Mladé slovenské vinárstvo Pádár oživilo výrobu vína v Padarovciach a na trh prinieslo kvalitné ríbezľové vína s potvrdeným obsahom vitamínu C, železa a selénu. Bobule čiernych ríbezlí sa považujú za jedno z najhodnotnejších ovocí v našom zemepisnom pásme. Patria medzi významné rastlinné antioxidanty, obsahujú dôležité vitamíny i minerály. Tie sa zachovávajú aj vo víne, ktoré sa z nich vyrába a môže byť príjemným spestrením pre dlhé jesenné večery.

Mladé slovenské vinárstvo Pádár oživilo výrobu vína v Padarovciach! Aké je nové slovenské ríbezľové víno?

Základom dobrého vína je kvalitná surovina. Pádár si čierne ríbezle pestuje vo vlastných sadoch v podmienkach prírodného prostredia blízko Teplého vrchu, ktoré má jednu z najpriaznivejších klím na Slovensku. Ich celková rozloha je osem hektárov, pričom na hektári sa urodí v priemere 5 000 kg čiernych ríbezlí a v tých lepších rokoch, ako bol napríklad aj rok 2018, až 8 000 kg. Pre kvalitu vína je dôležitý aj spôsob zberu. Ríbezle musia byť optimálne zrelé a v zbere sa nesmú nachádzať konáriky, lístky či iné prímesi.

Bohaté na zdraviu prospešné látky

Víno zreje v nerezových fermentačných nádobách a z ovocia sa lúhujú antioxidanty a rôzne prospešné látky. Keď poriadne vykvasí, filtruje sa a výsledkom je chuťovo vyrovnaný produkt s vyváženým obsahom vitamínu C, železa a selénu.

V litri suchšieho vína Pádár, ktoré sa predáva aj pod značkou Exclusive, sa nachádza 2,9 miligramov železa, 0,6 miligramov selénu a 33 miligramov vitamínu C. Liter sladšieho vína Pádár, ktoré sa predáva s označením polosladké alebo pod značkou Premium, obsahuje 2,7 miligramov železa, 0,5 miligramov selénu a 26,5 miligramov vitamínu C.

Ako si najlepšie vychutnať ríbezľové vína?

Ideálna teplota pre podávanie ríbezľových vín je 10-14 °C, vtedy sa prejaví plná chuť a vôňa. Tí, čo uprednostňujú rafinované suchšie vína, môžu siahnuť po štandardnom rade Pádár bez označenia alebo Exclusive, ktoré má jemne trpkastú a plne zamatovú chuť.

Pre tých, ktorí majú radi sladšie a pritom svieže vína, je určené polosladké víno Pádár a rad Premium. Toto víno môžete aj zohrievať, a získať tak ideálny horúci nápoj, ktorý padne vhod najmä v sychravom počasí. Ríbezľové vína sú vhodným nápojom aj ku kačacine, husacine, divine alebo dezertu.

Tradičné i moderné

Vinárstvo Pádár je mladou firmou, ktorú založila rodina Simonovcov. Jej zástupca Bálint Simon hovorí: „Chceli sme skúsiť niečo nové a vzhľadom k našim koreňom a histórii vinárstva v Padarovciach, nám prišlo rozumné vrátiť sa k tradíciám.“ Realizácii ešte predchádzal rozbor pôdy, ktorý potvrdil vhodnosť pestovania čiernych ríbezlí.

Potom bolo treba pretvoriť starú hospodársku budovu na modernú výrobnú linku a výroba mohla začať. Firma sa dnes snaží v maximálnej miere spolupracovať s lokálnymi dodávateľmi a dáva príležitosť mladým kreatívnym ľuďom.

Pridaj komentár