Akákoľvek slnečná ochrana je vždy lepšia, ako žiadna! V tom nám určite dajú za pravdu všetci dermatológovia i kožní lekári. Aj keď je váš fototyp pleti III. alebo IV., čo znamená, že je vaša pleť odolnejšia a opaľuje sa dohneda, vždy by ste mali používať ochranu pokožky, a teda prípravky s SPF faktorom. Ako to však je s make-upmi, ktoré sú o SPF faktor obohatené? Sú účinné a poskytujú nám okrem sviežeho letného looku dostatočnú celodennú ochranu pokožky pred slnečným žiarením?
Zdá sa, že takéto make-upy sú akousi výhrou v lotérii. Dva produkty v jednom balení potešia nejednu milovníčku kozmetiky. Ak sa líčite každý deň, tak určite jeden takýto produkt ukrývate aj medzi svojimi kozmetickými pokladmi.
Technicky vzaté, SPF faktor, o ktorý sú doplnené rôzne make-upy, môže pomôcť chrániť vašu pleť pred poškodením vplyvom slnečného žiarenia. Existuje však niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť skôr, než po takomto make-upe siahnete a začnete ho počas leta používať.
Čo je to SPF a SPF v make-upoch?
Keďže máme leto a s ním aj teplejšie a slnečnejšie dni, je dôležité pochopiť výhody používania SPF a najlepšie postupy na ochranu našej pokožky pred škodlivými UV lúčmi. Všetci dobre vieme, že SPF zohráva dôležitú úlohu pri ochrane pokožky pred slnečným žiarením, ale je nutné vedieť, ako byť aj dôsledne chránení. Čo je SPF a SPF v make-upoch? Je SPF v make-upe, podkladovej báze, tónovacích krémoch, sypkých púdroch a pod., dostatočne účinné?
SPF je „faktor ochrany pred slnkom,“ ktorý sa používa ako klinické opatrenie na testovanie účinnosti akéhokoľvek opaľovacieho prípravku proti spáleniu pokožky od slnka. Číslo pri SPF predstavuje orientačný údaj o tom, ako dlho môže byť niekto vystavený UV žiareniu, kým sa spáli, v porovnaní s časom, pri ktorom sa pokožka spáli v prípade, že nebude chránená žiadnym ochranným krémom. Laický povedané, SPF je meradlo, ktoré predstavuje čas, ako dlho môžete byť bezpečne vystavení slnku.
SPF v make-upoch je teda to isté, ako klasické SPF v opaľovacích krémoch. Čiže je to v podstate opaľovací krém pridaný do make-upu, ktorý tak predstavuje dva produkty v jednom.
Je make-up s SPF účinný a poskytuje pokožke primeranú ochranu pred slnkom?
Na základe vyššie uvedeného sa môže zdať, že ÁNO. Veď SPF ako SPF! Teoreticky by teda mal make-up s SPF poskytovať pleti primeranú ochranu, avšak neplatí to úplne na 100 %. Dermatológovia uvádzajú, že hodnotenie opaľovacích krémov je prísne a vyžaduje si splnenie istých štandardov. Zo všetkého najviac si treba uvedomiť, že podľa odporúčaní by sa opaľovací krém mal nanášať na pokožku v dávke 2 mg na 1 cm2 pokožky. A rovnako platí, že by sa mal na pokožku aplikovať nanovo po každom spotení, kúpaní či utretí. Make-up s SPF teda nespĺňa tieto štandardy.
Aby bol make-up s SPF dostatočne účinný počas leta, museli by sme ho nanášať vo väčšom množstve. Nie je teda dobré sa spoliehať vyslovene len na make-upy, ktoré sú o ochranný faktor obohatené. Len preto, že výrobok obsahuje zložky opaľovacích krémov, neznamená, že sa automaticky kvalifikujú ako opaľovacie krémy. ALE! Určite to neznamená, že by ste sa make-upov s SPF faktorom mali vzdať alebo sa im vyhýbať. Je však vhodné vedieť, ako ich spraviť počas leta účinnejšími a ako ich používať tak, aby bola naša pleť dostatočne chránená.
Správny spôsob používania make-upu s SPF
Dobrou správou pre každú beauty maniačku, ktorá má vo svojej kozmetickej taštičke zásoby make-upu s ochranným SPF faktorom je, že ich nemusíte prestať používať. Namiesto toho je potrebné zmeniť spôsob, akým takéto produkty začleňujete do svojej bežnej rutiny.
Make-up s SPF, akým je napr. Esteé Lauder Double Wear Stay in Place, by mal byť len čerešničkou na torte. Namiesto toho, aby ste ním nahradili tradičný opaľovací prípravok, použite ho skôr ako doplnok. To znamená, že by ste mali vyskúšať vrstvenie produktov.
Najskôr na pleť naneste primerané množstvo klasického opaľovacieho krému na tvár. Ten poskytne vašej pleti, krku a dekoltu patričnú ochranu pred slnkom. A až následne na pleť naneste vrstvu make-upu s SPF, ktorý do pleti zapracujte kozmetickými štetcami alebo beauty blendrom (hubkou na make-up).
A čo opakované nanášanie opaľovacieho krému? Štandardným pravidlom je opakované nanášanie opaľovacieho krému každého dve hodiny. Avšak je jasné, že pri nalíčenej pleti to neprichádza do úvahy. Určite sa nebudete odličovať len preto, aby ste na pleť naniesli ochranný krém. Namiesto toho majte po ruke fixačné spreje alebo púdre, ktoré sú rovnako doplnené o SPF ochranný faktor. Takto jednoducho obnovíte ochranu pleti.
Pamätajte teda na základné pravidlo: Akákoľvek dodatočná ochrana pleti pred slnečným žiarením nie je nikdy zlá! Naučte sa vrstviť produkty a počas leta ako podklad používajte opaľovací krém doplnený o make-up s SPF ako dodatočnú vrstvu ochrany!