Nie sú šaty ako šaty. Milujeme kvôli ich rôznorodým vlastnostiam, či už je to farba, strih alebo materiál. Farbu či strih dokáže už z diaľky oceniť aj naše okolie, no materiál je vlastnosť, ktorú cíti len nositeľ konkrétneho módneho kúsku. Výber materiálu je preto najosobnejšie kritérium vo vzťahu k ich nositeľke. Uvedomujú si to aj mnohí módni návrhári, pre ktorých je pohodlie svojich zákazníkov tou najvyššou prioritou.

Do tejto skupiny módnych tvorcov patrí i textilná dizajnérka Julianna Rencés Kovács, ktorá svoju tvorbu prezentuje pod slovenskou značkou Love Colors. Jej srdcovou záležitosťou je práca s materiálom, ktorý aj napriek tomu, že nie je až tak známy, poskytuje luxusný zážitok z nosenia. Jednou z takých látok je práve bavlnený mušelín, ktorý nie je žiadnou novinkou, ale práve naopak.

Kvality mušelínu boli známe na Blízkom východe už pred niekoľkými storočiami. Prvé zmienky o mušelíne pochádzajú z mesta Mosul nachádzajúcom sa v dnešnom Iraku, od ktorého je odvodený aj jeho názov (mosulin = z mesta Mosul). Tento pôvodný mušelín sa podobal dnešnej gázovine, akurát bol husto tkaný z jemnejších vlákien.

Tým, že mušelínová móda bola odjakživa veľmi obľúbená, dámy si ju neodpustili ani v chladných obdobiach. Vznikali tak časté prechladnutia a následne rôzne ochorenia, známe ako „mušelínová nemoc“. V súčasnosti sa s týmto úkazom už nestretávame, nakoľko je dnešný mušelín viacvrstvový, vďaka čomu v zime skvele izoluje a v lete chladí a absorbuje vlhkosť.

Talentovaná Julianna Rencés Kovács má dlhoročné skúsenosti s týmto materiálom a používa ho na šitie detských diek a prehozov, ktorými je značka Love Colors veľmi známa. Túto bohatú prax neskôr „pretavila“ na tvorbu ľahkých a priedušných šiat.

Mušelínové šaty na tele ani necítiť a sú priam ideálne pre teplé a vlhké podnebie. Za ľahkým, priedušným a nesmierne príjemným módnym kúskom z tejto mäkkej bavlnenej tkaniny, sa však skrýva veľmi náročná práca, ktorá je výzvou aj pre skúseného krajčíra či krajčírku.

Úspech mušelínových šiat na seba nenechal dlho čakať a svetlo sveta uzrela celoročná kolekcia, zložená z rôznych šiat s dlhšími rukávmi. Tým, že šaty obstoja v každej klimatickej podmienke – v zime krásne zohrejú a v lete chladia, sú univerzálnym kúskom do každého dámskeho šatníka.

Aktuálna kolekcia určená pre sezónu jar/leto 2020 je plná hravých farieb s neprehliadnuteľnými prvkami 70. rokov. Každá dáma si môže v týchto kúskoch užiť nielen prvotriednu eleganciu a kvalitu, ale i pestrú paletu zmrzlinových farby ako svetložltá, broskyňová a bledomodrá, ktoré sú tohtoročným letným trendom.

Mušelín medzi ostatnými látkami vyniká predovšetkým svojou mäkkosťou. Je to zároveň tkanina náročná na spracovanie, čím je na trhu módy veľmi vzácnym artiklom v akejkoľvek podobe. Táto jedinečnosť sa tiež prenáša i na jeho nositeľky, ktoré vie premeniť na sebaisté dámy, romantické princezné či neprehliadnuteľné bohyne.

Ktoré ho neskúsili, nevedia. A tie, ktoré si ho čo i len raz obliekli, sa do tejto zázračnej bavlny okamžite zamilovali. Patríte medzi ne aj vy?

Pridaj komentár