Kólia menom Lassie, sa v priebehu desaťročí stala nielen obľúbeným hrdinom rôznych knižných poviedok, ale i najslávnejším psom filmovej histórie. Jej dobrodružstva si na plátnach slovenských kín môže užiť i najmladšia generácia, spoločne s ich rodičia či starými rodičmi, ktorí si môžu zaspomínať na svoje detstvo.

Úžasný príbeh o nerozlučnom priateľstve chlapca a jeho dlhosrstej kólie, opäť raz zasiahnu neočakávané okolnosti. Dvanásťročný Florián a jeho verná psia kamarátka Lassie sú proti svojej vôli rozdelení a Lassie sa dostáva až na druhý koniec krajiny. Z nového domova však utečie a vydáva sa na neuveriteľne odvážnu, strastiplnú, ale aj zábavnú cestu späť. Podarí sa im opäť obnoviť nerozlučné priateľstvo?

Florián a jeho pes Lassie sú známa dvojka po celom okolí. Nerozluční priatelia si nenechajú ujsť žiadne spoločné huncútstvo a užívajú si idylický život na vidieku. Keď ale Floriánov otec príde o prácu, rodina sa musí presťahovať do malého bytu, kam majú psy prísny zákaz. Verdikt je neúprosný a Lassie musí z domu preč. Ujme sa jej sympatický gróf a vezme ju ako darček pre svoju vnučku na panstvo k Severnému moru, ktoré je až na opačnom konci krajiny.

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že by tu Lassie nemalo nič chýbať, jej vernosť však nemá hraníc. Pri prvej príležitosti preto utečie a rozbehne sa naspäť domov za Floriánom. Vyráža na neuveriteľné psie dobrodružstvo, na ohromujúcu cestu cez celú krajinu, na cestu plnú prekážok, dobrých ľudí a aj ľudí so zlými úmyslami. Hoci je od svojho kamaráta vzdialená niekoľko stovák kilometrov, Lassie nedokáže nič zastaviť. Pre všetkých má jasný odkaz: „Vraciam sa domov.“

Toto najnovšie spracovanie príbehu o legendárnej kólii, vychádza z pôvodnej poviedky Erica Knighta, ktorá stála na úplnom počiatku dnes už kultového fenoménu Lassie. Text s názvom Lassie sa vracia vyšiel už v roku 1940 a ihneď si získal obrovskú popularitu. Rovnako ako prvé filmové spracovanie z roku 1943, v ktorom jednu z detských rolí stvárnila neskoršia hviezda filmového neba a držiteľka troch Oscarov – Elizabeth Taylor.

Nesmrteľná postava Lassie sa vo filmoch, seriáloch či komiksoch v rozličných obmenách pravidelne vracia. Jej najnovšie spracovanie, ktoré na plátna slovenských kín priniesla distribučná spoločnosť Bontonfilm, si môžete so slovenským dabingom vychutnať vo vašom kine už aj dnes.

Pridaj komentár