Mladý Louis Vuitton mal iba 16 rokov, kedy učinil veľmi dôležité rozhodnutie: stať sa majstrom kufrov a zmeniť nielen svoj život, ale i životy svojich detí a všetkých budúcich generácií. Tomuto odkazu Louis Vuittona ako výrobcu kufrov predchádzalo dokonca založenie spoločnosti.

Legendárna história – legendárnej značky!!! Louis Vuitton … ako to všetko začalo?

Stalo sa tak v roku 1837, kedy 16-ročný Louis Vuitton prišiel po vlastných do Paríža a stal sa učňom pre Monsieur Maréchal.

Boli to časy koňmi poháňaných košov, lodí a vlakov, ktoré boli jediným druhom prepravy tak ako pre cestujúcich, tak aj pre ich batožinu.

Cestujúci tak v mnohých prípadoch museli oslovovať mnohých remeselníkov, aby im pred cestou zabalili ich osobné veci a predmety a ochránili ich tak pred poškodením.

Louis Vuitton sa veľmi rýchlo stal váženým majstrom parížskeho ateliéru Monsieur Maréchal. Práve tu začali korene jeho špecializovaného obchodu.

Začiatky jeho kariéry v umeleckom priemysle spočívali v na zákazku vyrobených škatuliach a debničiek so špecifickým dizajnom a neskôr kufrov vyrobených podľa želaní a prianí zákazníkov.

Takto na sebe Louis Vuitton pracoval celých 17 rokov, až kým si otvoril svoju vlastnú dielňu na 4 Rue Neuve-des-Capucines blízko známeho námestia Vendome.

Legendárna dielňa

Rodinná rezidencia Asnières a zároveň kolíska spoločnosti je symbolom osobného a komerčného úspechu rodiny Vuitton od roku 1859. Skorý úspech Louis Vuittonu znamenal, že musel rozšíriť svoju činnosť. To viedlo k otvoreniu ateliéru v sídle Asnières v roku 1859.

Na mieste lokalizovanom severovýchodne od centra Paríža, začala fungovať dielňa s 20 zamestnancami. V roku 1900 tam pracovalo takmer 100 ľudí a do roku 1914 sa ich počet rozrástol na 225.

Pôvodný ateliér sa tak rozširoval po celé desaťročia a to vrátane pridruženia k bydlisku rodiny Vuitton. A je to stále tam, kde sa vyrábajú produkty dodnes.

Zatiaľ čo rodinné sídlo sa zachovalo a je súčasťou súkromného múzea, 170 remeselníkov stále pracuje v dielni Asnières, navrhuje a vyrába kožené výrobky a plní špeciálne objednávky pre klientov po celom svete.

Bezpečnostný zámok

V roku 1886 vykonal Georges Vuitton revolučný prevrat v uzamykaní batožiny, s dômyselným zámkom a bezpečnostným uzatváracím systémom, ktorý svet dovtedy nepoznal. Cestovné kufre sa tak zmenili na skutočné truhlice hodné pirátskych pokladov.

Cestujúci si uskladňovali počas svojich ciest všetky svoje dôležité veci do vnútra šatníkov a veľkých plochých kufrov, ktoré, bohužiaľ, často priťahovali zlodejov. Louis Vuitton – majster výroby kufrov, sa snažil pomôcť svojim klientom a chrániť ich veci vo vnútri svojich cestovných batožín.

V roku 1886 otec a syn, Georges, zaviedli zámkový systém s dvoma pružnými sponami. Po niekoľkých rokoch vývoja George patentoval tento revolučný systém a bol taký efektívny, že obmedzil úteky aj veľkého amerického kúzelníka Harryho Houdiniho, nakoľko útek veľkej debny Louis Vuitton s ich novým zámkom sa mu nepodaril. Účinnosť tohto zámku sa tak stala celosvetovo nesporná a používa dodnes.

Sté výročie

Značka požiadala šesť dizajnérov o vytvorenie originálnych diel na oslavu kultového plátna značky Louis Vuitton s názvom „Monogram“, ktoré bolo vytvorené pred sto rokmi.

Na oslavu 100. výročia monogramového plátna v roku 1996, vyzvala značka Louis Vuitton vybraných dizajnérov, aby vytvorili jedinečné kusy batožiny.

Výsledná zbierka bola potom vystavená vo veľkých mestách sveta, čím priniesla ducha inovácie a spolupráce značky s milovníkmi módy po celom svete.

Pridaj komentár