Či sa to niekomu páči alebo nie, ťahúňmi televízií pôsobiacich na slovenskom trhu sú  seriály z domácej produkcie, prípadne vyrobené podľa nejakého zahraničného vzoru. Sú to predovšetkým ony, ktoré plnia kasy majiteľov  televíznych a produkčných spoločností, ktorí stoja za nimi. A to, čo rozhoduje koľko bude mať ten, ktorý seriál pokračovaní, je predovšetkým ich sledovanosť. Môžeme sa pozastaviť nad ich celkovou kvalitou, no nič proti tomu nespravíte. Ak po nich náš divák doslova túži, tak prečo by mu aj digitálna televízia v tomto nevyhovela.

Snahou producentov seriálov je, aby ich mohli pozerať všetky vekové skupiny bez rozdielu. Takým počinom je predovšetkým denný seriál  z dielne TV markíza s názvom Oteckovia. V novom roku čaká na jeho priaznivcov už tretia séria v poradí a nevyzerá to, že  by mala byť tou poslednou. Momentálne dosahuje totiž rekordnú sledovanosť, a to isté sa dá s veľkou pravdepodobnosťou očakávať aj naďalej. Budeme teda zvedaví, ako a čím si zase podmaní štvorica chalanov zapriahnutých do otcovských povinností svojich skalných.

Každý z nás by chcel mať takých susedov

Keď sa povie slovo susedia,  hneď za ním meno Andy Kraus, automaticky sa každému človeku na Slovensku vynoria v mysli dva humorné manželské páry, žijúce vedľa seba v paneláku. V tomto prípade naozaj platí, že si získali za ten dlhý čas vysielania srdcia malých i veľkých. Tá zatiaľ posledná  séria na počudovanie až tak veľa vody nenamútila, ale nič netrvá večne. Verme však, že tá šiesta znovu pritiahne k televíznym obrazovkám minimálne ich najvernejších fanúšikov.

Ján Koleník je zas a opäť na scéne

V úvode sme spomínali zahraničný vzor, zahraničnú predlohu. No a práve seriál s názvom Sestričky je práve tento prípad. Fíni vymysleli a Slováci zrealizovali podľa seba. Dej sa odohráva na jednej klinike a stredobodom televíznej kamery je kolektív zdravotných sestričiek so svojimi každodennými radosťami a starosťami. Uvidíme ako dopadne druhá séria avizovaná na jeseň budúceho roka. A pozor, ide o najúspešnejšiu novinku roku 2018. No a nakoniec pre netrpezlivých markizákov je tu absolútna novinka. Seriál pod názvom Autoškola. Obdivovateľky Jána Koleníka si isto prídu na svoje. Ten sa predstaví v hlavnej úlohe otca rodiny, ktorá sa rozhodne podnikať. Presnejšie podnikať tu, na Slovensku. Z toho vyplynú veselé, ale bohužiaľ i smutné situácie.

Oteckovia sa na nás valia z každej strany

Televízia Joj je po Markíze druhá najsledovanejšia televízia u nás, a tak jej budeme taktiež venovať špeciálnu  pozornosť. Časy legendárneho a dlhotrvajúceho Paneláku sú nenávratne preč, takže sa muselo vymyslieť niečo, čo by aspoň sčasti nahradilo jeho sledovanosť, teda aspoň v tých prvých rokoch vysielania. Pár seriálov s ambíciou to vzdalo hneď po prvých sériách a niektoré na televízne obrazovky ani nedorazili. Niečo na spôsob markizáckych Oteckov pod názvom Prázdniny sa už po tretí raz bude snažiť osloviť čo najviac divákov. Televízia vsadila na popularitu hercov a herečiek s tým, že rodinné starosti sa predsa  musia zákonite týkať každého. Uvidíme, na aký čas si tento seriálový výtvor nájde svoje miesto v srdciach divákov. Trošku môže zmiasť rýchla zameniteľnosť za spomínaných Oteckov, no ale čo vymyslíte zbrusu nové, originálne, však.

Čas nakoniec ukáže, ostatne tak ako vždy

Kriminálka Za sklom príde rovnako do televíznych príbytkov už po tretí krát. Joj – ka  v priebehu roku neustále 2018 lavírovala s jeho opätovným nasadením a zrejme vedela prečo. Teraz v ňom totiž ide naozaj do tuhého. Zavraždia investigatívneho novinára a jeho snúbenicu, čo rozbehne následný kolotoč vyšetrovania a odkrývania špinavého pozadia politiky. Ani nemusíme pripomínať, ako veľmi má táto seriálová fikcia blízko ku skutočnej udalosti. Uvidíme, ako sa s ňou popasovali tvorcovia seriálu. Aby sme trošku spravili náladu, dávame do pozornosti úplne nový jojkársky seriál Hrobári. Je názov pôsobí síce morbídne, no nebojte sa, zámerom jeho tvorcov bolo humorným spôsobom podať prácu rodiny Pipasíkovcov, ktorí zamerali svoju živnosť na poskytovanie pohrebných služieb. No, po niekoľkých častiach zistíme, či sa budeme pri televízoroch smiať, alebo radšej od strachu zalezieme pod posteľ.

Niekedy dokáže potešiť aj štátna televízia

Na úplný záver spomenieme ozajstný rodinný seriál z dielne STV s názvom Naši. Herecké obsadenie je každému povedomé a povedomé sú aj zápletky rodiny Rodinovcov. Keďže Slovenská televízia je nekomerčný televízny kanál, mohla si dovoliť nasadiť na mediálny trh aj niečo skutočne výchovné. Môžeme smelo povedať, že sa im v predchádzajúcich sériách celkom podarilo. Ešte by stáli za zmienku seriály z iných televízii, no o tých zase niekedy nabudúce. 

Pridaj komentár