Whitney Houston prekonala všetky rekordy hudobného priemyslu, než ktorákoľvek iná speváčka v histórii. S celosvetovým predajom viac ako 200 miliónov albumov bola jediným umelcom, ktorý zaznamenal sedem po sebe nasledujúcich vrcholových amerických skladieb. Hrala tiež v niekoľkých filmoch, až nakoniec jej brilantná kariéra padla do rúk démonom a škandálom, až nakoniec vo veku 48 rokov aj smrti.

Najpredávanejšia, najúspešnejšia, najoceňovanejšia!!! Dokumentárny film o famóznej Whitney Houston prichádza na plátna slovenských kín!

Dokument Whitney je intímny a zároveň surový portrét Whitney Houston a jej rodiny, ktorýsonduje jej život známymi bulvárnymi titulkami a vrhá nové svetlo na netradičný spôsob jej života. S využitím archívnych záznamov, ktoré neboli nikdy videné, exkluzívnymi demo nahrávkami, vzácnymi zvukovými archívmi a originálnymi rozhovormi s ľuďmi, ktorí ju poznali najlepšie, filmový producent a oscarový režisér Kevin Macdonald odhalí tajomstvo za „HLASOM,“ ktorý nadchol milióny ľudí.

Matka, Cissy Houston, ktorá stojí práve za fenoménom Whitney a má na svedomí jej úspech, po prvýkrát predstavila Whitney ľuďom keď mala 11 rokov na vystúpení v gospelovom duchu v baptistickej cirkvi Nová Nádej. Keď chodila Cissy na turné, Whitney ako dieťa často zostávala u príbuzných. Z tejto doby pochádza asi najšokujúcejšie tajomstvo tejto rodiny, ktoré sa dozvieme vo filme. V tom čase, keď Cissy opúšťala deti kvôli turné, tak boli a predovšetkým malá Whitney, pohlavne zneužívané ich tetou DeDeWarwick, sestrou slávnej Dione Warwick.

Whitney týmto trpela celé roky a práve odtiaľto pochádza zmätok v jej hlave, ktorý sa týkal jej sexuálnej orientácie. V dospelosti mala Whitney intenzívny lesbický vzťah – v tej dobe s jej najbližšou osobou Robin Crawfordovou. Tento vzťah trval až pokiaľ sa nezosobášila s Boby Brownom. Whitney sa však nikdy úplne nespamätala z toho, že bola ako malé dieťa sexuálne zneužívaná a v mnohých rozhovoroch sa vyrozprávala, že ju najviac trápi, keď rodičia nedokážu uchrániť svoje deti pred takýmto zlom.

Keď sa rodičia Whitney rozviedli, odišla z domu, aby mohla pracovať ako modelka v New Yorku. Práve tam upútala pozornosť tých najvyšších vedúcich hudobných spoločností, ktorí sa o ňu doslova začali trhať, vrátane prezidenta spoločnosti Arista Records, Cliva Davisa. Ohromený jej šarmom a fenoménom podpísal Davis len 19 ročnej Whitney unikátnu zmluvu a viedol jej kariéru aj spolu s matkou Cissy k nevídanému úspechu.

Prvý album lámal všetky rekordy a v roku 1985 mal obrovský úspech, začínajúc s jej prvým hitom „Saving All My Love for You“, ktorý naštartoval jej hviezdnu kariéru. Whitney zaznamenala celkovo šesť po sebe idúcich singlov, sedem cien Grammy, hlavnú úlohu v celovečernom filme Osobný strážca z roku 1992, kde predstavila asi jej najznámejšiu baladu „I Will Always Love You.“

Ale jej brilantná kariéra postupne nabrala úpadok jej osobného života. Počas niekoľkých rokov prežila búrlivé manželstvo so spevákom R&B Bobbym Brownom, užívanie drog, rozvod, odcudzenie od otca, odvikačky, šialenú TV reality show a katastrofálny „comeback“.

Film Whitney ponúka súkromný portrét extrémne nadaného a prekvapujúceho talentu, v ktorom producentka a zároveň švagriná Pat Houston očakáva, že bude fascinovať fanúšikov a horlivých prívržencov. „Dokumenty by mali byť surové a pravdivé,“ hovorí Pat, ktorá sa tiež vyjadrila, že Whitney nebola len pop ikona, ale práve vo filme ukazuje svoju ľudskú tvár. Pre jej rodinu bola proste Nippy – prezývka, ktorú jej dal otec. Tento dokument ukazuje, aká bola Whitney zraniteľná a ako ju zneužívalo jej okolie, ako aj vlastná rodina.

Sám režisér povedal: „V zmysle pátrania po pravde som určite natočil svoj najťažší film. Hovoril som s viac ako 70 ľuďmi, ale len 40 z nich sa objavilo vo filme. Mnohí z nich podvádzali Whitney viac ako 30 rokov a v tejto pretvárke pokračovali aj pred kamerou“. Kľúčové a najdôveryhodnejšie osoby v rámci rozhovorov boli Ellen Whiteová, rodinná priateľka známa ako „teta Bae,“ ktorá v podstate vychovala dcéru Bobbi Kristínu a tiež dlhoročná asistentka Mary Jones, ktorá sa tiež ukázala ako neoceniteľný zdroj informácií. „Mary bola vo všetkom hlas rozumu,“ hovorí Kevin.

„Je normálna a priamočiara v tom zmysle, že veríte všetkému, čo hovorí. Myslím si, že pre publikom bude Mary ako neoceniteľný sprievodca celým tým šialenstvom okolo Whitney.“ Od Mary sa dozvieme ďalšie veľké tajomstvo a to, že dcéra Bobbi Kristína celým svojím srdcom nenávidela svoju matku a priala si jej smrť. Nenávidela to, do čoho sa narodila. Udobrili sa až tesne pred jej smrťou. Nakoniec aj život Bobbi Kristíny skončil tragicky a až moc podobne. BobbiKristína sa utopila vo vani po tom, ako užila drogy.

Veľkým prekvapením je aj rozhovor s jej hereckou agentkou Nicole David, ktorá sa rozhodla prehovoriť a uctiť si tým talent svojej zverenkyne. Nicole chcela dať veci na pravú mieru a ukázať naozajstnú skúsenosť, ktorú mala s Whitney. „Vždy som váhala s tým, či dám rozhovor alebo čokoľvek iné, čo sa týkalo Whitney, pretože som cítila, že si toho veľa prežila, kým bola nažive,“ hovorí Nicole. „Najmä som nechcela byť súčasťou len nejakej rozprávky. Chcela som, aby niekto ukázal Whitney takú, aká naozaj bola a nenechať to len v rukách škandálnych časopisov.“

Zatiaľ čo bol život Whiteny mnohokrát zaznamenaný už skôr, oficiálny film Whitney sľubuje a ponúka bezprecedentný pohľad na ženu, ktorá učarovala publiku na celom svete a ktorá sa veľmi snažila vysporiadať sa so svojimi osobnými démonmi. „Dúfam, že si ľudia z filmu odnesú doposiaľ nepoznaný zážitok a pochopia, že vyrozprávame skutočne komplikovaný rodinný príbeh o niekom, kto je zvyčajne hodnotení cez bulvárne média,“ hovorí Kevin. „Smiešne je, že keď som začal s týmto filmom, cítil som sa frustrovaný, lebo som nemohol nájsť nič, čo by vyjadrovalo jej názor. Nemohol som nič nájsť. Chcel som, aby Whitney hovorila o jej rase, o Amerike, o jej skúsenostiach, ale nič som nenašiel. Pomaly som sa do nej zamiloval a až teraz chápem, že Whitney Houston je významná umelkyňa, ktorá urobila niečo veľmi nemoderné a to použitím jej hlasu surovo vyjadrila emócie cez pieseň.“

Dokumentárny film Whitney prináša od 2. augusta 2018 na plátna slovenských kín distribučná spoločnosť Continental film

Pridaj komentár