Sú aj iné svety než tieto … Idris Elba a Matthew McConaughey sa predstavia vo fantasy filme inšpirovanom rovnomennou knižnou sériou bestsellerov z pera majstra hororu – Stephena Kinga.

„Muž v čiernom unikal cez púšť a pištoľník ho nasledoval.“ Dobrodružné fantasy Temná veža prichádza do slovenských kín!

Posledný žijúci pištoľník Roland Deschain (Idris Elba) sa už roky snaží nájsť bájnu Temnú vežu, ktorá spája všetky svety a drží ich pohromade. O jej pád sa však usiluje temná moc – Rolandov odveký nepriateľ, známy ako Muž v čiernom (Matthew McConaughey). Podarí sa pištoľníkovi zlo poraziť a ochrániť tak celú existenciu?

Ako vznikala knižná predloha filmu Temná veža?

„Muž v čiernom unikal cez púšť a pištoľník ho nasledoval.“ Týmito slovami stvoril Stephen King knižný vesmír Temná veža, ktorý sa konečne dostáva na filmové plátna. Za svoju 50-ročnú kariéru, počas ktorej napísal viac než 80 kníh, si King vybudoval reputáciu jedného z najväčších rozprávačov súčasnosti – autor desiatok bestsellerov bol okrem iného ocenený americkým prezidentom Národnou cenou za prínos umeniu, Americkou knižnou asociáciou Cenou za výnimočný prínos americkej literatúre. Po celom svete je známy ako majster miešania obyčajného sveta s tým nadprirodzeným.

Režisér Nikolaj Arcel s Tom Taylor a Idris Elba

V centre jeho celoživotnej práce sa však týči len jedno dielo: Temná veža, osemdielny epos o nekonečnom boji dobra so zlom, od ktorého závisí osud celého vesmíru. „Temnú vežu som začal písať ako dvadsaťdva ročný, keď som doštudoval výšku, čiže s ňou žijem celý život,“ hovorí King. Časom však podľa neho príbeh naberal na veľkosti. „Začal som si uvedomovať, že mám toľko rôznych postáv, ktoré sú spojené s týmto svetom, so Stredsvetom – svetom Temnej veže. Stala sa centrom môjho knižného vesmíru, postavy z iných kníh sa objavovali v Temnej veži a naopak.“ Jednou z postáv Temnej veže sa neskôr stal dokonca aj King sám.

Roland – Idris Elba

Kinga pri tvorbe jeho magnum opus inšpirovalo viacero rozličných diel. „Veľký vplyv mal na mňa Pán prsteňov. Avšak v tom istom čase som videl western Dobrý, zlý a škaredý s Mužom bez mena Clinta Eastwooda v hlavnej úlohe a ten ma ovplyvnil tiež. Potom je tu báseň Roberta Browninga „Malý Roland prišiel k Temnej veži“ – to všetko som využil pri tvorbe môjho fantasy eposu. Napísala som vetu „Muž v čiernom ušiel cez púšť a pištoľník ho nasledoval“, no nevedel som nič o tom, kde žil, čo je to Stredsvet, ako v tom figuruje náš svet či čokoľvek iné.“

Fantasy epos si našiel priaznivcov po celom svete – a jedným z nich bol aj dánsky tínedžer, v ktorom udalosti v Stredsvete rozhoreli iskru predstavivosti. Dnes už dospelý režisér Nikolaj Arcel bol presvedčený, že je to práve on, kto má Temnú vežu preniesť z kníh na filmové plátna.

Séria Temná veža dospievajúceho Arcela posadla natoľko, až sa vďaka nej naučil po anglicky. „Keď som mal 13, takmer žiadne romány Stephena Kinga neboli preložené do dánčiny. Už v tom veku som sa zamiloval do tých niekoľko, čo bolo, tak som si začal kupovať pôvodné, anglické verzie a musel som sa sám naučiť čítať a rozumieť ťažkej, literárnej angličtine. Stephen King ma vlastne naučil po anglicky.“

Film Temná veža prinesie do slovenských kín distribučná spoločnosť Itafilm! Už 24. augusta 2017!!!

Pridaj komentár