Mladý český umelec Kristián Mensa a jeho vtipné ilustrácie z bežného života + ROZHOVOR

471
Mladý český umelec Kristián Mensa a jeho vtipné ilustrácie z bežného života + ROZHOVOR 12

Mladý český umelec Kristián Mensa má len sedemnásť rokov a už je známy takmer po celom svete, vďaka svojim vtipným a milým ilustráciám z bežného života. Za veľmi krátky čas si Kristián Mensa stihol uvedomiť, to aké dôležité sú jednoduché objekty, ktoré môžu predstavovať množstvo rôznych vecí a môžu mať úplne iný význam.

 

 

Kristián Mensa a jeho vtipné ilustrácie z bežného života

kristian_mensa_mmagazin1

Mmagazín.sk si nenechal ujsť jedinečnú príležitosť vyspovedať mladého českého umelca Kristiána Mensu a prináša Vám s ním rozhovor nie len o umení:

Kristián, kedy presne sa z teba stal umelec?

Presný dátum si žiaľ nepamätám, ale viem, že ma vždy bavilo kresliť a „čmárať“ už vo veku, kedy si môžete vek napočítať na jednej ruke (smiech). Od prvej triedy ako šesť ročný som sa začal venovať výtvarnému umeniu, herectvu a hre na klavír. Myslím, že všetky tieto činnosti mi určite pomohli rozvíjať moje kreatívne myslenie.

kristian_mensa_mmagazin1a

Kedy si v sebe objavil svoje umelecké vlohy?

Vždy ma bavilo vyjadrovať svoje myšlienky, niečím iným, ako rozprávaním. Či už to bolo na papieri alebo na javisku. Ale až posledným rokom som začal vytvárať moje ilustrácie, ktoré skoro denne zdieľam so svetom.

kristian_mensa_mmagazin1b

Ako dlho sa už venuješ svojím ilustráciám?

Je to asi už skoro rok, čo som začal. Prišlo to veľmi pomaly, ale až po čase som si uvedomil, ako veľmi ma táto tvorba baví a napĺňa.

kristian_mensa_mmagazin1c

Študoval si aj na umeleckej škole?

 Nie, neštudoval. Som študentom klasického gymnázia so všeobecným zameraním – Gymnázium na Vítězné Pláni. Mojim snom je však vyštudovať nejakú umeleckú univerzitu, či vysokú školu, napríklad aj v zahraničí. Uvidíme, ako mi to do budúcna vyjde.

kristian_mensa_mmagazin1d

Ako dlho Ti trvá vytvoriť jednu ilustráciu?

Väčšinou trvá jedna ilustrácia len pár minút, pretože vždy viem, čo presne chcem vytvoriť. Potom už len nakreslím ilustráciu a dielo je na svete. Takto väčšinou vytvorím dve, či tri denne, ale sa povie a dosť (smiech).

kristian_mensa_mmagazin2

Kde všade čerpáš svoju inšpiráciu?

Dá sa povedať, že úplne všade, od veci v kuchyni až po rastliny a kvety. Snažím sa pracovať s objektami, ktoré majú len jeden jediný nudný význam a práve tieto objekty sú väčšinou najzaujímavejšie.

kristian_mensa_mmagazin3

Veľký úspech si dosiahol aj v zahraničí, vieš nám priblížiť svoje úspechy?

V auguste minulého roka som odcestoval na ročné štúdium do USA, kde ešte stále som so skvelou organizáciou AFS. Vďaka tomu, že je to škola o niečo jednoduchšia mal som veľmi veľa času venovať sa tomu čo ma baví. Najprv to začalo menším rozhovorom, ktorý som poskytol pre portál czechmag.cz a v januári som sa rozhodol publikovať niektoré svoje obrázky na boredpanda.com. Nejakým záhadný, spôsobom sa môj článok začal páčiť a zdieľať dookola, až dosiahol niekoľko tisíc vzhliadnutí. Potom som už nachádzal svoje diela na stránkach z celého sveta a poskytol som interview pre The huffington Post a pre pár miestnych a európskych novín a denníkov. Musím povedať, že som mal neskutočné šťastie.

kristian_mensa_mmagazin6

Ako vyzerá svet Kristiána Mensu?

Môj svet vyzerá presne tak ako ho môžete vidieť na mojich ilustráciách. Väčšinou je plný vtipu a prekypuje veľkou pozitívnou energiou.

kristian_mensa_mmagazin6a

Čomu všetkému sa popri umeniu ešte stíhaš venovať?

Namiesto kreslenia tiež tancujem break dance, hrám v divadle účinkoval som napríklad v reklame FIFA15 alebo vo filme Peklo s princeznou. Od desiatich rokoch hrám na klavír a baví komponovať. Zbožňujem cestovanie a poznávanie nových ľudí.

kristian_mensa_mmagazin8

Čo tvoje sny a vízie do budúcna?

To ešte zatiaľ neviem. Po strednej škole by som moc rád nastúpil na nejakú umeleckú školu v zahraničí, ale v prvom rade by som chcel robiť to čo ma skutočne baví a napĺňa.

kristian_mensa_mmagazin9 kristian_mensa_mmagazin9a kristian_mensa_mmagazin10 kristian_mensa_mmagazin10a kristian_mensa_mmagazin10b kristian_mensa_mmagazin10c kristian_mensa_mmagazin10d kristian_mensa_mmagazin11 kristian_mensa_mmagazin13[boredpanda.com/instagram.com/mr.kriss/facebook.com/worldbykriss]

Pridaj komentár