„Zachráňme 100 000 krásnych životov.“ Tak znie názov petície, ktorou pacientska organizácia Europacolon – NIE RAKOVINE odštartovala v Európskom parlamente v Bruseli Európsky mesiac osvety o kolorektálnom karcinóme, ktorý nesie medzinárodné označenie ECCAM 2020 (European Colorectal Cancer Awareness Month).

O naše zdravie, ale i o zdravie našich blízkych, by sme sa mali poctivo starať každý deň v roku. Sú však ochorenia, s ktorými sa bojuje veľmi ťažko. Patrí medzi ne i kolorektálny karcinóm (rakovina hrubého čreva), v dôsledku ktorého denne prichádzame o rodinných príslušníkov, priateľov či známych. Aj preto je marec vyhlásený za Európsky mesiac osvety o rakovine hrubého čreva a konečníka. Množstvo pomocných a osvetových aktivít spustili od 4. marca 2020 pacientske organizácie sústredené v Digestive Cancers Europe v Európskom parlamente v Bruseli s jasným odkazom: „Save the 100 000 beautiful lives“ („Zachráňme 100 000 krásnych životov“).

Rakovina hrubého čreva je onkologická diagnóza s druhou najvyššou úmrtnosťou v Európe. Jej diagnostika ale vôbec nemusí znamenať zlý koniec. Existuje totiž jednoduchý test, ktorý predstavila pacientska organizácia NIE RAKOVINE na podporu oficiálneho skríningu v Slovenskej republike, ktorý pri pravidelnom absolvovaní v dvojročnom intervale u rizikovej populácie vo veku nad 50 rokov zvyšuje šance na prežitie až na neuveriteľných 90 %.

Prečo ale nie je skríning kolorektálneho karcinómu oficiálne uznaný vo všetkých krajinách Európy? Prečo máme problém aj my na Slovensku presvedčiť na prevenciu a skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka ľudí so zvýšeným rizikom a dokonca v niektorých prípadoch aj odborníkov? Pacientska organizácia NIE RAKOVINE a Europacolon Slovensko spolu s partnermi spojenými v Digestive Cancers Europe preto vyzýva všetkých európskych občanov, vrátane Slovákov, aby podpísali celoeurópsku petíciu za intenzívne a efektívne uplatňovanie (formálneho) štátom/ministerstvom riadeného a kontrolovaného skríningu u občanov nad 50 rokov v celej Európe. S miliónom podpisov možno upozorniť politikov v európskych štruktúrach na túto nespravodlivosť a zachrániť viac ako 100 000 životov ročne! Ak aj vy zdieľate tieto názory, pridajte sa k nám a podpíšte petíciu, ktorú s spolu s ďalšími dôležitými informáciami nájdete na odkaze tu .

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac a pomôcť i ďalšími rôznymi spôsobmi, ďakujeme vopred za všetkých, ktorí túto pomoc potrebujú. Ďakujeme, že spolu s nami hovoríte NIE RAKOVINE.

Pridaj komentár