Väčšinu, až takmer 80 % vnemov z vonkajšieho okolia prijímame prostredníctvom zraku. Často však hodnotu našich očí oceníme až vtedy, keď nás postihne problém s videním. V takej situácii by každý dal čokoľvek za to, aby sa mu v plnej miere navrátil zdravý zrak. Dnes sa už, našťastie, dá väčšina zrakových porúch a ochorení úspešne korigovať zdravotnými pomôckami, alebo riešiť modernými operačnými zákrokmi, ku ktorým patria aj laserové operácie.
Laserové korekcie zraku stále napredujú! Čo ste o tomto lekárskom zákroku možno nevedeli?
Laserová operácia
Moderná medicína ide míľovými krokmi vpred. Operácie zraku prešli vývojom a neustále sa objavujú nové technológie a postupy, ktoré tento zákrok zdokonaľujú. Princíp operácie zostáva rovnaký ako v minulosti, no dnes sa už častejšie realizujú moderné operácie očí laserom, z ktorých niektoré je možné vykonať aj v rámci jednodňovej chirurgie. Laser lekárom pomáha uľahčovať prácu a pacientom šetrí čas. Takisto je väčšina zákrokov takmer bezbolestná.
Hoci v minulosti bola určená skôr pre tých, ktorých situácia im už nedávala na výber, dnes laserové zákroky pomáhajú ľuďom každý deň sa oslobodiť od okuliarov a vrátiť sa späť k plnohodnotnému životu. Každá operácia, samozrejme, niečo stojí, no určite pri nej neprídete o celý majetok. Na Slovensku máme v porovnaní so zahraničnými klinikami skutočne prijateľné ceny, ktoré sa už dávno nepohybujú v tisícoch. Čo sa týka prístrojového vybavenia, používajú sa prístroje certifikované vesmírnou agentúrou NASA, čo znamená, že spĺňajú tie najprísnejšie kritériá.
Dnes už takmer neexistuje vekové obmedzenie
Spôsob života a práce, celodenné sedenie pred monitormi, ale aj prirodzené starnutie spôsobuje rôzne ochorenia zraku. Okrem okuliarov a kontaktných šošoviek, sa na korekciu zraku čoraz častejšie využívajú práve laserové operácie. S laserovou operáciou očí sa často spájalo vekové obmedzenie. V minulosti platilo, že oči sa mohli laserom operovať až po dovŕšení dospelosti. Moderné technológie však obmedzenie nepoznajú. Dnešné metódy operácií sú bezpečnejšie a oveľa presnejšie než v minulosti. Je neuveriteľné, že operovať je dnes možné už aj deti.
Vo všeobecnosti síce ešte stále platí, že vhodný pacient by mal byť vo vekovom rozmedzí od 18 do 40 rokov. Hranica dospelosti sa určila predovšetkým z obavy, že dieťa nebude vedieť počas operácie spolupracovať s lekárom, ale tiež preto, že niektoré dioptrické chyby majú tendenciu rozvíjať sa vekom. Pred operáciou by mal byť teda zrak stabilizovaný. Samozrejme, všetko závisí od súhlasu rodičov a od schopnosti psychickej spolupráce dieťaťa, no už to, že je možné operovať aj desaťročné deti, je veľkým krokom vpred oproti minulosti. Operáciu môžu podstúpiť aj ľudia v dôchodkovom veku, ale vtedy už nemusí poskytovať želaný efekt a vhodnejšia je refrakčná výmena šošovky inou metódou.
Princíp laserovej operácie
Podstata laserovej operácie zraku spočíva v tom, že ide o refrakčný výkon, ktorým sa mení zakrivenie rohovky excimerovým laserom. Metódy sa odlišujú hĺbkou, v ktorej sa zákrok uskutočňuje. V súčasnosti existujú dva typy laserových zákrokov – tie, ktoré operujú na povrchu oka a zákroky odstraňujúce dioptrickú chybu pod povrchom oka. Dôležité je predovšetkým dôkladné predoperačné vyšetrenie, ktoré pomôže vybrať vhodnú metódu zákroku.
Takéto vyšetrenie nikdy neprebieha v deň samotného zákroku, nakoľko už niekoľko týždňov predtým sú nevyhnutné režimové opatrenia, a to napríklad nenosiť kontaktné šošovky, aby nedošlo ku skresleniu meraní, ktoré sú kľúčové pre úspešný výsledok zákroku. Nikdy by ste nemali podstúpiť vyšetrenia aj operáciu v jeden deň. V niektorých prípadoch je potrebná kombinácia klasickej operácie s laserovou.
Kombináciou laserových a nelaserových techník sa dajú odstrániť akékoľvek silné dioptrie. Dôležitá je tiež skúsenosť očných chirurgov a indikujúcich lekárov. Samotný výkon je v podstate bezbolestný, prebieha v lokálnej anestézii. Pár dní po operácii však býva bolestivých, nakoľko sa rohovka hojí a to spôsobuje bolesť a rezanie. Bolesti však čoskoro ustúpia a pacient sa môže tešiť z jasného a ostrého videnia. Do normálneho pracovného života je možné zapojiť sa už po niekoľkých dňoch, takže rekonvalescencia je pomerne rýchla. Ešte niekoľko mesiacov je však dôležité používať špeciálne kvapky, vhodné je tiež obmedziť sledovanie televízie, čítanie či prácu na počítači. Moderným femtosekundovým laserom je okrem dioptrií možné odstrániť tiež šedý zákal. Štandardný laser dokáže skorigovať jednu dioptriu za 6 až 7 sekúnd.
Laser a jeho úspešnosť
Historicky prvým laserovým zákrokom bola metóda nazývaná PRK, ktorá patrí k povrchovým refrakčným výkonom na rohovke. Ešte aj dnes je vhodná pre pacientov, ktorí majú príliš tenkú rohovku a nemôžu podstúpiť iné laserové zákroky. Bohužiaľ, všetky povrchové metódy sa spájajú so zvýšenou bolestivosťou, svetloplachosťou a slzením očí po zákroku, a tým aj dlhšou dobou rekonvalescencie. Naopak, hĺbkové laserové operácie sú nebolestivé z dôvodu, že povrch rohovky pri nich ostáva neporušený. Operácia femtosekundovým laserom máva doživotnú záruku. Úspešnosť laserových zákrokov v dnešnej dobe presahuje v celosvetovom rozsahu až 95 %.