Matej Václav – Beauty of Emotions

292

Matej Václav je fotograf samouk, ktorý sa venuje fotografii už niekoľko rokov. Fotografia ako taká v profesionálnejšej forme ho začala zaujímať až po presťahovaní sa do Londýna, kde sa zoznámil so svojou manželkou a úspešne pracujúcou slovenskou modelkou. Práve jej práca ho zaujala natoľko, že sa začal najprv venovať reportážnej a neskôr svadobnej fotografii.

matej_vaclav_mmagazin1Po absolvovaní niekoľkých kurzov sa jeho koníček rozrástol aj o fotenie ľudí a to hlavne „nemodeliek“, kde sa snaží poukázať na krásu danej osoby. Jeho fotky „nemodeliek“ zachytávajú osobnosť človeka takého aký je. Nesnaží sa ich prerobiť na modelky z titulných stránok, ale zachytáva ich prirodzenú krasu. Funkciu asistenta pri foteniach prebrala jeho manželka Mirka, kde ju Matej začal učiť fotiť, a ona tak začala objavovať čaro fotografie.

matej_vaclav_mmagazin2Každé ich fotenie je výsledkom vzájomnej spolupráce. Keďže každý z nich má iný pohlaď na krásu a fotenie, jeden mužský a jeden žensky. Matejov pohlaď na fotografiu je skôr reportážny a prirodzený. V poslednej dobe začal pracovať s poprednými londýnskymi agentúrami a skvelými zahraničnými modelkami. Matej Václav špecializuje predovšetkým na umeleckú fotografiu, kde sa snaží zachytiť osobnosť a emócie človeka v danom momente.

matej_vaclav_mmagazin3matej_vaclav_mmagazin4matej_vaclav_mmagazin5 matej_vaclav_mmagazin6 matej_vaclav_mmagazin7 matej_vaclav_mmagazin8 matej_vaclav_mmagazin9 matej_vaclav_mmagazin10Len pre M magazin.sk fotograf Matej Václav:

Ako ste pripravovali celý koncept editoriálu „Beauty of emotions“?

Celý koncept vznikol náhodne ako väčšina našich nápadov. Najlepšie nápady sú tie, ktoré prídu samé od seba a nevznikajú pod nátlakom. Osobne ma nápady na fotenia napadnú práve vtedy keď sa vymyslieť nič nesnažím pri úplne nevšedných situáciách. Nápad nafotiť editoriál „Beauty of emotions“ vznikol aj na základe stretnutia sa s vizážistkou Ivanou Komžíkovou, ktorej práca ma veľmi inšpirovala a podnietila k tomuto nápadu.

Ako prebiehali prípravy na foteniu editoriálu?

Prípravy na fotenie prebiehali zhruba dva dni. Jeden deň sme sa stretli už so spomínanou vizážistkou a výber modelky bol jasný. Kto iný ako moja Mirka by sa v mojom ponímaní hodil viac na vyjadrenie krásny emócii. (smiech) Ďalší deň sme hľadali prostredie, v ktorom editoriál nafotíme, rozhodovali sme o outfitoch a podobne.

Ako dlho trvali samotné prípravy na fotenie?

Príprava modelky v deň fotenia trvala asi hodinu, čiže úprava vlasov a make up. Potom sa už len fotilo. Vizáž sa medzi jednotlivými snímkami upravovala alebo menila, ale to nám však zabralo len 5 či 10 minút, keďže Ivana je profesionálka a pracovala naozaj rýchlo.

Fotilo sa vonku, aké bolo počasie?

Áno, fotilo sa vonku. Ako to obvykle býva na fotkách by ste to ani nepovedali, že práve v ten deň nám pršalo . V istom momente nám hrozilo, že cele fotenie kvôli dažďu budeme musieť zrušiť. Mirka je našťastie profesionál, a tak veľkú zimu na sebe poznať nedala. Všetko sme to spolu zvládli a na záver sme si dopriali horúcu šálku čaju.

Ako ste zostavili cely tím na fotenie?

Ako som už spomenul výber modelky bol v tomto prípade jednoduchý a rýchly . Aj keď všetky ženy sú krásne pri editoriály „Beauty of emotions“ som nemohol vybrať nikoho iného ako moju najväčšiu múzu Mirku. Ivka Komžíková, ktorá robila vizáž na fotenie, sme stretli pred pár mesiacmi a práve jej práca nás veľmi oslovila a inšpirovala k nafoteniu tohto editoriálu.

Čo sa vám na fotení najviac páčilo?

Počas fotenia bola skvelá a uvoľnená atmosféra, ktorú sa snažíme vytvoriť na každom fotení. S Ivanou sme si sadli akoby sme spolupracovali odjakživa. Na to, aby fotenie vyšlo podľa predstáv nielen mojich je potrebná maximálna súdržnosť všetkých strán a tá v tomto prípade nemohla byť lepšia.

Ako dlho trvala postprodukcia ?

Postprodukcia môže byť tá najzložitejšia vec na celej príprave editoriálu, pokiaľ však človek pracuje s profesionálmi, ako sa podarilo mne, tak v tom prípade vám táto časť zaberie minimum času. V mojom prípade išlo presne o jeden deň.

Nafotené špeciálne len pre M magazin.sk fotografom Matejom Václavom

Fotografia: Matej Václav

Modelka: Mira Václavová/Storm Models UK

Make-up, vlasy: Ivana Komžíková

Pridaj komentár