Ak ste sa rozhodli držať keto diétu, je veľmi dôležité, aby ste sa sústredili na to, čo a koľko toho skonzumujete. Pri správne nastavenej diéte, ktorú vám výživový poradcovia nastavia, sa viete správne nastaviť na množstvo a kvalitu jedla. Nemenej dôležité je však aj to, aby ste dohliadli na to, či dodržiavate pri tomto druhu stravovania dostatočný pitný režim. V lete je dodržiavanie pitného režimu veľmi dôležité, aby sme predišli dehydratácií. Zároveň je počas keto diéty pitie vody, čajov, minerálnych vôd dokonca nevyhnutné.

Je dostatočný pitný režim počas keto diéty naozaj nevyhnutný?

Na začiatku keto diéty si telo ešte len zvyká na obmedzený prísun sacharidov, takže sa mení aj jeho hydratácia. Sacharidy sa ukladajú vo forme glykogénu a ten na seba viaže vodu. V momente, keď zásoby glykogénu vyčerpáte, príde vaše telo o veľkú časť tekutín. Ak z jedálnička vyradíte priemyselne spracované jedlá, strácate tým ďalšie tekutiny. Tieto jedlá totiž obsahujú veľa soli, ktorá zadržiava vodu v tele. Je preto nevyhnutné počas keto diéty pravidelne dopĺňať tekutiny a dodržiavať dostatočný pitný režim.

Ak ste zvyknutí na sladké nápoje, možno si na začiatku nebudete istí tým, čo počas keto diéty piť. Rozhodne sa vyhnite sladeným nápojom, rôznym limonádam a ovocným džúsom, dokonca aj tým stopercentným. Sú plné cukru, teda sacharidov. Dokonca aj mlieko má vysoký obsah sacharidov, preto ho skúste nahradiť iným „mliečnym“ nápojom bez cukru – napr. mandľovým nápojom.

Tip: Nezabudnite, že strácate tekutiny nielen počas horúčav, kedy sa telo o to viac ochladzuje, ale aj pri cvičení, kedy z vás idú tony potu. V lete o to viac, ak nemáte k dispozícii klimatizovanú posilňovňu. V každom prípade sa cvičenia držte, aj keď len cvičíte doma. Každá aktivita sa totiž počíta.

Čím dopĺňať denný príjem tekutín?

Voda

Voda je bez debaty najlepší nápoj nielen počas keto diéty. Dostatočne hydratované telo dokáže odplavovať nežiadúce toxíny. Štandardne by ste mali vypiť 2 – 3 litre tekutín denne. Majte vždy po ruke fľašu s vodou, ktorú priebežne dopĺňajte. Jedine tak zabezpečíte telu dostatočnú hydratáciu. Ak vás to už s vodou nebaví a lezie vám krkom, skúste ju oživiť pár kvapkami citróna či osviežiť bylinkami.

Minerálna voda

Pochádza zo zdrojov našej planéty a vyviera na povrch zeme cez pramene. Slovensko má veľké zásoby podzemnej vody a na svojej rozlohe má takmer 1 600 rozličných prameňov minerálnych a termálnych vôd. Rozličný zdroj má aj odlišné účinky na naše telo. Naše telo potrebuje veľa minerálnych látok ako je zinok, magnézium a vápnik, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v prírodných minerálnych vodách. Počas keto diéty je náš prísun potravín obmedzený, preto je dopĺňanie týchto látok skoro až nevyhnutnosťou. Ak diétujete a už nemáte chuť na obyčajnú vodu, minerálka je najlepším riešením. Neobsahuje žiadne kalórie ani cukor, preto si ju môžete dopriať absolútne bez výčitiek. Pitie minerálnej vody s obsahom vápnika dokonca môže posilniť kosti v tele. Ak pijete minerálky na pravidelnej báze, môžete predchádzať riziku srdcovo-cievnych ochorení v dôsledku zníženia hladiny cholesterolu v krvi. V minerálnych vodách sa nachádzajú aj chemické zlúčeniny síry a tie pomáhajú tráveniu. Sulfáty nútia organizmus, aby produkoval viac enzýmov, ktoré pomáhajú rýchlejšie tráviť potravu.

Čaj – nula kalórií a sacharidov

Čaj predstavuje ďalšiu skvelú voľbu počas keto diéty. Neobsahuje žiadne kalórie ani sacharidy. Nie však každý čaj. Počas keto diéty je preto vhodný skôr zelený čaj či neochutený roibos. Vždy si pozrite etiketu, kde je napísaná výživová hodnota produktu. Napríklad niektoré bylinkové čaje dokonca podporujú chudnutie.

Čaj obsahuje antioxidanty a tie podporujú regeneráciu a obnovu buniek. Pitie čaju všeobecne prospieva zdraviu a podporuje pocit pohody. Nemal by to však byť váš jediný zdroj tekutín.

Ľadová káva, cappuccino či espresso?

Tak isto ako pri čaji, aj pri káve záleží na tom, či si ju niečím dochutíte. Čierna káva nemá žiadne kalórie. Mnoho ľudí však počas keto diéty nevedomky obohatí svoj jedálniček o ďalší tuk v podobe smotany do kávy. Podľa štúdií je pre zdravú dospelú osobu považovaná bezpečná denná dávka kofeínu až 400 miligramov.

Obsah kofeínu závisí od druhu kávovníka a metódy spracovania zŕn. Pre predstavu, 1 šálka kávy môže obsahovať od 40 mg kofeínu pri espresse z odrody Arabica (30 ml) až po 100 mg na 120 ml v obyčajnej prekvapkávanej káve. Proces praženia znižuje obsah kofeínu v kávovom zrne. Čím dlhšie je praženie, tým je menší obsah kofeínu v zrne. Počas diéty je dôležité, aby ste si strážili prísun mlieka či iného mliečneho „doplnku“ do kávy, tak isto ako prísun cukru. Ak už musíte sladiť, nahraďte cukor erythritolom, čakankovým sirupom alebo stéviou.

Vývar

Keď sa povie vývar, tak si každý predstaví polievku s rezancami, knedličkami alebo mrveničkou. To však v prípade keto diéty neplatí. Poriadny silný vývar z kostí alebo zeleniny vás zasýti, nádherne vonia, a v neposlednom rade je po zdravotnej stránke veľmi prospešný. Musí však byť pripravený z kvalitných surovín. Ak by ste si potrebovali vývar trošku spestriť, urobte si ho s konjakovými alebo proteínovými cestovinami Prodietix. Vývar si totiž môžete pripraviť so sebou do termosky napríklad na výlet a vychutnať si ho ako teplý a nutrične bohatý nápoj.

Alkohol radšej nie

Čaká vás oslava, sviatok alebo posedenie s priateľmi a vy riešite otázku, či si môžete dopriať nejaký ten pohárik aj počas keto diéty? Pitie alkoholu má v tomto prípade svoje jasné pravidlá. Vyšší príjem alkoholu počas keto diéty zaťažuje pečeň a obličky, a to nie len počas keto diéty. Navyše obsahuje sacharidy a cukry, takže ak by ste si dopriali viac drinkov, zbytočne by ste ohrozili svoju cestu za vysnívanou postavou. Tvrdý alkohol úplne vynechajte. Aj napriek tomu, že neobsahuje cukor, sú v ňom tzv. prázdne kalórie.

Nezabudnite na dôležitý fakt. Voda organizmus nielen hydratuje, ale zároveň z tela odplavuje škodlivé látky a toxíny. A práve toxíny sú uložené predovšetkým v tukoch, čiže sa ich ľahšie zbavíte pri dostatočnom pitnom režime. Navyše, vďaka vode nebudete trpieť (nielen počas keto diéty) zápchou, pretože pri dostatočnom príjme vody telo jednoducho lepšie funguje.

Pridaj komentár