Typ karosérie je jeden z hlavných parametrov pri výbere vozidla. Vzhľadom na veľké množstvo jednotlivých typov ale nemusí byť celkom jasné, či je vaše vysnívané Audi A6 sedan alebo limuzína a aký je rozdiel medzi coupé a cabrio.

FOTO: ParabolStudio/Shutterstock.com

Predstavíme vám niekoľko najbežnejších typov karosérií, vďaka ktorým by ste sa mohli lepšie zorientovať.

Hatchback

Medzi hatchbacky patria napríklad Ford Fiesta, Škoda Fabia či Renault Clio. Ide o 3-dverové alebo 5-dverové kompaktné autá, pričom za 3., resp., 5. dvere sa považujú dvere batožinového priestoru. Batožinový priestor je spojený s priestorom pre cestujúcich, zadná časť karosérie je spravidla zošikmená. Prístup do batožinového priestoru je pohodlný.

Sedan

K sedanom patrí Audi A6, Volkswagen Passat, Peugeot 607 a podobne. Sedan spoznáte podľa 4-miestnej  karosérie a batožinového priestoru oddeleného od priestoru pre pasažierov. Zadná časť sedanu je stupňovitá, okná majú pevný rám. Niektoré druhy sedanov sa dajú považovať aj za limuzíny. Pravé limuzíny ale mávajú oddelený priestor medzi šoférom a pasažiermi.

SUV

Športovo úžitkové vozidlá patria v posledných rokoch medzi najobľúbenejšie typy karosérie. Nie všetky SUV sú však vhodné do terénu ako off road, pretože medzi off road vozidlom a SUV je rozdiel. Off road je na rozdiel od SUV prispôsobené aj pre jazdu v náročnejšom teréne.

Pre SUV je typický vyšší podvozok, vyššie sedenie a robustnejšia konštrukcia. Poskytovať by mal aj viac priestoru v batožinovom priestore a priestore pre pasažierov, ale nie je to pravidlo. SUV môže mať aj pohon 4×4. Medzi SUV patrí napríklad Audi Q7, Ford Kuga, Toyota RAV4.

Coupé

Coupé sú športové vozidlá s pevnou strechou, dvojdverovou karosériou a jedným alebo dvoma radmi sedadiel. Keďže majú zošikmenú zadnú časť, zadné sedadlá neposkytujú celkom plnohodnotné sedenie a vyžívajú sa príležitostne. Ak má vozidlo sťahovaciu strechu ide o kabriolet.

Medzi coupé patria napríklad BMW rad 2, Fiat Coupe, Audi TT a ďalšie, karosériu cabrio majú BMW radu 3 Cabrio alebo AUDI A4 Cabrio. Ak rozmýšľate nad kúpou vysnívaného auta, môžete si ho nechať doviesť na kľuč zo zahraničia

Ktorý z týchto modelov karosérie vám vyhovuje najviac a uprednostníte ho pri výbere vášho auta?

Pridaj komentár