Bungalovy sú v súčasnosti veľmi obľúbeným typom rodinného domu, a to nielen na Slovensku. Na svojej popularite naberali už od 20. storočia v USA. Síce sa na Slovensko trend prízemných rodinných domčekov s nízkou strechou dostal o čosi neskôr, vďaka svojim vlastnostiam sa však každoročne tešia čoraz väčšej obľube. Dnes sú moderné bungalovy pri výbere ideálneho rodinného domu stávkou na istotu. Vedeli ste však, že sa počas histórie sformovalo viacero obľúbených, aj tých menej obľúbenejších, stavebných štýlov bungalovov?

Moderné verzus tradičné bungalovy
Bungalovy, ktoré poznáme zo súčasnosti, sa od svojich tradičných náprotivkov značne líšia. Moderný bungalov sa vyznačuje podstatne jednoduchším dizajnom, zameraným predovšetkým na praktickú stránku obydlia. Najnovším trendom je environmentálny aspekt domovov, ktorý dbá pri stavbe nielen bungalovov na životné prostredie. Rozumieme pod tým napríklad používanie recyklovaných materiálov alebo šetrenie energií.
Na druhej strane však po svete stále môžeme nájsť aj tradičné bungalovy, ktoré na prvý pohľad možno prízemnú stavbu vôbec nepripomínajú, prípadne disponujú rôznymi „vylepšeniami“. Ak však ide o celkové proporcie, aj tento typ si zachováva svoju rovnováhu a často sa môžeme stretnúť s ich symetrickou prednou časťou známou aj zo súčasnosti. Aké sú tieto štýly bungalovov?

Bungalov chata
Stavebný štýl bungalovov sa okrem sveta rodinných domov teší svojej obľube aj vo svete chatárskom. Dodnes totižto vznikajú drevené či murované chatky, ktoré sa vyznačujú tým, že hlavné obytné priestory sa nachádzajú na prízemí.
V tomto type bungalovov sa často stretávame aj s ďalším úložným priestorom v podkroví stavby, avšak ten spravidla nie je určený na bežný prístup. Ak podkrovná časť bungalov chatiek ponúka ďalšie spálne, môže toto usporiadanie zmeniť definíciu budovy, čím sa už nemusí považovať za bungalov.

Kalifornský bungalov
Tento typ bungalovu patrí všeobecne k jedným z najpopulárnejších štýlov bungalovov, a to, ako už z názvu vyplýva, najmä v Spojených štátoch amerických. V období medzi rokom 1910 až 1925 zaznamenali kalifornské bungalovy obrovský boom.
Nemožno sa čudovať – boli nízkoprofilové, lacné a dokázali efektívne pokryť všetky potreby, ktoré so sebou priniesla doba. Na ich rozmachu sa podpísal predovšetkým blízky vzťah k prírode vtedajšej nižšej strednej triedy, ktorá túžila prejsť z bytov do súkromných rodinných domov.

Vyvýšený bungalov
Vyvýšená verzia bungalovu patrí medzi tradičné, no stále moderné štýly bungalovov. Zaujímavosťou je, že na prvý pohľad nemusíte hneď identifikovať, že ide skutočne o typ bungalovu. Vyvýšený bungalov totižto disponuje suterénom čiastočne situovaným nad zemou, čo môže pôsobiť mätúco.
Vďaka možnosti umiestnenia okna do nadzemnej časti suterénu sa tak zvonku môže objaviť viacero okien, ktoré evokujú viaceré podlažia. Vlastníci tohto typu bungalovu sa tak už viac nemusia trápiť s nedostatkom svetla v suteréne, ba dokonca si do tohto priestoru môžu umiestniť garáž s plytkým sklonom príjazdovej cesty.