť. V Miami mám pár známych, ktorí si pre mňa vždy pripravia nejakú prácu. Moja posledná cesta však priniesla aj veľmi zaujímavú ponuku na spoluprácu a myslím, že sa máte na čo tešiť. Nechám si však ešte toto tajomstvo chvíľu pre seba. Takže čo môže byť lepšie ako spojiť príjemné s užitočným?

Plánuješ v blízkej budúcnosti aj nejakú ďalšiu zaujímavú cestu do zahraničia?

Sú destinácie, ktoré mám ešte v pláne navštíviť. Moje cesty sú ale zvyčajne spontánne a bez dlhých plánov. V blízkej budúcnosti na mňa čakajú zaujímavé cesty- nechajte sa teda prekvapiť.

Čo pre teba osobne znamená spomienka?

Pre mňa je spomienka niečo výnimočné. Je to niečo, čo nás stále spája s niekým, s nejakým momentom, udalosťou a vyvolá v nás pocity, ktoré zažívame len my sami v našom vnútri. Ide o taký náš súkromný „majetok“. Ide o niečo, o čo nás nikto nikdy neokradne.

Vedel by si vyrobiť aj spomienku pre M magazín.sk? Ako by takáto spomienka vyzerala?

Ak by to malo byť v spojení s týmto rozhovorom, tak by som zvečnil pre M magazín.sk môj odtlačok spolu s odtlačkom zakladateľky a šéfredaktorky M magazín.sk – Mariky Časnochovej. A na druhú stranu prívesku by som buď zvečnil odkaz na weblink na tento rozhovor alebo QR kód, cez ktorý by sa ľudia dostali k tomuto rozhovoru.

Ako vnímaš ľudskú mylnosť?

Chyby robiť je ľudské a nemyslím si, že je to niečo zlé. Občas sa to stane každému. Sú veci, ktoré nevieš vždy ovplyvniť, ale je potrebné sa z nich poučiť. Ak si spôsobil svojim pričinením nejakú negatívnu vec, je potrebné sa pričiniť a odčiniť to.

 

Nedá sa nevšimnúť si, že si čoraz viac medializovaný. Zmenil ti častejší kontakt s médiami tvoj každodenný život?

Úprimne sa priznám, že som sa na to nikdy nepripravoval, ani som s tým nerátal. Nemôžem však povedať, že by ma to nejako zmenilo. Vždy sa poteším, keď môžem poskytnúť rozhovor, či už v rádiu, pre magazín printový alebo webový, no neprispôsobujem svoje správanie tomu, že sa o mňa napríklad médiá viac zaujímajú.

Ktorú vlastnosť si na sebe najviac vážiš?

Chváliť sa nieje moja parketa, vždy by to mali robiť iní. Čo by som však sám za seba mohol povedať je, že pristupujem k veciam ako profesionál a naprofesionalitu je potrebné dodržiavať určité princípy. Cieľavedomosť, precíznosť a zmysel pre detail, schopnosť dotiahnuť veci do konca.

Čo je pre teba najväčší relax? Ako najradšej oddychuješ?

Najradšej oddychujem v posilňovni. Po celom pracovnom dni je to pre mňa oáza pokoja, čerpania nových síl, inšpirácií a nápadov.

Aké novinky do budúcna pripravuješ?

Mám veľké množstvo noviniek, ktoré chystám a pripravujem. Čas ukáže a verím, že veľa ľudom sa budú páčiť.

Venoval by si špeciálne pre čitateľov M magazín.sk nejakú fotografiu alebo selfie?

Jasnééé.

Tomáš Stríž špeciálne pre čitateľov M magazín.sk

Za rozhovor ďakujeme talentovanému – Tomášovi Strížovi, ktorý povýšil uchovávanie spomienok na umenie!!!

Pridaj komentár