Ak hľadáte do kuchyne vhodnú zeleninu, ktorá bude výborná surová, pečená alebo aj grilovaná, dokonca ako bonus podporí vaše chudnutie, tak bez pochýb siahnite po cukete. Pripravili sme si pre vás o nej pár zaujímavých informácií.

Nielen počas letných mesiacov sú cukety ozdobou každej druhej záhradky. Nie je prečo sa čudovať, keďže táto zdravá superzelenina prospieva aj krásnemu telu. Prečo by ste mali cuketu zaradiť do svojho jedálnička?

Je zdravá a plná vitamínov

Ako každá zelenina, je i cuketa plná vitamínov a minerálnych látok. Napríklad draslík z tela vyplavuje nadbytočnú vodu, soľ, vápnik a horčík zase pomáhajú zbaviť telo únavy. Vďaka železu cuketa pomáha liečiť chudokrvnosť a vďaka nízkemu obsahu cukru pomáha zase pri cukrovke. Najcennejšie na cukete je to, že má vysoký obsah karoténu, ktorý má antioxidačné účinky. To znamená, že zamedzuje vzniku chorôb a ako bonus spomaľuje starnutie.

Je výborná na slano i na sladko

Cuketa je jednou z tých vzácnych potravín, ktoré je možné jesť varené, pečené, vyprážané aj surové. Akokoľvek ju pripravíte, vždy bude chutiť výborne. Odhliadnuc od toho, že si z nej môžete vykúzliť okrem slaných jedál aj výborný zdravý dezert a kalórie vám pritom nemôžu urobiť nič iné, ako z diaľky zamávať.

Je pomocníkom pri chudnutí

Ak neviete, ktorá zelenina vám pomôže so znížením váhy, pri cukete nemusíte mať žiadne pochybnosti. Nemá skoro žiadne kalórie a veľmi málo sacharidov. V akejkoľvek diéte, vrátane keto diéty, bude stáť v jedálničku na stupňoch víťazov. Cuketu tvorí z 91 % voda, preto pomáha telu s hydratáciou.

Cuketová šťava z vášho tela odvádza množstvo škodlivín a zbaví ho toxínov. Keďže cuketa má nízky glykemický index, je vhodná aj pre ľudí, ktorí majú problém s cukrovkou. Kvôli chuťovej neutralite sa dá použiť ako zahusťovadlo do polievok či omáčok, pričom zasýti, ale zároveň nezvýši hladinu cukru.

Pomáha pri problémoch so zažívaním

Cuketa je dobrým liekom na črevné choroby, predovšetkým Crohnovu chorobu a Ulceróznu kolitídu. Dôvodom je obsah slizových zložiek v cukete, ktoré sa starajú o črevné steny. Ak budete jesť cuketu pravidelne, pozitívne ovplyvníte vaše trávenie a podporíte správnu funkciu čriev. Je výborným liekom na ochorenia, ako je napríklad Crohnova choroba.

Je jednoducho zázračná

Prirodzený komplex vitamínov a minerálnych látok, ktorý cuketa obsahuje, pozitívne ovplyvňuje aj pokožku, pretože zabraňuje predčasnému starnutiu, zvyšuje pružnosť, saturuje vitamíny a zlepšuje krvný obeh na bunkovej úrovni. Užitočné prvky cukety prispievajú k zlepšeniu mikrocirkulácie ciev a účinne chráni pokožku pred škodlivými ultrafialovými lúčmi. Ak nemáte program na večer, pripravte si k peknému filmu cuketovú masku na tvár. Vypne pokožku, pomôže vylepšiť kožné nedostatky a potvrdí vám svoje hydratačné schopnosti. Nezabudnite, že zároveň pomáha proti stresu a zlepšuje imunitu.

Pridaj komentár