Mnoho ľudí považuje jaskyne za tajuplné a nebezpečné miesta na Zemi. Pre iných sú tieto podzemné otvory atraktívne. Jaskyne všeobecne poskytujú domov pre organizmy (zväčša iba mikroorganizmy). Sú dejiskom rôznych chemických a biologických procesov. Nachádzajú sa samozrejme po celom svete a veľa z nich nie je preskúmaných. Spolu s nami si môžete prezrieť päť najúžasnejších jaskýň sveta.

Jaskyňa Eisriesenwelt známa ako „Vápenatý palác“

najuzasnejsie_jaskyne_sveta_mmagazin1Eisriesenwelt je nemecké slovo s významom: svet ľadových obrov. Je to jaskyňa nachádzajúca sa v rakúskom pohorí. Zaujala nás z mnohých dôvodov. Jeden z mála je, že s dĺžkou 42km sa považuje za najdlhšiu ľadovú jaskyňu na svete. Inak pozostáva aj z mohutných vápencov a preto sa často stretávame s názvom: vápenatý palác. Túto100 miliónov rokov starú jaskyňu objavilo zopár miestnych obyvateľov, ktorí s počiatku nechceli aby bola preskúmaná. Mnohý verili, že je Eisriesenwelt bol vchod do pekla. Dnes je otvorená pre širokú verejnosť a každý rok ju navštívi asi 200 000 turistov.

Jaskyňa Reed Flute známa ako „Palác umenia“

najuzasnejsie_jaskyne_sveta_mmagazin2Je známa aj ako prírodný palác umenia. Týmto skvostom sa môže popýšiť južná Čína kde sa jaskyňa nachádza. Toto významné, turistami vyhľadávané miesto je najkrajšia jaskyňa vyrobená z ľadu, ale miestami aj z vápenca. Špeciálna je trasa v tvare písmena U dlhá 240m, ktorá udivuje každého návštevníka. Reed Flute je plná nádherných stalaktitov, stalagmitov a kamenných stĺpov, ktoré utvrdzujú jej svetovú krásu a podčiarkujú jej názov ako farebný prírodný palác.

Naica Mine známa ako „Jaskyňa obrích kryštálov“

najuzasnejsie_jaskyne_sveta_mmagazin3Táto jaskyňa obrích kryštálov sa nachádza v Mexiku. Prvý krát bola objavená v roku 1794. Pozostáva s niekoľkých komôr. V jednej sú kryštály dlhé aj 50m a v druhej komore „mečov“ sú podlhovasté kryštály pripomínajúce dlhé ostrie mečov. Už niekoľko rokov bola jaskyňa navštevovaná pre zlato a striebro. Neskôr vedci zistili, že môže slúžiť ako alternatívny zdroj olova a zinku, ktoré sa tam nachádzajú vo veľkých množstvách. Od tej doby sa jaskyňa obrích kryštálov stala baňou. To nezmenilo nič na tom, že je to jednej z prírodných divov.

Puerto Princesa alebo podzemná rieka

najuzasnejsie_jaskyne_sveta_mmagazin4Puerto Princesa je podzemná rieka, ktorá sa nachádza vo Filipínach. Toto najnavštevovanejšie a veľmi chránené miesto môžete nájsť aj v zozname siedmych divov sveta 2011. Hovorí sa, že túto najväčšiu podzemnú rieku na svete musí azda vidieť každý správny turista. V Puerto Princesa si môžete okrem riečneho výletu vychutnať aj krásnu prírody a vzácne druhy zvierat.

Jaskyne Waitomo

najuzasnejsie_jaskyne_sveta_mmagazin5Názov jaskyne Waitomo pochádza z jazyka Maori a prekladá sa ako: voda prechádza otvorom. Waitomo jaskyne tvoria jaskynný systém, ktorý sa nachádza v severnom ostrove Nového Zélandu. Niektoré opradené legendy hovoria, že jaskyne sú staré dva milióny rokov. V súčasnej dobe je to veľmi obľúbené miesto Nového Zélandu. Turistov lákajú kvapľové displeje a luminiscenčné chrobáky. Ak aj vy navštívite túto jaskyňu budete prekvapený s osvetlených stien vďaka týmto chrobákom.

[Alžbeta]

Pridaj komentár