Beethoven si každý deň vyrobil kávu zo 60 kávových zŕn, zatiaľ čo Voltaire pil až 50 šálok kávy denne a dožil sa do veku  83 rokov. Žeby závislosť na káve nebola až taká zlá? Prinášame vám 7 dôvodov, prečo by ste si mali možno aj vy zaliať šálku kávy.

Máme tu 7 neuveriteľných faktov o jednej z najpredávanejších surovín sveta!!! Ste aj vy jej milovníkom?

Zdroj FOTO: © warnerbros   © universalstudios

1. Zvýšenie mozgovej činnosti

Nie je žiadnym tajomstvom, že káva zvyšuje pozornosť, bdelosť a koncentráciu. To ale nie je všetko. Káva s pridaným cukrom vás môže na chvíľu premeniť na malého géniusa, pretože kombinácia kofeínu a glukózy aktivuje určité sektory v našom mozgu. Avšak, káva sa nedoporučuje piť na prázdny žalúdok.

2. Zvyšuje krvný tlak

 

Aj malá šálka môže zabojovať za váš krvný tlak, pokiaľ je až príliš nízky. Neodporúča sa ale ľuďom, ktorí majú vysokú frekvenciu pulzu.

Zdroj FOTO: © depositphotos

3. Posilňuje imunitný systém

Podľa vedcov z viacerých krajín sveta, káva znižuje riziko predčasnej smrti. Čím viac šálok za deň vypijeme, tým sa jej riziko zníži. Tento obľúbený nápoj taktiež zlepšuje funkciu pečene, srdca a tráviaceho systému. Treba byť ale opatrný, pretože instantná káva obsahuje viacej chemických prísad ako prospešných živín.

Zdroj FOTO: © Bonnie / flickr 

4. Pomáha pri bolesti hlavy

Kofeín, ktorý nachádzame v prírodnej káve, priaznivo pomáha pri bolesti hlavy a migréne. Avšak s tabletkami na bolesť hlavy je to neporovnateľné. Tabletky, ktoré bežne dostaneme v lekárni, sú voči bolesti účinnejšie, pretože často obsahujú samotný kofeín, ktorý zvyšuje účinnosť ostaných zložiek tabliet až o 40 %.

Zdroj FOTO: © depositphotos   © pixabay

5. Znižuje stres a pomáha pri depresii

Samotná káva pôsobí ako dobrá protistresová látka, pretože uvoľňuje dopamín a serotonín. Tieto látky u ľudí vyvolávajú tzv. dobrú náladu. Vedeli ste o tom, že čo i len jedna šálka alebo aj vôňa samotnej kávy, dokáže upokojiť naše nervy?

Zdroj FOTO: © pixabay

Zaujímavým faktom tiež je, že kofeín obsiahnutý v čaji, sóde alebo čokoláde, nie je taký účinný stimulátor centrálnej nervovej sústavy, ako kofeín, ktorý nájdeme v našej obľúbenej káve.

6. Zlepšuje pamäť

Stimulátory a neuromediátory získané z kávy nielen zvyšujú našu náladu a produktivitu, ale tiež zlepšujú našu pamäť. Samozrejme, toto funguje len v prípade krátkodobej pamäte. Je to dosť dobré, pretože všetky informácie sú najprv uložené do krátkodobej pamäte a za hodinu neskôr sa za určitých okolností dostávajú do našej dlhodobej pamäte.

Zdroj FOTO: © depositphotos

7. Pomôže nám s hmotnosťou

Prichádza čerešnička na torte, alebo skôr na šľahačke, ktorá je na káve. Naše sny o strate hmotnosti sa vďaka káve môžu splniť. Pokiaľ je vo vašom tele hladina hormónu leptínu nízka, pomôže nám so stratou hmotnosti.

Zdroj FOTO: © pixabay   © pixabay

Musíme si ale dávať pozor, pretože káva zvyšuje hladinu hormónov v našom tele. Je preto dôležité, aby sme nezabúdali na cvičenie a pohyb, ktoré nám zaiste prinesú lepšie výsledky.

Pridaj komentár