Pracovný stres, starostlivosť o rodinu, napätie a únava, si často vyžiadajú svoju daň, ktorá sa na každom z nás prejavuje špecifickým spôsobom. Podobne je to tak aj prípade leta a letných dovoleniek, kedy nám dá najviac zabrať slnečné žiarenie, ktoré je v tomto období roka najintenzívnejšie.

Svoje o tom vie aj tím profesionálov z kliniky estetickej a laserovej medicíny Dermapoint, pre ktorých je pomoc v takýchto situáciách na každodennom poriadku. Aká by mala byť povinná výbava každého dovolenkára a ako by sme sa mali dostatočne chrániť pred slnečnými lúčmi? Nielen to, ale i množstvo ďalších rád a odporúčaní nám v exkluzívnom rozhovore len pre M magazín.sk prezradila MUDr. Marika Piršelová – dermatologička z prestížnej kliniky estetickej a laserovej medicíny Dermapoint v Žiline.

Aj keď sa nám už leto blíži ku koncu, mnohí z nás sa na letnú dovolenku ešte len chystajú. Aká by mala byť povinná výbava každého dovolenkára, aby sa dostatočne chránil pred slnečnými lúčmi?

Bezpochyby nesmie chýbať vhodný prostriedok na opaľovanie. Lenže, čo vyhovuje susedke, švagrinej, kamarátke, nemusí aj mne. Na trhu je naozaj bohatá ponuka produktov na opaľovanie a aj po opaľovaní. Vyberať treba s triezvou hlavou a nepodliehať len reklame. Tým chcem povedať, že hoci obal produktu môže vyzerať na prvý pohľad lákavo, jeho obsah má od kvality veľmi ďaleko. Ak mám dieťa, vyberám produkty s minerálnymi filtrami, okrem UVB ochrany, a hľadám info aj proti UVA žiareniu. Ak mám kožu so sklonom k akné, hľadám produkt, ktorý je na báze gélu, prípadne jemnej hmly a nebude mi môj stav zhoršovať. Netreba zabúdať chrániť a natierať aj ušnice – hlavne u menší detí. Slnečné žiarenie spôsobuje predčasne starnutie, pigmentácie a v neposlednom rade sa vo veľkej miere podieľa na vzniku malígneho melanómu, takže fotoprotekcia je v dnešnej dobe skutočne nevyhnutná. Ak vaše dieťa spolupracuje, je vhodné mať oblečené špeciálne oblečenie s ochranným faktorom. Do budúcnosti mu tým predídete mnohým problémom s kožou. Rovnako nezabúdame chrániť aj povrch hlavy. Po opaľovaní odporúčam našim pacientom panthenol, ktorý kožu upokojí.

Na slnečné žiarenie si musíme dávať pozor počas celého roka. S akými problémami prichádzajú klienti do vášho centra najčastejšie?

Po lete sú to hlavne pigmentácie na tvári a zmenené znamienka.

Akých chýb v prevencii sa vaši klienti najčastejšie dopúšťajú? Ako by sa im dalo veľmi jednoducho a účinne zabrániť?

Najčastejšie je to tým, že sa jednoducho neodhadne počasie. Myslíme si, že keď fúka vietor, nepociťujeme horúčavy, alebo keď je pod mrakom, tak nás príliš neopáli. Potom vznikajú dokonca popáleniny, koža sa spáli až tak veľmi, že sa ošúpe. Ďalšia chyba je zle zvolený prípravok na opaľovanie – veľmi opatrní treba byť hlavne u detí.

Estetická medicína či dermatochirurgia je v súčasnosti veľkým trendom. Aké služby vo vašom centre ponúkate?

U nás je široká škála ošetrení a to vzhľadom na to, že sme všetci dermatovenerológovia vyškolený na drobnú chirurgiu a lasery. Od dermatoskopie, cez bežné kožné ochorenia, odstraňovanie fibrómov, bradavíc CO2 laserom, odstraňovanie rozšírených cievok a pigmentov na tvári, až po mikrofrakčný resurfing tváre, použitie neablačného laseru, radiofrekvencie, termoliftingu, trvalé laserové epilácie, LPG masáže a končiac celou škálou estetickej dermatológie, ktorá v sebe zahŕňa aplikáciu botulotoxínu do mimických vrások, na odstránenie potenia v podpazuší, na dlaniach a ploských nôh, použitie kyseliny hyalurónovej na modelovanie tváre, úpravu pier, či len na hydratáciu v podobe mezoterapie. Rovnako sa u nás realizuje 3D kanylový lifting tváre a jedinečné ošetrenie Ulthera. Zároveň sme certifikované školiace pracovisko pre lekárov, ktorí sa v tejto oblasti chcú ďalej vzdelávať.

Kto by nechcel byť večne mladý … Ktorá služba alebo zákrok je u vás najčastejšie využívaný? Prečo je tomu tak?

Dlhé roky vedie aplikácia botulotoxínu, pretože pomáha odstrániť mimické vrásky, ktoré nás robia staršími, nahnevanými či unavenými. Nezaostáva ani kyselina hyalurónová na doplnenie chýbajúceho objemu na tvári. Stačí, že sa človek potom cíti lepšie – to je hlavný hnací motor.

Myslíte, že je v oblasti dermatológie medzi obyvateľmi dostatočná gramotnosť na to, aby sa mohli základným chybám vyvarovať? Ponúkate aj možnosti vzdelávania v tejto oblasti pre širokú verejnosť?

Myslím, že na Slovensku informovanosť absentuje. Takmer na dennom poriadku máme napr. “nepodarky” z rúk nelekárov, kedy bola buď zle naaplikovaná kyselina hyaluronová – to je ten lepší prípad alebo bol aplikovaný materiál, ktorý ani len netušíme odkiaľ pochádza a čo sa v ampulke nachádza – to sú veľmi zlé prípady, ktoré končia až na operačnom sále. V príspevkoch sa snažíme ľudí informovať, aby sa čo najviac pýtali, aby si zistili, či daný človek je vôbec lekár, či vie riešiť prípadné komplikácie a hlavne s akým materiálom pracuje. V tejto oblasti je žiaľ podvodníkov viac než dosť.

Ľudský organizmus je u každého z nás špecifický. Stretávate sa aj so situáciami, kedy zákrok či liečba nie sú až tak jednoduchými?

Každého pacienta treba posudzovať veľmi individuálne. Sú ochorenia, ktoré dokážeme liečiť, ale nie vyliečiť. S mnohými ochoreniami nám v dnešnej dobe pomáha biologická liečba – je to obrovská úľava napr. pre pacientov so psoriázou. Celá škála autoimunitných ochorení je nesmierne zložitá a liečba niekedy až vyčerpávajúca. Rovnako liečba atopickej dermatitídy je beh na veľmi dlhú trať.

Pre koho je vaše centrum určené? Aká je vaša cieľová skupina?

Dermapoint má otvorené dvere pre všetkých, ktorí potrebujú skontrolovať svoje znamienka, ale aj pre tých, ktorí chcú zmeniť napr. unavený výraz tvare. Vítaní sú všetci.

Za rozhovor ďakujeme MUDr. Marike Piršelovej – dermatologičke z prestížnej kliniky estetickej a laserovej medicíny Dermapoint v Žiline

Pridaj komentár