Michaela Gerhardová – Rozprávkové venčeky Magaela plné rozkvitnutých kvetov + ROZHOVOR

529
Michaela Gerhardová – Rozprávkové venčeky Magaela plné rozkvitnutých kvetov + ROZHOVOR 39

Vďaka nej sa ocitnete v opäť v krásnom rozprávkovom svete, ktorý je plný víl, ktoré tancujú a bosými nôžkami zobúdzajú krajinu zo snov. Prebudíte sa do prekrásneho sveta, kde ucítite vôňu rozkvitnutých kvetov a lesných plodov. Kto je tá zázračná víla, ktorá pri práci zatvára oči, aby sa jej srdce naplno otvorilo? Nie je ňou nik iný ako slovenská umelkyňa a dizajnérka Michaela Gerhardová, ktorú umelecký svet pozná aj pod značkou Magaela.

 

Michaela Gerhardová a jej rozprávkové venčeky Magaela

michaela-magaela-mmagazin1

Michaela Gerhardová je umelecky založená duša a vždy túžila živiť sa umením ako takým, preto študovala na konzervatóriu hudobno-dramatický odbor a neskôr na vysokej škole v Nitre učiteľstvo hudobno-dramatického umenia. Umelkyňa Michaela sa necháva inšpirovať prírodou, ktorá je jej hlavnou pokladnicou nevyčerpateľných nápadov.

michaela-magaela-mmagazin1a

„Už od malička som mala veľmi rada prírodu a zbieraním byliniek, či rôznych divých tráv som dokázala stráviť i niekoľko hodín. Občas som si sadla pod strom a pozerala na tú fascinujúcu kôru, či obdivovala kamene obrastené machom, zrejme sa mi to natoľko vrylo do pamäte, až som zatúžila to odovzdať ďalej,“ spomína na svoje detstvo s úsmevom.

michaela-magaela-mmagazin1b

Michaela v sebe často vytvára obrazy a ako sama hovorí: „Pri tvorbe veľakrát prechádzam akýmsi procesom, ktorý častokrát vizualizujem aj týždne. Niektoré tieto obrazy sa maľovali dokonca roky. Keď príde správny čas, vypustím ich na svetlo sveta.“

michaela-magaela-mmagazin1c

Aké boli začiatky slovenskej umelkyne Magaely? Počas štúdia na vysokej škole si Michaela chcela skrátiť dlhé skúškové obdobie a hľadala nejaký spôsob ako si oddýchnuť od kníh. Začalo to pletenými náušničkami a potom vďaka jednej kamarátke začala vyrábať šité krajkované náušnice. Neskôr sa z hobby stala práca, ktorá ju dnes dokonale napĺňa.

michaela-magaela-mmagazin2

Slovenská dizajnérka tiež veľmi rada podľahne čaru svojich klenotov, pretože sa zdobí aj svojimi výrobkami. Nosí venčeky, čelenky, náramky, prstienky, náhrdelníky, opasky, brošne. Jednoducho to, čo sa jej hodí a na čo má chuť.

michaela-magaela-mmagazin2aA čo materiály, ktoré Magaela používa na výrobu svojich krásnych venčekov? Michaela Gerhardová si materiály zháňa všade, kde sa len dá, pretože nájsť kvalitný materiál je naozaj ťažké. Častokrát brázdi bezodné stránky internetu a hľadá nové zdroje, inokedy sa potuluje po obchodoch.

michaela-magaela-mmagazin2c

A o čom snívajú víly ako je Miška alias Magaela? Ako každá víla si svoje sny chráni a nie je to ani inak v prípade Michaely Gerhardovej. Riadi sa však myšlienkami, že ak človek po niečom skutočne túži a jediné, čo mu bráni v jeho naplnených snoch sú otvorené oči. Treba ich na chvíľu zatvoriť a ostatné príde samo, ak je to to pravé orechové.

michaela-magaela-mmagazin3

Mmagazín.sk slovenskú umelkyňu Michaelu Gerhardovú vyspovedal a prináša Vám s ňou jedinečný rozhovor:

Miška, to ako si sa dostala ku svojej práci už vieme, ale prečo Magaela ?

Slovo Magaela vznikla ako skomolenina môjho mena. Namiesto Michaela Gerhardová ma volali Magaela Garátohová. Pred nejakým časom som pôsobila v jednej školskej kapele ako speváčka a počas večera ma kapelník predstavil menom. No v novinách nastal nejaký preklep a vznikla z toho spomínaná skomolenina. Neskôr mi to prišlo ako super nápad pre názov značky. Magaela je pomery ľahko zapamätateľné. Časom som prišla na to, že je to dokonca africké priezvisko.
michaela-magaela-mmagazin3a

Ktorý umelecký zážitok sa ti najviac vryl do pamäti, čím bol výnimočný pre teba?

Myslím že ich mám viac, ale boli to koncerty a výstavy, ktoré vo mne zanechali emócie. Pamätám si na muzikál Drákula v Prahe. Bol to môj vôbec prvý muzikál, ktorý som videla. Veľmi sa mi páčila výstava tvorby Alfonza Muchu, ba dokonca aj koncert Cinematic Orchestra bol a je pre mňa dodnes veľmi silný zážitok.

michaela-magaela-mmagazin3b

Tvoje čelenky a venčeky sú prekrásne, naozaj každý jeden kúsok. Nájdeme medzi nimi aj tvojho obľúbenca? Ak áno, prezraď nám, prečo je pre teba najcennejšia?

Toto je pre mňa veľmi ťažká otázka, ale asi moja najobľúbenejšia čelenka patrí mne, je to jedna z prvých čo som vytvorila, obsahuje kvietok plesnivca, bobuľky, konáriky a rôzne drobnosti z prírody, je to moja srdcovka.

michaela-magaela-mmagazin3c

Aké je to tvoriť pre toľké nevesty? Nestretávaš sa s ich maniermi pred svadbou?

Tvoriť pre nevestičky je pre mňa veľká česť. Občas sa veru i zapotím, hlavne keď natrafím na nejakú nerozhodnú nevestu, ale už som sa naučila, že pre také je najlepšie čo najrýchlejšie vytvoriť a od toho sa vieme odpichnúť. Zväčša sa trafím na prvý krát, z toho sa vždy veľmi teším a stále sú to pre mňa malé Vianoce.

michaela-magaela-mmagazin3d

Ako sme si mohli všimnúť, každá čelenka je jedinečná a originálna. Si to ty, kto vyberá kombinácie kvetov a má neustále nové vízie? Alebo k tebe chodia zákazníčky už s ich vysnívanými predstavami?

Myslím, že sú kúsky, v ktorých mám úplne jasno. Viem presne čo chcem, len občas mávam problém s materiálom, ktorý zháňam aj pol roka. Je však veľa kúskov, ktoré si navrhnú i samé zákazníčky, tie majú silný potenciál, lebo veľa krát oslovia aj iné spriaznené duše.

michaela-magaela-mmagazin4

Čo je najťažšie pri vytváraní takýchto doslova „rozkvitnutých“ umeleckých dielach? Je tu nejaký krok, ktorý by si pri tvorbe najradšej preskočila, no v skutočnosti to nie je možné?

Nemám pocit, žeby bolo niečo ťažké. Občas dá zabrať samotná prezentácia výrobku, ale je veľmi dôležitá. Aj keby sa dala preskočiť asi by som s tým nebola veľmi stotožnená. Od samotnej tvorby až po prezentáciu je to stále moje dielo.

michaela-magaela-mmagazin4a

Nemala si nikdy problém rozlúčiť sa s krásnou čelenkou, nad ktorou si sedela toľké hodiny a vložila do nej toľko energie?

Pravdupovediac ani nie. Mám síce ku každej jednej citový vzťah, ale som pripravená na to, že venčeky vyrábam pre niekoho, komu to urobí radosť. Takže i na to sa veľmi teším, kedy je samotná vecička vyslaná.

michaela-magaela-mmagazin4b

Čo ťa najviac napĺňa radosťou pri tvojej práci?

Keď mi pod rukami vznikne obraz, ktorý som v sebe mala hlboko ukrytí. Toto je asi jedna z tých ťažších častí z procesu tvorenia. Zatvoriť oči, otvoriť srdce a nechať tvorbe voľnú ruku. Ak sa mi to podarí, je to pre mňa neopísateľný pocit radosti.

michaela-magaela-mmagazin4c

Stala sa ti aj nejaká kuriózna situácia pri svojej tvorbe alebo po stretnutí sa s klientom?

Kuriózne situácie sa mi stávajú asi len keď tvorím. Keď sa mi prilepí pol čelenky horúcou tavnou pištoľou. Raz sa nám stalo, že som omylom poslala zákazníčke inú čelenku, ale páčila sa jej aj táto, tak si ju nakoniec nechala, ale veľmi ma to mrzelo, že som to doplietla.

michaela-magaela-mmagazin4d

Aký dlhý čas potrebuješ na vytvorenie takýchto dych vyrážajúcich umeleckých diel?

Je to veľmi individuálne. Sú kúsky, ktoré mám hotové za pol hodiny a sú tie, nad ktorými strávim i niekoľko dní.

michaela-magaela-mmagazin4e

Túžila si od samotného začiatku pracovať s kvetmi? Ktoré sú tvoje najobľúbenejšie? A keď sme už pri tom, odrážajú sa ročné obdobia i v tvojej tvorbe? Máš svoje kolekcie na každé ročné obdobie?

Neviem či som túžila, ale asi si to moje podvedomie vypýtalo. Už na vysokej škole som brigádovala ako aranžérka v kvetinárstve a to som ešte ani netušila, čo začnem časom vytvárať. Osobne neviem, ktorý je môj obľúbený kvet, ja ich milujem všetky rovnako. Áno, moje kolekcie sú tvorené podľa ročných období. Napríklad „Vinobranie“ na jeseň, „Z lúky“ jar-leto, „Zimná rozprávka“ v zime.

michaela-magaela-mmagazin5

Čo všetko by sme mohli nájsť vo tvojom umeleckom ateliéri okrem už spomínaných neskutočných čeleniek a venčekov?

Veľa mačiek, asi takých sedem, tie sú však vonku. A čo sa týka doplnkov tak náhrdelníky, náramky, prstienky, hrebienky, opasky, sponky a štipce do vlasov.

michaela-magaela-mmagazin5a

Môžeme tvoju tvorbu nájsť aj na nejakých výstavách, festivaloch či trhoch?

Určite áno, obľubujeme Retro Burzu v Bratislave, Kreatívny piknik V Hrubej Borši, Urban Market v Bratislave, Dyzaj Market v Prahe. Boli sme aj v Ostrave a Brne. Dokonca aj v Írsku v Dubline. Magaelu môžete vidieť i na módnych prehliadkach.

michaela-magaela-mmagazin5b

Máš nejaké svoje vysoké ciele, ku ktorým sa posúvaš každým dňom?

Určite áno, bez nich by som nemohla napredovať.

michaela-magaela-mmagazin5c

Čo by si poradila začínajúcim umeleckým dušičkám?

Aby skúšali a nesnažili sa preskočiť nejakú časť procesu, lebo ich to aj tak vždy dobehne. Poradila by som ešte to, aby sa snažili zavrieť oči a otvoriť srdce. Vtedy vidíte oveľa viac ako kedykoľvek predtým.

michaela-magaela-mmagazin5d

Tvoj dom musí vyzerať ako v rozprávke O Šípovej Ruženke. Kde uchovávaš všetky svoje umelecké poklady? Máš svoj vlastný domáci ateliér? Ako vyzerá? Kde pracuješ najradšej?

Náš domov, je tak trošku rozprávkový. Dá sa tu nájsť nábytok po babke a veľa iných retro pokladov. Ateliérik máme zatiaľ doma. Okupujeme hlavne obývačku, ktorá už asi pol roka obývačkou nie je. Je zaplavený kvetinami, venčekmi, čelenkami…

michaela-magaela-mmagazin5e

Michaela Gerhardová a jej rozprávkové venčeky Magaela

10407613_1034873599873015_4051201672410815442_n michaela-magaela-mmagazin6a michaela-magaela-mmagazin6b michaela-magaela-mmagazin6d michaela-magaela-mmagazin6e

Nahliadnite spolu s nami do rozprávkového sveta Magaela

michaela-magaela-mmagazin7 michaela-magaela-mmagazin7a michaela-magaela-mmagazin7abmichaela-magaela-mmagazin7ac michaela-magaela-mmagazin7b michaela-magaela-mmagazin7c michaela-magaela-mmagazin7d michaela-magaela-mmagazin7e[interview Denisa Košarišťanová]

5 KOMENTÁRE

Pridaj komentár