Keď ide o mužskú pýchu, rakovina prostaty je tým najväčším strašiakom. Prvé myšlienky po stanovení obávanej diagnózy väčšinou smerujú k otázkam „Čo teraz?“, „Ako sa budem liečiť?“ Odpovedí a možností je niekoľko. Od operácie, cez chemoterapiu, ožarovanie, hormonálnu či biologickú liečbu, až k alternatívnym metódam. Zvyčajne však ide o kombináciu viacerých metód.

Voľba tej správnej metódy, resp. kombinácie viacerých metód, závisí od štádia, v ktorom sa pacient pri zistení diagnózy nachádza, od odporúčaní lekárov, ale predovšetkým je na rozhodnutí samotného pacienta. Pri väčšine z uvedených metód sa však pacient nevyhne trvalým následkom, ktoré sa dotýkajú jeho následného bežného života, vrátane toho intímneho.

Bezpochyby najväčšie obavy však smerujú k hrozbe, že toto ochorenie môže skončiť fatálne. Pritom v súčasnosti už moderná medicína vie v takomto prípade pomôcť oveľa efektívnejšie, bezpečne a šetrne. Stačí splniť dve základné podmienky – chodiť na preventívne prehliadky a v prípade diagnózy rakoviny prostaty zvážiť protónovú liečbu.

Muži vo všeobecnosti len zriedka nahlas hovoria o svojich zdravotných problémoch. Častejšie sa stretávame s tým, že čakajú a dúfajú, že problém „sám zmizne“ a k lekárovi sa dostanú podstatne neskôr. Výskyt rakoviny prostaty sa za posledných dvadsať rokov zvýšil, paradoxne aj v dôsledku väčšieho záujmu o preventívne prehliadky a testovanie. Riziko tohto ochorenia s vekom narastá, u šesťdesiatročných až na 85 % a u osemdesiatročných stúpa dokonca až na 98 %. Nevyhýba sa však ani mladším ročníkom. Rakovina prostaty tak patrí medzi najčastejšie zhubné nádory mužov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie bolo len na Slovensku v roku 2018 diagnostikovaných 2 362 pacientov s týmto ochorením.

Nádej pre mužstvo

Diagnózu si síce vypočuje viac mužov než v minulosti, úmrtnosť sa však vďaka pokroku v medicíne znížila až trojnásobne. „Vzhľadom na to, že veľkú skupinu pacientov tvoria muži v aktívnom veku, pre zvládnutie rakoviny a kvalitu ďalšieho života je zásadným faktorom výber správnej liečby,“ hovorí MUDr. Jiří Kubeš, PhD., primár Protónového centra v Prahe.

Zo štatistík centra vyplýva, že úspešne vyliečených bolo pri využití protónovej liečby v ranných štádiách rakoviny prostaty takmer 99 %. To sú oveľa lepšie čísla ako vykazuje konzervatívna liečba. „Pri protónovej liečbe je vysoká šanca nielen na úplné uzdravenie, ale aj zachovanie vysokej kvality života s minimálnym rizikom impotencie a inkontinencie,“ dodáva MUDr. Kubeš. Naviac, až 97 % pacientov, nemá problémy s vedľajšími účinkami.

Bez operácie, bolesti a následkov

Lekári dlhodobo odporúčajú mužom vo veku 45 a viac rokov, aby raz ročne absolvovali preventívnu prehliadku u urológa, vrátanie vyšetrenia hodnoty PSA (prostatického špecifického antigénu) v krvi. Základom úspešnej liečby je totiž v prvom rade prísť včas. Len tak budú mať muži v prípade zistenia rakoviny prostaty vyššiu šancu na vyliečenie, pretože ranné štádia rakoviny sa liečia jednoduchšie ako tie pokročilé. A platí to aj pre protónovú rádioterapiu.

„Väčšina našich pacientov nemala po protónovej liečbe žiadne, alebo prechodne sa vyskytli len minimálne nežiaduce účinky a pacienti netrpia inkontinenciou s potrebou nosiť plienky, či stratou erekcie,“ povedal k výsledkom liečby u ranných štádií rakoviny prostaty urológ MUDr. Martin Lukeš z kliniky Urosanté. Moderná medicína teda ukazuje, že s rakovinou prostaty sa dnes dá bojovať bez operácie, takmer bez bolesti a následkov, bez čakania v radoch a hlavne so zachovaním kvality života.

Pacient na prvom mieste

Protónová liečba rakoviny prostaty je dnes už svetovo uznávanou a overenou liečbou. Len v Prahe s jej pomocou pomohli vyše tisícke mužov. Navyše, v Prahe dostane pacient aj nadštandardnú starostlivosť v podobe svojho osobného manažéra, ktorý ho sprevádza celou liečbou. Je to súčasť unikátneho a vysoko hodnoteného Klientskeho centra. Osobný manažér liečbu pacienta koordinuje, pomáha mu zorientovať sa v problematike, zodpovedať všetky otázky, vysvetliť, aké legislatívne kroky a vyšetrenia je nutné absolvovať a čo všetko je potrebné vybaviť. Vysoko individuálny prístup je v tomto prípade úplným základom, rovnako ako pocit istoty a bezpečia.

Protónové centrum Praha Protónové centrum v Prahe funguje od roku 2012. Za ten čas pomohlo už takmer 4 000 pacientom zo 45 krajín, vrátane pacientov zo Slovenska. Podstatou unikátnej technológie je protónový lúč, ktorý tvoria kladne nabité častice jadra vodíka. Prostredníctvom cyklotrónu (urýchľovača) sa lúč transportuje do ožarovacej miestnosti a následne do tela pacienta. Najmodernejšia metóda tužkového skenovania umožňuje ničiť nádory s najvyššou účinnosťou, s milimetrovou presnosťou a zároveň chrániť zdravé tkanivá a orgány. To žiadne iné žiarenie nedokáže.

FOTO: Proton Therapy Center, Praha

Pridaj komentár