Yves Saint Laurent bol jedným z najvplyvnejších svetových módnych návrhárov. Jeho značka YSL sa stala symbolom kreativity a luxusu. Je to už 15 rokov, čo opustil svet módy. Tieto zaujímavé fakty ste možno o ňom nevedeli.

Móda, ženy, revolúcia

Kamarát Dior

Jeho spolupracovníkom bol Christian Dior. V histórii módy išlo o najkreatívnejšiu spoluprácu dvoch návrhárov. Mal len 21 rokov, keď mu bolo zverené vedenie módneho domu Dior. Stal sa tak jedným z najmladších módnych návrhárov. Kvôli vojenskej službe bol hospitalizovaný v psychiatrickej liečebni. Pod vlastnou značku YLS začal navrhovať unisexové oblečenie.

Obľúbené prvky autora – čierny rolák a štýlový kabát

Mužské prvky ako sako a nohavice, preniesol do dámskej módy. Dokonca vynašiel dámsky nohavicový kostým. Neskôr vytvoril aj kolekciu parfumov a dekoratívnej kozmetiky. Vôňu Ópium, ktorej názov vtedy vyvolal pohoršenie, pozná dnes asi každý.

V obliekaní a láske bol trúfalý

Čo sa týka oblečenia, bol veľmi tvorivý, ale obchodovanie mu veľmi nešlo. Napriek uznaniu a svetovej sláve neviedol šťastný život. Bol plachý, samotár, mal iba málo dobrých priateľov a trpel depresiami. Vtedajšia spoločnosť nemala pochopenie pre jeho vzťah s mužom.

Ikonický parfém dizajnéra Black Opium

Jeho najznámejším výrokom bolo, keď povedal: „Najkrajšie šaty, ktoré môžu obliekať ženu, sú paže muža, ktorého miluje“. Často spomínal, že móda upadá, ale štýl je večný. Nakoniec vo veku 71 rokov zomrel kvôli nádorovému ochoreniu.

Pridaj komentár