Mladá slovenská dizajnérka značky MARIE GABCO vytvára jedinečné a originálne hodvábne šatky

818
Mladá slovenská dizajnérka značky MARIE GABCO vytvára jedinečné a originálne hodvábne šatky + ROZHOVOR 1

Cesty po Anglicku, Monaku a Francúzsku, to sú zdroje inšpirácie mladej slovenskej dizajnérky Márie Gabčovej. Pod značkou MARIE GABCO pretavila svoju pôvodnú grafickú tvorbu, ktorá bola vystavovaná aj v New Yorku a Tokiu, do inovatívnych textilných kreácií. Mária Gabčová navštevovala umeleckú školu od svojich siedmych rokov a maľbe hodvábnych šatiek sa venuje už 10 rokov.

Mladá dizajnérka značky MARIE GABCO vytvára jedinečné a originálne hodvábne šatky

marie_gabco_hodvabne_satky_mmagazin

Každý jeden vzor ručne maľovaných šatiek tzv. HAND PAINTED je úplne jedinečný a originálny, pričom vyjadruje túžbu po slobode a radosti zo života. Zo vzoru ručne maľovanej šatky Souffled´Angleterre, inšpirovanej českým maliarom Františkom Kupkom a jeho kompozíciou Amorfa, vznikla prvá kolekcia šatiek nazvaných VOYAGES DA LA SOIE.

marie_gabco_hodvabne_satky_mmagazin1

M magazín.sk si nenechal ujsť skvelú príležitosť a vyspovedal mladú umelkyňu Máriu Gabčovú a prináša Vám s ňou exkluzívny rozhovor:

Značka MARIE GABCO v podstate reprezentuje teba – tvoje meno. Zvažovala si, že svoju značku pomenuješ aj inak, ako svojím menom? Aké boli začiatky názvu tvojej značky?

Pri tvorbe svojich prvých šatiek som vôbec nepremýšľala nad menom značky. Bavilo ma tvoriť a maľovať a milovala som, keď môj výtvor bol aj praktický a nositeľný. Na začiatku som sa podpisovala svojim celým menom. Potom som skúšala aj iné mená, ale nikdy to nebolo ono. Keďže celé roky ma kamaráti oslovovali prezývkou Mari, vzniklo z toho francúzske MARIE. Bolo pre mňa očividné, že som to práve ja, a že to je to najlepšie meno pre moju značku šatiek.

Prečo si svoju grafickú tvorbu pretavila práve do hodvábnych šatiek?

Musím uznať, že to je určitým spôsobom osud, pretože to bol vlastne môj prvý umelecky výtvor, ktorý som naozaj mohla nosiť na sebe ako kúsok outfitu. Všetko, čo som vytvorila dovtedy buď viselo na stene alebo stálo niekde vo vitrínke. Vidieť moju rodinu a kamarátov ako s radosťou nosia šatky na rôzne spoločenské príležitosti, bolo pre mňa niečím výnimočným.

marie_gabco_hodvabne_satky_mmagazin1a

Pamätáš si na tvoju prvú šatku ktorú si vyrobila? Vieš nám ju popísať?

Samozrejme, pamätám si na to veľmi dobre. Odvtedy som totiž netvorila takmer nič iné. Maľovala som reprodukciu obrazu jedného ruského autora, na ktorom boli lietajúce žiarovky. Následne sa ku mne dostala prvá hodvábna šatka, a ja som nevedela, čo by som na ňu namaľovala, tak som namaľovala detail týchto lietajúcich žiaroviek. Bol to výnimočný motív a túto šatku mám dodnes vo svojej zbierke.

Nosíš ty osobne rada šatky? Máš svoju obľúbenú šatku? Je niektorá šatka tvojím talizmanom?

Áno, šatky nosím veľmi rada, avšak nie tie vlastné. Moje vlastné výtvory najradšej vidím na ľuďoch okolo seba. Mám vtedy pocit, akoby som menila okolitý svet na krajší. Sama nosím šatky od rôznych iných návrhárov, čo je to pre mňa zároveň veľmi inšpirujúce.

marie_gabco_hodvabne_satky_mmagazin1b

Ako vidíš postavenie šatky v dámskom outfite? Akú úlohu má hrať podľa teba šatka v obliekaní?

Šatka je veľmi užitočný a elegantný doplnok akéhokoľvek outfitu. Možno ju zaviazať mnohorakými spôsobmi a je možné ju použiť aj ako čelenku, mašľu do vlasov, náhrdelník, taštičku alebo ozdobu kabelky. V poslednom čase sa začali šatky uväzovať aj ako jednoduchý top, prípadne zviazaním viacerých šatiek možno vytvoriť rôzne kúsky oblečenia, napríklad sukňu.

Aká je cieľová skupina pre tvoje šatky? Tvoríš iba pre ženy? Plánuješ tvoriť aj pre pánov?

Zatiaľ tvorím najmä šatky pre ženy, ale robila som už aj niekoľko kravát a vreckoviek do pánskeho saka, napríklad keď si niekto objednal šatku s kravatou pre dvojicu na ples alebo svadbu. Nedávno som mala však už aj zákazníkov, ktorí si vyslovene žiadali pánske šatky, takže mám v pláne začať viac tvoriť aj pre pánov.

marie_gabco_hodvabne_satky_mmagazin2

Tvoja zákazníčka sa má zúčastniť na ceremoniáli odovzdávania Oscarov. Ako by vyzerala šatka na takúto príležitosť z dielne MARIE GABCO?

Určite by som vymyslela niečo úplne nové, iné ako všetko, čo som skúšala doteraz. Volila by som extravaganciu a tiež by som hľadela na to, k akým šatám by šatka mala byť určená. Je veľmi dôležité, aby šatka bola zladená so šatami nielen farebne, ale aj spôsobom viazania. Taktiež by som hľadela na to, v čom sa moja zákazníčka dobre cíti – musí predsa zažiariť.

K akej krajine by si tvoje šatky prirovnala a prečo?

Prirovnala by som ich ku Francúzsku, pretože moji predkovia pochádzali z francúzskeho rodu a ja mám k tejto krajine v srdci veľmi blízko. Každá šatka ktorú vytvorím, má vlastný francúzsky názov. Mám tam veľa kamarátov a v súčasnosti dokonca bývam s francúzskou kamarátkou v byte.

marie_gabco_hodvabne_satky_mmagazin2a

S ktorou časťou outfitu je podľa teba najlepšie šatky kombinovať?

Myslím si, že šatku možno nosiť prakticky s čímkoľvek. Táto vlastnosť šatky ako doplnku ma vždy fascinovala. V zime sa šatka môže nosiť s kabátikom, v lete k jednoduchému topu. Šatku možno skombinovať s večernými šatami alebo s jednoduchými koktejlkami. Kreativite sa v tomto smere nekladú žiadne obmedzenia. Osobne mám najradšej, keď je šatka ako doplnok jednofarebného dámskeho kostýmu previazaná voľne jedným uzlom okolo krku. Toto dodá šarm každej žene.

Aké materiály pre tvoje šatky preferuješ a prečo? Aký materiál by si naopak nikdy nevyužila?

V podstate všetky moje výtvory sú vyrobené z hodvábu. Skúšala som aj iné materiály, ako napríklad textil, ale to jednoducho „nebolo ono“. Hodváb je úžasný ľahký prírodný materiál, ktorý výborne udržuje teplo a možno ho udržiavať celé roky. Neviem si predstaviť, že by šatka mala byť z materiálu, ktorý nie je prírodný a príjemný na dotyk.

marie_gabco_hodvabne_satky_mmagazin3

V čom sú tvoje šatky jedinečné a v čom sa odlišujú od všetkých ostatných?

Moje šatky sú hlavne originálne. Mám dva druhy šatiek, a to ručne maľované a dizajnované šatky. Ručne maľované šatky sú úplne originálne. Ak robím šatku na objednávku a viem pre koho je určená, zameriam sa presne na to, čo by sa konkrétnej osobe mohlo páčiť. Potom si predstavím vzor šatky, ktorý namaľujem a dozdobím detaily. Dizajnované šatky vynikajú trošičku inak a to tak, že najskôr ručne namaľujem niekoľko vzorov šatiek a ten ktorý je najlepší, vyrobím vo väčšom množstve na hrubšom hodvábnom twille. Vzor je však stále jedinečný. Všetky šatky majú zároveň ručne lemovaný okraj.

marie_gabco_hodvabne_satky_mmagazin3a

Je známe, že rada cestuješ. Kam ťa tvoje cestovateľské topánky zavedú najbližšie?

Najbližšie mám v pláne cestu do poľského Krakowa. Hoci som tam už bola, moja francúzska kamarátka by sa tam veľmi chcela ísť pozrieť. Tak sme si spravili spoločný plán na víkend v Krakowe, na ktorý sa už veľmi teším.

Ak by si mala ku svojím šatkám dávať návod na použitie, aké by bolo jeho znenie?

Hoci je to väčšine žien celkom jasné, určite by som uviedla, že šatku je potrebné prať ručne vo vlažnej vode. Inak sa môže stať, že sa mierne zmení farba šatky a stratí sa lesk.

marie_gabco_hodvabne_satky_mmagazin4

Do akej miery je tvojou inšpiráciou cestovanie? Čo ďalšie ťa vie ešte inšpirovať?

Cestovanie je takmer nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie. Na akomkoľvek mieste sa ocitnem, vždy nájdem niečo zaujímavé, či už je to príroda, história alebo atmosféra. Veľmi ma však ovplyvňuje aj spoločnosť ľudí, s ktorými na tom mieste som. Ak prídem na to isté miesto s niekým inými, moje vnímanie okolia sa úplne zmení. Taktiež móda ma vie nasmerovať k tomu, čo sa modernej žene aktuálne hodí do šatníka. Mám rada aj hudbu a rada ju počúvam práve keď maľujem. Cítim potom určitú harmóniu a ovplyvňuje ma to pri tvorbe.

Blížia sa Vianoce. Plánuješ vytvoriť niečo špeciálne vianočné?

Vyslovene vianočné motívy na šatky som zatiaľ nevytvárala, ale určite to mám v pláne niekedy v budúcnosti.

marie_gabco_hodvabne_satky_mmagazin5

Čo pre teba znamenajú najkrajšie sviatky v roku – Vianoce?

Vianoce sú časom pokoja stráveného s rodinou. Neviem si predstaviť Vianoce inak. Milujem ten pocit, keď začne vianočná dovolenka a ja si môžem v aute po ceste domov vypočuť pieseň Driving Home For Christmas od Chris Rea. Je to ako sen, ktorý sa práve naplnil.

Plánuješ do budúcna niečo špeciálne? Na čo sa môžu tvoji fanúšikovia tešiť?

Už teraz mám v hlave jeden veľmi zaujímavý nápad na najbližšiu letnú kolekciu. Nebudem o nej však veľa rozprávať, nechajte sa prekvapiť. Ako som spomínala, plánujem vytvoriť aj niekoľko kúskov pre pánov, či už kolekciu kravát alebo pánskych šatiek.

marie_gabco_hodvabne_satky_mmagazin6

Za rozhovor ďakujeme talentovanej umelkyni Márii Gabčovej

[mariegabco.com]

2 KOMENTÁRE

Pridaj komentár