Viete si predstaviť, že by vám teplo v miestnosti zabezpečovala replika obrazu od známeho maliara? Moderné infrapanely nielen hrejú, ale sú aj originálnym doplnkom interiéru.

Zdroj: bigstockphoto.com

Čo sú to infrapanely?

Infrapanely patria k jedným z najmodernejších spôsobov, ako kúriť. Od klasického radiátora však majú na míle ďaleko. Sú to tenké „dosky“, ktorých povrch je jednofarebný alebo ozdobený obrázkom.

Na to, aby fungovali, potrebujú len pripojenie k elektrine. Teplo vytvárajú vďaka infračervenému žiareniu, ktoré hreje podobne príjemne ako slnko. Na rozdiel od bežných radiátorov či kozubov teplo sálajú, takže najprv ohrejú vás a predmety a až potom vzduch v miestnosti.

Takýto spôsob kúrenia je nielen zdravý, ale aj ekologický. Infrapanely sú tak skvelou voľbou, ak sa zaujímate o životné prostredie či udržateľný spôsob života. Najčastejšie ich nájdete v moderných interiéroch vybavených inteligentnými technológiami.

Aké sú výhody infrapanelov?

Najväčším plusom infrapanelov je zdravší vzduch v byte alebo dome. Keďže nemajú žiaden ventilátor, vzduch v miestnosti pri kúrení necirkuluje. Tým sa zmierňuje vírenie prachu. Sálavé teplo neovplyvňuje ani jeho vlhkosť.

Kúrenie infrapanelmi je teda ideálnym spôsobom pre ľudí, ktorých trápia alergie, dýchacie ťažkosti či suché oči. Keď investujete do infrapanelov, cez zimu už zvlhčovač vzduchu nebudete potrebovať.

Zdroj: bigstockphoto.com

Tým, že infrapanely ohrievajú najmä predmety a steny, chránia váš domov pred plesňami. Pri najnovších modeloch sa nemusíte báť ani vysokých účtov za elektrinu. Infrapanely nezaberajú toľko miesta ako klasické radiátory, ľahko sa inštalujú a ich údržba je tiež jednoduchá.

Zaujímavosťou je, že regulovať teplotu či nastavovať rôzne funkcie môžete aj mobilom alebo pomocou virtuálneho asistenta (napr. cez známu Alexu).

Infrapanely sa od bežných zariadení na kúrenie líšia tiež netradičným dizajnom. Na prvý pohľad by ste ani nepovedali, že vás majú zahriať. Hoci je ich hlavná funkcia iná, spoľahlivo fungujú aj ako doplnok interiéru.

Infrapanel namiesto obrazu?

Moderné infrapanely sú hotové umelecké diela. Na trhu nájdete veľa modelov, ktoré vyzerajú ako obrazy známych maliarov. Často používané sú napríklad pop-art dizajny od Andyho Warhola či repliky slávnych diel od Clauda Moneta alebo Vincenta Van Gogha.

Ak preferujete jednoduchosť, vybrať si môžete z minimalistických motívov alebo jednofarebných elegantných zariadení.

Zdroj: bigstockphoto.com

Výhodou je, že takýto netradičný obraz z infrapanelu môžete zavesiť aj do kúpeľne. Vlhko ho nepoškodí, priestor spoľahlivo vykúri a ešte aj dozdobí. Niektoré typy majú dokonca miesto na zavesenie ručníkov.

Infrapanely sú ešte stále málo používaným typom kúrenia. Ak má váš byt alebo dom menšiu rozlohu, rozhodne sa ich nemusíte báť. Budú nielen spoľahlivým pomocníkom počas zimných mesiacov, ale ušetria vám aj prácu pri dekorovaní miestností.

FOTO: bigstockphoto.com

Pridaj komentár