Módny návrhár Michal Marek predstavil 21.3.2019 svoju novú autorskú kolekciu, ktorú nazval 24/7-365/days-4ever. Prečo práve tento názov? Vysvetlenie je jednoduché: kolekcia je inšpirovaná životom, svetom okolo nás, odlišnosťami, ktoré mnohokrát nechápeme a nevieme, ako sa k nim postaviť a ako ich prijímať.

Kolekcia je príbehom o poznaní a prijatí samého seba so všetkými kladmi, zápormi i odlišnosťami a zameriava sa na spoločenské stigmy. „Keď sa naučíme milovať sami seba, naučíme sa milovať i ostatných a je jedno akí sme a čo robíme …“ vysvetľuje Michal.

Kolekcia je tvorená tromi líniami – dámskou, pánskou a unisex. Každá z nich rozpráva iný príbeh o inakosti, preto i kampaňové fotografie pre každú z línií vznikali v úplne odlišnej lokalite. Príbehy na sebe logicky nenadväzujú, rovnako ako každá línia je od tej druhej úplne odlišná.

Časť výťažku z predaja vstupeniek a tiež z aukcie, bude poukázaná v prospech Bona, o.p.s., ktorá sa zaoberá pomocou ľuďom s duševným a psychickým handicapom v ich úspešnom zaradení sa do bežného života. Jedná sa ako o chránené dielne či bývanie, tak i o terapeutickú pomoc, využívania potenciálu týchto ľudí atď. …

Predstavenie novej kolekcie poňal návrhár tentokrát dosť netradične. Prehliadka sa konala v industriálnom prostredí bývalej továrne Praga v Pragovka Art District. Jak je u Michala zvykom, usporiadal nielen módnu prehliadku s charitatívnym dosahom, ale hostí tiež čakal okrem množstva krásnych a nositeľných modelov i bohatý sprievodný program.

Večerom hostí sprevádzala módna kritička Františka Čížková a herečka Nela Boudová. Na prehliadkovom móle sa objavila napr. modelka Agáta Prachařová, Kateřina Wohlmann Votavová, Muž roka Matyáš Hložek či syn Nely Boudové – Dalibor Lekeš. Hlavnou hviezdou móla však bola Bára, ktorá sa stala Michalovou inspiráciou pre dámsku líniu.

Modelky a modelov na móle striedali umelecké vystúpenia – hosťom zaspievala strieborná Superstar Eliška Rusková, speváčka Kamila Hübsch a zazneli i tóny huslí Michaela Hejča. Po skončení prehliadky na hostí čakala tombola, aukcia, pop up store, výstava fotografií Lenky Hatašovej, Zuzany Lazarovej, Anatole Torbina a umelecké diela maliara Antonína Koppa.

Módnu prehliadku si nenechala ujsť ani druhá dáma Českej republiky Monika Babišová, veľvyslanci rôznych krajín, napr. Alžírska, Tuniska a ďalších, političky, nechýbala ani cvičiteľka Hanka Kynychová, najkrajší muž Európy Jiří Kmoníček a mnoho ďalších tvári šoubiznisu.

Unisex línia s názvom BEZ HRANIC v návrhárovi vyvoláva otázku, či hranice v našich hlavách neobmedzujú možnosti našich životov až príliš a či hranice, ktoré si sami dávame a staviame, neobmedzujú naše vnímanie natoľko, že sami seba okrádame o krásu a bohatstvo nášho sveta, sveta v ktorom žijeme a ktorého sme súčasťou.

Fotografie k tejto línii vznikali začiatkom februára v Tunisku v okolí soľného jazera Chott El Jerid na Sahare, v blízkosti oázy Tozeur a v pobrežnom meste Sousse, kam návrhár vyrazil vďaka partnerskej cestovnej kancelárii FANTASY TRAVEL spoločne s fotografkou Zuzanou Lazarovou.

Zdanlivá nekonečnosť a farebnosť saharskej púšte, vyzdvihujú názov i podstatu unisex línie. Tvárami kolekcie sa stala Michalova obľúbená modelka, múza a dlhoročná kamarátka Kateřina Wohlmann Votavová a tuniský model senegalského pôvodu Mangane Alioune Badara.

Dámskou líniu Michal nazval jednoducho BÁRA. Je príbehom dievčaťa, ktoré sa narodilo v šiestom mesiaci, kedy vážila iba 700 g. Hneď po tom jej lekári diagnostikovali ochorenie meningoencefalitídu. Jej prognóza nebola vôbec priaznivá.

Chodiť začala v 3 rokoch, v 4 rokoch začala hrýzť a v rovnaký rok jej bol diagnostikovaný i Aspergerov syndróm. V 5 rokoch prestala nosiť plienky, v 6 rokoch šla do škôlky a v 7 rokoch do školy, kde bola šikanovaná, preto jej bola odporúčaná škola pre autistov. Čiastočne je zbavená svojprávnosti, no aj napriek tomu veľmi sčítaná.

Bára je na čiastočnom invalidnom dôchodku a závislá na nepretržitej domácej starostlivosti. Napriek všetkému je plná života a inšpirácie. Inšpiráciou sa Bára stala i pre návrhára Michala Marka. Práve ona je hlavnou tvárou dámskej línie.

„Chcel som ukázať, že všetko čo je medzi nami je normálne a je jedno ako vyzeráme, čo či kto sme, čo vieme alebo čo nám chýba. Všetci bez výnimky sme súčasťou tohto sveta a všetci máme mať rovnaké možnosti“, dodáva ku svojej inšpirácii Michal. Fotenie prebehlo počas mrazivej noci v lese v blízkosti wellness hotelu Vyhlídka v Kladskom pomedzí.

„Na Sahare sme fotili od východu slnka do jeho západu, tu od západu až do východu Slnka“, smeje sa návrhár a doplňuje: „fotografie vytvorené v noci majú svoju hĺbku, nútia nás zamyslieť sa nad tajuplnosťou, rozmanitosťou a krásou našich životov“. Vedľa Báry aparát Anatolia Torbina zachytil herečku Nelu Boudovú, speváčku Elišku Ruskovú, modelku Kateřinu Wohlmann Votavovú a návrhárovu sestru, Luciu Kolínkovú-Markovú.

Pánskou líniu nazval návrhár – TEPLOUŠ. Je príbehom sexuálnych odlišností, sexuality ako takej a ich odchýlok. „Odlišnosti je však potrebné vedieť prijať, akceptovať ich a to i keď ich nezdieľame, patrí k nám – každá odlišnosť, úchylka či fetiš nás robí inými, výnimočnými a jedinečnými. Rovnako ako handicap či farba pleti“. Kolekcia zahrňuje šuštiakové súpravy, teplákové súpravy zo zamatu, šortky, trička atď. Tvárami kolekcie sú Dalibor Lekeš, Ondřej Čerňák, Milan Frištenský a Jakub Martinák.

Tour prehliadok v prospech Bona o.p.s. pokračuje ďalej, a to 12.4.2019 a 23.5.2019 v Olomouci, 26.4.2019 v Prahe. Módne turné uzavrie prehliadka v rámci filmového festivalu v Karlových Varoch, kde bude i odovzdaný šek Bona o.p.s.

Len my sami so sebou žijeme 24 hodín, 7 dní v týždni, po celý rok, a to navždy!!!

Foto: Zuzana Lazarová, Anatole Torbin

Video: Red Point

Pridaj komentár