Po takmer piatich rokoch prichádza slovenský spevák Lukáš Adamec so svojím druhým sólovým štúdiovým albumom „… na lepšie časy …“. Na albume sa nachádza 13 skladieb, vrátane hitov Tancuj mi, Najviac a Život je boj. Vydanie albumu sprevádza aj novinka – singel Zmiluj sa, ktorý je ódou na ženu.

Na albume s Lukášom Adamcom pracovali známe autorské mená ako napr. Tomi Okres (hudba) či Vlado Krausz (text). Album obsahuje aj dve duetá – Poď sa radšej hrať s Annou K a Veď vieš s Luciou Gibarti. Všetko ostatné už prezrádza samotný spevák.

Po takmer piatich rokoch vydávaš nový album. Môžeš o ňom niečo povedať?

Medzi mojím prvým a týmto albumom je naozaj skoro päť rokov. Veci na tento album sa zbierali skoro tých päť rokov. Medzičasom som vydal single, ktoré som chcel, aby niekam patrili a teda ich dávam na tento album, aby boli pekne pokope, aby to neboli siroty. Myslím si, že je tam aj vidno postup za tých päť rokov a opäť som do toho dal veľa rôznych štýlov. Ľudia, ktorí ho budú počuť a ktorí majú radi moju hudbu, si prídu na svoje. Či už mali radi piesne ako Horúca láska, ale aj Keď ma raz odsúdia … všetko toto tam je. Album som robil s Tomim Okresom, rovnako ako prvý album v roku 2017. Piesne ako Tancuj mi alebo Najviac, ktoré sme spolu robili, môžete stále počuť v rozhlasovom vysielaní. Teším sa tejto spolupráci a myslím si, že aj naďalej s ním budem spolupracovať. Naše spoločné piesne sa ľuďom páčia. Mien, ktoré spolupracovali na tomto albume, je mnoho. Nahrávali sme v rôznych štúdiách napr. Klaksón v Lipanoch, Musicology v Košiciach a Parentals, takisto v Košiciach. Plus boli ďalšie štúdiá, v ktorých sa to mixovalo. Všetkým moc ďakujem. Spolupracoval som aj s dvoma speváčkami – Annou K a Luciou Gibarti, ktorá je speváčkou kapely Hrdza. Obe dámy majú v sebe iskru, ktorá je pre ne zvláštna a jedinečná. Som veľmi rád, že som s nimi mohol spolupracovať. Na albume je 13 piesní. Tri z nich Tancuj mi, Najviac a Život je boj už diváci a poslucháči mali možnosť vidieť a počuť. Pridal som ďalších desať nových, medzi ktoré patrí aj novinka Zmiluj sa.

Nový singel Zmiluj sa je v dobrom slova zmysle odvolávkou na skladbu Horúca láska. Má podobnú energiu a rómsky feeling. Bol to zámer?

Nikdy nie sú veci zámer. V hudbe neexistuje vzorec. Nie je to tak, že keď budem robiť piesne ako Horúca láska, tak to vyjde vždy. Ide o obdobie, ide o naladenie, ide to to, či je pieseň vhodná v zime alebo v lete. Piesne tohto čardášového typu sú celoročne vhodné pre Slovákov. Piesne tohto typu nesmú chýbať na žiadnej zábave, svadbe, oslave … Hudbu k Zmiluj sa napísal Tomi Okres, text Vlado Krausz a keď sme si to zahrali po prvýkrát, tak sme sa pýtali: ‚Ako to spraviť, aby to neznelo ako Horúca láska?‘ Prišli sme na to, že by to bolo zbytočne na silu. Toto ide z nás, toto sme my. Ja som aj Horúca láska, aj Tancuj mi, aj Život je boj, aj Keď ma raz odsúdia. Spievam rád všetky tieto veci. Pravdou je, že tento štýl vie rozprúdiť krv v žilách Slovákov.

Je Vlado Krausz monopolným textárom na albume alebo ti písal texty aj niekto iný?

Vlado Krausz je hlavný textár. Najviac textov mám práve od neho, texty píšem aj ja. Niektoré texty píše aj gitarista Viktor Špak a je tam aj text od samotného Tomiho Okresa, ale ten sa stará o hudbu. Je to taký mix. Robíme to tak, že tam nie je nejaká ego súťaž, kto bude mať viac vecí. Je to o tom, čo je dobré. Keď je niečo dobré, tak sa to použije. Ja som si napríklad v minulosti nemyslel, že Horúca láska by mala byť na albume. Takéto paradoxy sa stávajú. S týmto albumom som úplne spokojný. Aj pri prvom som bol spokojný, ale bola tam mierna nervozita, najmä v súvislosti s Horúcou láskou. Teraz Zmiluj sa nie je vôbec kontroverzná téma. Je to o vyznaní a láske. Je to text, ktorý sa najlepšie spieva muzikantom.

Ako sa album bude volať a prečo?

Album sa volá „… na lepšie časy…“. Je to časť textu skladby Najviac, kde spievam: ‚Najviac zo všetkého, chcel by som asi, aby sa blýskalo na lepšie časy.‘ Myslím si, že o chvíľu sa začne tretí rok, kedy je toto témou. Je to názov, ktorý má vyjadrovať nádej a to, že lepšie časy bez pochyby prídu. Bez ohľadu na to, ako dlho na ne budeme musieť čakať a bez ohľadu na to, ako nie dobre je teraz. Dá sa to pochopiť rôzne. Keď budete mať dobrú náladu, pustite si tento album. Ak si idete pripiť na lepšie časy, pustite si tento album. V každom prípade je to moja nová kariérna etapa, ktorá sa začína týmto albumom. Je to moja prvá práca pod labelom Brainzone, vydavateľstvom, s ktorým som sa dohodol, že skúsime nejakú časť cesty prejsť spolu a začneme týmto albumom a singlom Zmiluj sa. Dúfam, že som sa rozhodol a stále sa rozhodujem pre lepšie časy, a preto tento album vychádza pod Brainzone a nemôže mať iný názov ako … na lepšie časy …

Album vychádza zatiaľ len digitálne …

Áno, vychádza teraz iba digitálne. Aj keď by nebola situácia taká, aká je teraz, už koncom roka 2019 a počas roka 2020 sme sa my muzikanti naučili pracovať v digitálnom svete. Je to dobré, lebo sme sa pomodernizovali a naučili sme sa vnímať digitálny svet oveľa viac. Začali sme oveľa viac vnímať stream a to, že človek trávi väčšinu času na počítači alebo na telefóne a my chceme, aby sa človek v tomto svojom skoro prirodzenom prostredí aj k našim veciam. Digitálna distribúcia je momentálne hlavná a podstatná, je ľahko prístupná a ľahko využiteľná. Samozrejme, aj album ide do lisu. Keďže je ale december, bude to chvíľku trvať. Tí, ktorí sú zberateľmi alebo radi počúvajú albumy prostredníctvom prehrávačov, si prídu na svoje – dostanú album s pekným bookletom, popisom. Ale počkajú si pár týždňov.

Ako teraz vnímaš „reálny“ svet, keď môžeš byť na pódiu …?

Zatiaľ som viac doma, než v štúdiách a na streamoch. Všetci sme viac doma. Každého muzikanta, keď začínal, či je to rapper, rocker alebo ľudia, ktorí robia funk, rnb, robia to preto, lebo majú dobrý pocit, keď je tam publikum. Keď majú odozvu od publika, že sa zabáva, že ho teší to, čo človek robí – to je tá najväčšia odmena. To chýba pri tých streamoch. Až následne si viete pozrieť, koľko ľudí to pozeralo, kto to ako komentoval. Na koncerte vedie ľudia odísť, keď sa im to nepáči, ale na sieťach sa veľmi radi vyjadria. To sa musím ešte naučiť vstrebávať a pracovať s tým. Je to kritika. Nie vždy je úplne relevantná, ale takto to teraz je. Určite sa lepšie cítim na pódiu. Teším sa na leto 2022 … hoci nádej zomiera posledná, u nás to vyzerá, že aj s posledným zbytkom zdravého rozumu, živá kultúra v niektorých aspektoch zomrela. Mrzí ma to. V každom prípade – ľudia, tá atmosféra, ten „smrad“, to je pre mňa obrovská láska a vášeň, pre ktorú to robím. Keď hrám naživo Tancuj alebo Horúca láska, to sa nedá porovnať s tým pocitom, keď to hrám na kamery. Je to obrovský rozdiel. Všetci túžime po tom, aby sa čo najviac hralo, pretože to je muzika.

Aké sú typické Vianoce Lukáša Adamca?

Posledné roky to mám všelijako a vôbec nie typicky. Nežijem so svojimi deťmi, takže na Štedrý deň som s priateľkou a s jej/naším dieťaťom, pretože sme už dlho spolu. So svojimi deťmi som deň na to. Chcem, aby boli so svojou mamkou na Štedrý deň aj večer. Vianoce sú potom v štýle, že beriem deti a ideme na návštevu za starými rodičmi. Väčšinou boli moje Vianoce o tom, že som si 23. vydýchol, že je koniec. Ale iba na týždeň, pretože potom bol Štefan a podobné veci ďalej. Tento rok to asi tak nebude.

Máš už darčeky pre svojich blízkych?

Darčeky ešte nemám. Čo mi teraz pripomínaš veľmi závažnú vec. Vyriešim ich však veľmi rýchlo. Mám naplánované darčeky, ktoré viem, že potešia deti. Hlavne deti.

Zmiluj sa je óda na ženu … je to óda na tvoju priateľku?

Zmiluj sa nie je môj text, takže to nevychádza úplne z mojej hlavy. Samozrejme, keď si to predstavujem, tak je tam moja priateľka. Je to pohľad muža, ktorý je fakt unesený z nejakej dámy a potrebuje jej to dať poriadne najavo, tak prosí o zmilovanie. Myslím si, že lásku v tejto podobe, že muž si ide za svojím a vie, že bez tej ženy neprežije, že je pre neho bohyňou, takýto spôsob vyjadrenia lásky som ešte cez pieseň nepodal.

Kedy je pre teba žena bohyňou?

Žena sa vie stať bohyňou nielen na prvý pohľad. Ak je to na prvý pohľad, tak je to väčšinou len do toho času, kým nie je iba pohľad … žena je bohyňou, ak má tie pomyselné kľúče od muža. Je to jednoduché. Ak vie ako s ním pracovať … Muži toto až tak neriešia. Majú veľa vecí v inom materiálnom riešení sveta a myslení „potrebujem toto dokončiť a vybaviť“. Žena je bohyňou vtedy, ak s týmto materiálom vie pracovať, ak vie dať mužovi pokoj a lásku. To je pre mňa veľmi dôležité a vtedy sa stáva pre neho bohyňou.

Čo by si si želal do roku 2022?

Každý človek by mal robiť to, čo ho baví a to, čo robiť vie. Analogicky k tomu – ja som spevák a chcel by som spievať. Doktori a virológovia by mali riešiť vírusy. Keď niekto chce ísť spievať, tak by sa mal spýtať na radu, či smie či nie. Keď virológovia a doktori hovoria, že by to malo nejako byť, tak by sme ich mali počúvať. Prial by som si, aby to ľudia takto vnímali ako ja, aby sa menej báli, aby sa viac báli choroby ako očkovania, možno to zabezpečí, že bude menej ľudí na pľúcnej ventilácii a JISkách, že bude náš zdravotnícky personál menej vyťažený a že budú ľudia viac tolerantní a empatickí voči ľuďom, ktorí im zachraňujú zadok. Nejdu tu iba o samotný vírus. Ja mám čerstvo zoperované koleno, ale ak by som to riešil o mesiac neskôr, tak to už nevyriešim. Pre mňa by to znamenalo, že polroka nemôžem pracovať, lebo nemôžem stáť na jednej nohe. Toto sa môže stať hocikomu. Veľmi by som si prial, aby sme boli všetci zdraví. Veľmi by som si prial, aby vaše deti a moje deti boli zdravé navždy. Prial by som si proste, aby sme sa ako národ zomkli a povedali si, čo je lepšie a za tým šli. Dva roky je dosť.

Pridaj komentár