Len nedávno sme vás v mene slovenskej módnej návrhárky Sofie Turekovej pozývali na slávnostné otvorenie jej výstavy s názvom „SOF. T Fashion Exhibition“ tu. Pre tých, čo sa tejto výnimočnej akcie nemohli zúčastniť, prinášame exkluzívne zábery z celého podujatia. Navyše veľa z toho, čo hostiteľka slávnostnej vernisáže prezradila všetkým prítomným, prezradila aj čitateľom M magazín.sk v exkluzívnom rozhovore. A možno aj niečo viac! Mimochodom, viete ktorá známa americká speváčka prejavila o jej šaty záujem?

Mladá slovenská návrhárka Sofia Tureková sa môže pochváliť ďalším obrovským úspechom! Toto je „SOF. T Fashion Exhibition“!!!

Sofi, 9.6.2017 prebehla slávnostná vernisáž tvojej najnovšej výstavy „SOF. T Fashion Exhibition“ v piešťanskej Magna Gallery. Ako túto vernisáž hodnotíš? Od piatku 9.6.2017 do utorka 4.7.2017 bude táto výstava sprístupnená verejnosti. Na čo všetko sa môžu návštevníci tešiť? Čo bolo hlavnou inšpiráciou vzniku „SOF. T Fashion Exhibition“?

Ohlasy boli a stále sú veľmi pozitívne. Zatiaľ som sa stretla iba s dobrými ohlasmi na túto akciu, čo sa veľmi teším. Pre návštevníkov som si pripravila výber z mojej doterajšej tvorby. V galérii sa momentálne nachádzajú kolekcie, ktoré boli odprezentované na Bratislavských módnych dňoch, na New York Fashion Weeku, v Paríži, v Marseille či v Londýne. Mojím cieľom bolo vytvoriť spoločenskú udalosť, pri ktorej sa stretnú domáci i zahraniční hostia a s dobrou náladou si prezrú moju tvorbu a sami pritom zistia, akým smerom sa formuje mladá modna scéna. Chcela som priniesť trosku zahraničia do môjho ‘’rodného hniezda’’. Taktiež som chcela ukázať, že ja, ako módna návrhárka, nenavrhujem iba šaty – klientkam totiž ponúkam príbeh. V rámci konceptu tejto výstavy som sa rozhodla odprezentovať aj proces tvorby a jej vývoj od počiatočného nápadu, cez skice, vývoj dizajnu a moje experimenty s materiálmi, až po samotný produkt šiat a šperkov.

Ak sa na to pozrieš spätne, čím všetkým si si musela prejsť od príprav až po slávnostnú vernisáž?

Príprava bola veľmi „pohodová“, nakoľko som mala okolo seba skvelý tím ľudí. Za jedinú náročnejšiu časť považujem prepravu mnohých modelov a rôznych doplnkov zo zahraničia. Skvelá podpora od vedenia Magna Gallery mi zas pomohla doladiť všetky detaily ohľadom inštalácie podľa mojich predstáv. Viac-menej pri organizácii módnych podujatí vždy vzniknú nejaké malé krízové situácie, našťastie, všetky sme vyriešili s ľahkosťou, lebo sme sa už tešili na výsledok.

Na ktorý z modelov si najviac hrdá a prečo?

Neviem či mám model, na ktorý by som bola najviac hrdá. Ale asi jeden z mojich najobľúbenejších modelov na tejto výstave sú svadobné šaty z kolekcie Ornament. Spája ich jednoduchý dizajn, nádherný materiál a slovenské motívy. Pre mňa je určíte „srdcovkou“, pretože vyjadruje všetko, čo mám rada.

V čom bude pre teba táto výstava nezabudnuteľná?

V tom, že sa nám podarilo vytvoriť nenahraditeľnú atmosféru počas vernisáže. Všetci sa usmievali a celkovo mam taký pocit, že sa nám podarilo výstavou osloviť všetky možné vekové generácie. Veľmi ma potešila vysoká účasť a záujem slovenských i zahraničných hostí a taktiež nikdy nezabudnem na to, ako mnohí čakali pred galériou, len aby mohli nahliadnuť cez dav na výstavu.

Bude možné zhliadnuť túto výstavu aj mimo piešťanskej Magna Gallery?

V blízkej budúcnosti asi nie. Momentálne mam ale veľa ‘rozhodených sietí’ a zatiaľ môžem iba prezradiť, že všetky sa tykajú zahraničia. Keď budú termíny a detaily dohodnuté, určíte dám rada čitateľom M magazín.sk vedieť.

Aké sú tvoje ďalšie kariérne plány?

Aktuálne pracujem na vývoji úplne novej kolekcie na Fashion Week do zahraničia. V septembri sa vraciam naspäť do Londýna, kde sa budem zas naplno venovať štúdiu. A do ďalekej budúcnosti uvidíme , ako sa mi bude dariť …

O tvoje modely prejavila záujem aj Kelly Rowland, prezradíš nám o tom viac?

Asi pred mesiacom ma oslovila je stylistka, Ade Samuel. Kelly sa vtedy chystala na WACA  Art Gala, ktoré organizovala Tina Lawson. Išlo o udalosť, kde dresscode predpisoval ‘haute couture’ a ‘wearable art fashion’ a teda ‘nositeľné umenie’. Pre mňa to bol spočiatku veľký šok, keď som sa dozvedela, že môj idol z detstva má záujem práve o moju tvorbu. Kelly oslovili najmä avantgardné kúsky a tak sme sa dohodli na troch modeloch šiat, ktoré boli k dispozícii. Som zvedavá, ktorá zo slovenských celebrít sa ako prvá odváži si obliecť na spoločenskú udalosť takéto extravagantne šaty …

Teraz keď na to spomínam, doteraz nerozumiem, ako som to všetko stihla, keďže ma oslovili deň pred odovzdaním mojej záverečnej práce na Central Saint Martins a celý transport do L.A. a úpravu šiat som musela stihnúť do 3 dní. Táto flexibilnosť a rýchle jednanie ale k tejto profesii patri a našťastie šaty dorazili ku Kelly načas a v poriadku.

FOTO: Silvia L. Čúzyová

Pridaj komentár