Jej charakteristickú omamnú vôňu každý dobre pozná. Provensalské lúky sú jej plné, no nepestuje sa iba pre krásu. Využitie, ktoré ponúka, azda nemá konca. Svoje zastúpenie má v dekorovaní, liečbe, kuchyni aj kozmetike. Uhádli ste, o ktorú rastlinu ide?

Levanduľu poznali naši predkovia od dávnej minulosti. Už vtedy vedeli o jej sile a pozitívnych stránkach. Na pestovanie je veľmi nenáročná, pretože má rada suchšie miesta a slnko. Medzi najznámejšie benefity, ktoré nám ponúka, patria dezinfekčné, protizápalové a uvoľňujúce schopnosti. Dokáže nám pomôcť lepšie zaspať, zvládnuť stres a aj s hojením rán.

Super hrdinka medzi bylinkami

Vôňa levandule pôsobí veľmi odpudzujúco na hmyz, preto ju môžete využiť ako prírodný repelent. Olej z tejto rastliny dobre poslúži ľudom, ktorí trpia na ekzém. To ale nie je všetko! Z takéhoto oleja sa dá pripraviť maska pre oslabené a rozštiepené vlasy.

Pomôže aj vlasom, ktoré trápia lupiny a vypadávanie. Trápia vás vrásky? Levanduľa vie pokožku na tvári pekne prekrviť, čím bojuje proti známkam starnutia. Na našej tvári vie zatočiť aj s nepríjemnými vyrážkami, stiahne ich zápal a upokojí podráždené miesta.

Domáci relax a sladké sny

Z histórie vieme, že už starovekí Gréci, si radi dopriali kúpeľ z tejto kvetiny. Pomáhala im upokojiť sa, relaxovať a navodiť harmóniu. Po kúpeli, aby sa im dobre spalo, pridali kvety levandule pod svoj vankúš alebo perinu. Charakteristická vôňa vie znížiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Gréci sa tak ráno zobudili bez frustrácie, zlej nálady a neboli podráždení.

Tip pre domácnosť

Voňavé vrecúško z levandule by rozhodne nemalo chýbať vo vašej skrini alebo šatníku, pretože vie odpudiť mole. Pár kvapiek levanduľového oleja nakvapkajte na spodnú časť rohožky v aute. Počas víkendového upratovania pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja do vedra s vodou – urobí to zázraky. Rovnako pokvapkajte napríklad rolku od toaletného papiera.

Po upratovaní a náročnom dni si rozhodne urobte levanduľový čaj! Nasušenú levanduľu zalejte vriacou vodou. Nechajte lúhovať 10 minút, pridajte med a užite si pocit kľudu. Tak čo, máte túto bylinky radi alebo skôr nie?

Pridaj komentár