Vážení podporovatelia a spolupracovníci pacientskej aliancie NIE RAKOVINE,

dovoľujeme si Vás informovať o reakcii našej aliancie onkologických pacientov na dnešnú dlhoočakávanú udalosť, keď Ministerstvo zdravotníctva SR tlačovou konferenciou ohlásilo štart štátneho pozývacieho skríningu karcinómu prsníka.

Oceňujeme toto významné rozhodnutie vedenia rezortu zdravotníctva a blahoželáme nám všetkým k spusteniu prvého, štátom riadeného onko preventívneho programu pre ženy od 50 do 69 rokov. Za našu pacientsku organizáciu NIE RAKOVINE sme spolu s partnermi pripravení maximálne prispieť k informovanosti, podporiť edukáciu a motiváciu verejnosti, zúčastniť sa skríningového programu s cieľom napomôcť pacientkam k včasnej diagnostike a zachrániť tak mnoho životov.

Preto október 2019 bude ružový

1. októbra 2019 odštartujeme naše dlhodobo pripravované aktivity celospoločenskej osvety a podpory venovanej nielen pacientkam bojujúcim s karcinómom prsníka a aj ich blízkym, rodinám, ich lekárom, sestričkám, ošetrovateľom … No na podporu porozumenia verejnosti skríningu, pozývaciemu systému a preventívnym vyšetreniam, pripravilo naše združenie Aliancia NIE RAKOVINE zo zdrojov 2 % daní a darcovských príspevkov, komplexnú celoslovenskú osvetovú podpornú kampaň Ružový október, s názornou edukačnou road šou „Poznaj svoje prsia“ po mestách Slovenska. Rovnako sme tiež pripravili Ružové akadémie po školách Slovenska – obe aktivity so simulátorom nácviku samovyšetrovania prsníkov, v rámci ktorých vyškolení edukátori z radov našich pacientskych dobrovoľníčok, ktoré prekonali toto ochorenie a študentiek medicíny, prinesú ženám a dievčatám potrebné informácie a naučia ich, ako sa správne starať o svoje ženské zdravie. Na odpoveď nami osloveného MZ SR ako partnera a podporovateľa edukačnej časti tejto osvetovej kampane stále čakáme …

Ďalej sme s našimi partnermi a s charizmatickými ambasádorkami osvety o karcinóme prsníka a predstaviteľkami dvoch generácií žien – s obľúbenou moderátorkou, spisovateľkou, ale aj mamou a jej úspešnou dcérou Emmou a Emou Tekelyovou, pripravili celoslovenskú podpornú charitatívnu kampaň „Obleč sa srdcom, povedz aj Ty NIE RAKOVINE PRSNÍKA“. Všetky tieto podujatia prinášame v rámci aktivít Ružového októbra, ktorým sa Slovensko pridáva k celosvetovému hnutiu BREAST CANCER AWARENES MONTH na podporu a pomoc v liečbe chorých a predchádzaniu často zbytočných utrpení vo všetkých generáciách žien a ich rodín.

Ďakujeme za vašu podporu. vážime si, že s nami hovoríte NIE RAKOVINE.

Jana Pifflová Španková, Bibiana Ondrejková, Patrik Herman, zakladatelia aliancie NIE RAKOVINE

Pridaj komentár