Viete, že sa na Slovensku vyrába množstvo drevených peliet, ktoré sú výhodným palivom na vykurovanie rodinných domov? V kombinácii s automatickým peletovým kotlom tak môžete využívať dostupný a komfortný spôsob kúrenia.

Tieto malé valčeky sa vyrábajú lisovaním drevených pilín a hoblín, ktoré zostanú na pilách pri spracovaní dreva. Neobsahujú chemické spojivá, lepidlá ani znečisťujúce látky. Pelety sú rovnako ako drevo obnoviteľný zdroj energie, v porovnaní s ním majú niekoľko ďalších výhod. Uľahčujú chod kúrenia, ľahko sa s nimi manipuluje a už z výroby sú pripravené rovno na nasypanie do zásobníka kotla. Kotol na pelety so zásobníkom sa o zvyšok postará sám.

Peliet je dostatok

Na Slovensku sa vyrába pomerne veľké množstvo peliet. Aj keď je to vyhľadávaný palivový zdroj pri výrobe tepla, ich popularita je zatiaľ väčšia v zahraničí ako v tuzemsku. Preto väčšina slovenských výrobcov prevažnú časť svojej produkcie vyváža do zahraničia. Tam sú automatické peletové kotly obzvlášť obľúbené. Ide hlavne o Nemecko, Taliansko a severské krajiny.

5 hlavných výhod peliet

  • Umožňujú automatické prikladanie.
  • Majú vysokú výhrevnosť a dlho horia.
  • Majú už z výroby optimálnu vlhkosť.
  • Sú skladné a jednoduché na manipuláciu.
  • Pri spaľovaní nedochádza k uvoľňovaniu škodlivín.

Automatická prevádzka kotla

Pelety majú jednotný tvar a veľkosť, čo pri ich spaľovaní v automatickom kotli umožňuje takmer bezobslužnú prevádzku. Moderný kotol na pelety sám zaisťuje svoj chod od zapálenia ohňa až po uhasenie.

Po naplnení zásobníka peletami majú majitelia kotlov na niekoľko dní o všetko postarané, pretože kotol si automaticky dopravuje palivo k horáku podľa požadovanej teploty. V závislosti od veľkosti zásobníka a výkonu môže peletový kotol fungovať úplne samostatne až päť dní. Potom stačí zásobník znovu naplniť.

Kotol pripojený na Wi-Fi

Kotol môžete ovládať pomocou dotykového displeja a tiež cez aplikáciu v telefóne. „Pri kotloch na pelety Biopel mini môžete využívať vzdialený prístup prostredníctvom internetu. Jednoducho zapnete kúrenie alebo zmeníte požadovanú teplotu kliknutím v aplikácii,“ upresňuje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP.

Okrem toho dokáže kotol spolupracovať so snímačom vonkajšej teploty. Tak udržiava požadovanú klímu vnútri domu aj pri zmene počasia.

Prečo sa spoľahnúť na kúrenie peletami?

  • Obnoviteľný zdroj energie spracovaný na Slovensku

Pelety sú dostupné bez závislosti od svetových búrz alebo dovozu zo zahraničia. Podľa potreby sa môžete pokojne predzásobiť aj mimo vykurovacej sezóny.

  • Efektívne používanie s vysokým komfortom

Moderné kotly na peletky dosahujú účinnosť viac ako 90 %, a tak nedochádza k takmer žiadnym stratám energie. Spotreba paliva je nízka.

  • Nový kotol s dotáciou od štátu

Ak nahradzujete starý nevyhovujúci kotol, môžete na nový získať finančný príspevok v rámci programu Zelená domácnostiam. Kotly na pelety spadajú do 5. emisnej triedy a spĺňajú európske podmienky ekodizajnu na bezpečnú prevádzku.

FOTO: Shutterstock/OPOP

Pridaj komentár