Módny návrhár Michal Marek sa nebojí extravagancie ani búrania spoločenských tabu. Tvárou jeho poslednej dámskej kolekcie „Můra“ sa stal androgénny model, v Česku po prvýkrát. Aktuálne dizajnér pracuje na novej kolekcii s názvom 24/7-365/days-4ever, ktorú predstaví na módnej prehliadke 21.3.2019 v Prahe. Ani v prípade tejto kolekcie nepôjde o bežné módne vyjadrenie autora.

Kolekcia i tentokrát presahuje bežný priemer – voľne nadväzuje na kolekciu „Můra“ a je stvárnením príbehu o poznaní samého seba, prijatia seba samého so všetkými kladmi i zápormi. Kolekcia bude členená na 3 úplne odlišné, avšak kompaktné celky, tvoriace unisexový, dámsky a pánsky rad modelov.

„Iba keď sa naučíme milovať sami seba, môžeme milovať ostatných …“

Unisexový rad nazval návrhár príznačne „BEZ HRANIC“. „Svet vznikol bez hraníc a móda ich nepozná ani dnes – hranice v našich hlavách nás až príliš obmedzujú“, hovorí návrhár, ktorý sa práve vrátil z Tuniska, kam vyrazil s fotografkou Zuzanou Lazarovou nafotiť kampaňové fotografie práve pre tento rad modelov.

Ich tvárou sa stala Michalova dvorná modelka, Kateřina Wohlmann Votavová, ktorej stál po boku tuniský model senegalského pôvodu Mangane Alioune Badara. Tohto modela si Michal našiel sám deň pred fotením kampaňových fotografií na Sahare, keď mu neprišiel dohodnutý model. „Cítil som sa úplne stratený, ale objavil som púštny kvet a dúfam, že táto skúsenosť Alimu otvorí dvere do sveta modelingu, kam určite patrí. Má prirodzený talent!“ dodáva návrhár.

Unisexová móda maže hranice medzi mužom a ženou, púšť Sahara v okolí oázy Tozeur a dno najväčšieho, dávno vyschnutého soľného jazera severnej Afriky – Chott El Jerid, kde fotografie vznikali vďaka svojej zdanlivej nekonečnosti, skvele podčiarkujú návrhárovu myšlienku i farebné ladenie tohto radu modelov. Fotografie vznikli vďaka partnerstvu s cestovnou kanceláriou FANTASY TRAVEL, ktorá sa špecializuje predovšetkým na dovolenky pri Stredozemnom a Červenom mori a je jednou z najväčších CK na pobyty v Tunisku.

Fotenie dámskej kolekcie s názvom „BÁRA“ prebehlo v okolí hotela „Vyhlídka“ v Kladském pomezí neďaleko Náchoda. BÁRA je príbehom dievčaťa, ktoré sa narodilo v 6. mesiaci a mala váhu 700 gramov. Keď vážila 1 kg, diagnostikovali jej meningoencefalitídu. Jej prognóza nebola príliš pozitívna. Chodiť začala v 3 rokoch, v 4 rokoch začala hrýzť a v tom istom roku jej bol diagnostikovaný i Aspergerov syndróm.

V 5 rokoch prestala nosiť plienky, v 6 rokoch šla do škôlky a v 7 rokoch do školy, kde bola šikanovaná, preto jej bola odporúčaná škola pre autistov. Čiastočne je zbavená svojprávnosti, no aj napriek tomu je však je veľmi sčítaná. Bára je na čiastočnom invalidnom dôchodku a závislá na nepretržitej domácej starostlivosti, no aj napriek tomu je plná života a inšpirácie. Inšpiráciou sa Bára stala i pre návrhára. Práve ona je hlavnou tvárou radu dámskych modelov.

„Chcel som ukázať, že všetko, čo je medzi nami, je normálne a je jedno ako vyzeráme, čo, či kto sme, čo vieme alebo čo nám chýba, … všetci bez výnimky sme súčasťou tohto sveta a všetci máme mať rovnaké možnosti“, dodáva ku svojej inšpirácii Michal. Fotenie prebehlo v srdci Kladského Pomezí, v okolí hotelu Vyhlídka neďaleko Náchoda a to od súmraku do východu slnka. „Chcem, aby fotky mali hĺbku, aby tí, ktorí fotky uvidia pochopili tajuplnosť a krásu našich životov“, vysvetľuje Michal. Mimo Báru zachytil fotoaparát i ďalšie tváre spojené s týmto príbehom – sú nimi herečka Nela Boudová, strieborná Superstar Eliška Rusková, modelka Kateřina Wohlmann Votavová a Lucie Kolínková Marková.

Čo vám však neprezradíme, je príbeh radu pánskych modelov. Povedať ale môžeme, že to bude HOT!!!

„Len my sami žijeme sami so sebou 24 hodín 7 dní v týždni 365 dní v roku a to navždy!!!“

Viac o plánovanej prehliadke … ?

Konať sa bude 21.3.2019 od 19.30 v zrekonštruovaných industriálnych priestoroch Pragovka Art District v pražských Vysočanoch. Dresscode disco. Večerom prevedú hostí herečka a moderátorka Nela Boudová a módna kritička Františka Čížková. Jednotlivé rady modelov od seba oddelia umelecké a hudobné vystúpenia. Hostia sa môžu tešiť na vystúpenie striebornej Superstar Elišky Ruskové a husľového virtuóza Michala Hejče. Prezentácia kolekcie prebehne formou charitatívnej módnej prehliadky, venovanej nadácii Bona, ktorá sa zaoberá pomoci ľuďom s psychickými poruchami a s ich začlenením sa do bežného života –je to stále stigmatizovaná a opomínaná téma, ktorá je v dnešnej dobe veľmi aktuálna. Program doplní pop up store návrhára, charitatívna aukcia modelov Michala Marka a ďalších umeleckých predmetov, fotostena, výstava všetkých kampaňových fotografií od Zuzany Lazarové a Anatole Torbina, videoprojekcia Redpoint a chýbať nebude ani následná party. Nadácii Bona bude poukázaná i časť z výťažku z každej predanej vstupenky a výnos z predmetov vyrobených spolupracovníkmi i klientmi Nadácie Bona (rezbárske, sklárske predmety a doplnky, šperky z chránených dielní).

Pre tých, čo nie sú z Prahy, sú pripravované prehliadky 12.4.2019 v Olomouci v hoteli Nezvalova Archa a 29.6.2019 v čase konania MMF v Karlových Varoch v Spa hoteli Panorama.

Pridaj komentár