Meno Michael Jordan väčšinou zapne v hlave kontrolku aj tým, ktorí šport vôbec nesledujú. Tento fenomenálny americký basketbalista preslávil tento šport po celom svete a sám sa stal značkou, ktorá ešte aj dnes predáva prakticky čokoľvek, čo s ním súvisí.

FOTO: Footshop

Jordan preslávil NBA, preslávil Chicago Bulls aj basketbal ako taký, no preslávil aj ikonické tenisky, v ktorých nastúpil na svoju prvú, ale aj ďalšie fantastické sezóny, v ktorých svoj tím doviedol k šiestim majstrovským titulom v priebehu ôsmich rokov.

Áno, presne tak. Najúspešnejšie a najslávnejšie tenisky v histórii NBA, ktoré bodujú aj v súčasnosti, nesú prezývku slávneho rodáka z Brooklynu. Tenisky Air Jordan, ktoré dnes vyrába Nike, sú najžiadanejšími basketbalovými topánkami na svete.

V súčasnosti zažívajú opätovný boom ako v 90. rokoch, a to vďaka úžasnej dokumentárnej sérii na Netflixe s názvom The Last Dance, ktorá mapuje najzásadnejšie momenty kariéry Michaela Jordana a histórie Chicaga Bulls.

Šesťnásobný víťaz NBA, ktorý ani raz neprehral vo finálovej sérii. Päťkrát najužitočnejší hráč celej súťaže, trikrát najužitočnejší hráč All-Star zápasu, dvojnásobný olympijský víťaz a držiteľ mnohých historických rekordov. Michaela Jordana by mohli volať “Mr. Basketball”.

Vlani vydražili ikonické prvé tenisky značky Air Jordan 1 s podpisom samotného Jordana, v ktorých odohral svoju nováčikovskú sezónu v NBA v rokoch 1984 – 1985, za neuveriteľných 615-tisíc dolárov. Je to absolútne najdrahší pár tenisiek na svete. Pritom jedna z páru je o pol čísla väčšia ako druhá.

Dopyt po týchto teniskách po vydaní spomínanej dokumentárnej série na celom svete opäť vyletel do výšin. Pritom už v roku 2019 Michael Jordan zarábal iba vďaka predaju tenisiek Air Jordan 130 miliónov dolárov ročne. A to už 58-ročný pán takmer 20 rokov nehrá basketbal.

Ak sa teda bavíme o tom, kto je najslávnejším a najlepším basketbalistom všetkých čias, odpoveď je práve v topánkach. LeBron James, ktorý sa považuje za nástupcu Jordana, totiž dnes, kedy je týždeň čo týždeň na obrazovkách a highlightoch po celom svete, nezarobí na teniskách ani tretinu z toho, čo dávno na dôchodku oddychujúci M.J. A to pritom nosí na drese Jordanovu 23-ku.

Od roku 1984 sa tenisky Air Jordan, samozrejme, vyvíjali. V priebehu desaťročí boli dostupné novšie generácie legendárneho modelu, ale aj nové modely, ktoré vybočovali od tradičného štýlu. To, čo sa však vždy najviac osvedčilo, boli staré dobré Air Jordan 1 a ich typy. Dnes ich vidíme na nohách mnohých mladých ľudí, celebrít, influencerov a dokonca aj aktívnych známych basketbalistov.

Ak patríte medzi priaznivcov basketbalu, fanúšikov Michaela Jordana alebo jednoducho obľubujete tento štýl, tradičné aj najmodernejšie kúsky Air Jordan nájdete aj v ponuke kvalitného a štýlového e-shopu www.footshop.sk. Avšak tie klasické “jordanovky” sú v súčasnosti veľmi drahé a veľmi ťažko dostupné.

Pridaj komentár