Čas od času sa všetci túžime vrátiť do minulosti. Jeden z najlepších spôsobov, ako toho docieliť, je pustiť si nejaký retro film. Prinášame vám preto pár nezvyčajných, ale krásnych a nezabudnuteľných filmov, s ktorými sa vám návrat do minulosti zaručene podarí. Vybrali sme 15 retro filmov s vynikajúcim hereckým obsadením a úžasnými príbehmi, ktoré v sebe ukrývajú. Ktorý z nich ste ešte nevideli?

Od ktorých 15 elegantných retro filmov zaručene neodtrhnete oči?

1. Deväť (2009)

Guido Contini je slávny režisér. Celý svoj život bol obklopený krásnymi ženami. Všetky svoje ciele dosiahne, aj keby mal ísť cez mŕtvoly. Prečo ale nemôže dokončiť natáčanie svojho najnovšieho filmu? Odpovede na mnohé otázky hľadá na svojom najobľúbenejšom mieste – v posteli so ženami. Jeho duša sa ale zo dňa na deň stáva prázdnejšou.

2. Nehanební bastardi (2009)

Píše sa rok 1939 a Európa stojí pred bránou druhej svetovej vojny. Po krajinách sa začína šíriť „hnedý mor“ v podobe nacistov, odporcov židovskej rasy.  Jeden z najväčších, horlivých odporcov Židov, bol Hans Landa, ktorý dostal prezývka  „lovec Židov“. Na inom konci krajiny pod velením amerického poručíka Aldo Rainea sa formuje nezvyčajná vojenská jednotka – hovoria si Bastardi. Práve ich čaká najťažšia misia, ktorá môže zmeniť priebeh druhej svetovej vojny.

3. Núdzový východ (2008)

Tento film sa odohráva na pozadí roku 1950. Hlavnými protagonistami sú členovia provinčnej rodiny. Frank a April Willer vidia ich strednú triedu takým spôsobom, ktorý ich odlišuje od iných rodín. Majú obrovskú túžbu presťahovať sa do vysnívaného Paríža, avšak osud pre nich pripravil rad nepríjemných prekvapení.

4. Na hrane lásky (2008)

Zložité vzťahy medzi štyrmi rôznymi ľuďmi žijúcimi v Anglicku v roku 1940 takmer vedú k tragédii. Film prináša príbeh dvoch mužov a dvoch žien, ktorí sa zamotali do vlastných činov. Láska, žiarlivosť a zrada ich vedú do priepasti, z ktorej nie je úniku.

5. Škola života (2009)

Jenny je šestnásťročná talentovaná violončelistka. Je to slušná, mladá dáma. Má pocit, že žije v jednotvárnosti a Oxford by jej pomohol ujsť. Jenny je tu, avšak stretne sa s mladým mužom menom David. Je o trochu starší, riadi motorové vozidlo, nosí štýlové oblečenie a chodí do súkromných kluboch. Jednoducho vedie trochu hýrivý spôsob života. Po zoznámení s ním sa Oxford už nezdá byť tak skvelým miestom, ako si predstavovala.

6. Stepfordské paničky (2004)

Po tom, čo Joanna Eberhart zažila nervové zrútenie, sťahuje sa do malého mestečka Stepfordu. Cestuje spolu so svojim manželom, aby sa dostala ďaleko od stresu veľkomesta. Tento zdanlivo malý nebeský kút sveta sa zdá byť ako ideálne miesto na odpočinok. Joanna si však uvedomuje, že mieste ženy v domácnosti sa správajú tak trochu podozrivo. Rozhodne sa že zistí, aké to tajomstvo jej okolie ukrýva.

7. Osem žien (2001)

Zasnežené mesto v hĺbke Francúzska. Rodina mieri stráviť Vianoce na panské sídlo. Oslava Vianoc sa ale nekoná, pretože sa nájde zavraždený pán domu. Osem žien a jeden zavraždený muž. Jedna z nich to musela určite byť. Každá je podozrivá a každá mala motív. Vyšetrovanie odhaľuje rodinné tajomstvá, ktoré boli doteraz pod zámkom.

8. W.E. (2011)

Romanca kráľa Edwarda VII. s americkou ženou Wallis Simpson pobúrila spoločnosť. Wallis bola v dobe ich známosti stále vydatá. Kráľ sa musel vzdať trónu, aby sa s ňou mohol oženiť. To ale nebolo žiadnou prekážkou. Film je inšpirovaný skutočnou historickou romancou.

9. Voda pre slony (2011)

Dej filmu sa odohráva počas veľkej hospodárskej krízy. Jednou z hlavných postáv je mladý študent zverolekárstva Jacob. Jeho rodičia zomreli pri autonehode a on sa pripája k cirkusu. Postupne sa stáva členom najveľkolepejšej cirkusovej show ne Zemi. Jacob v cirkuse pracuje ako veterinár, no zamiluje sa do principálovej ženy, ktorá sa volá Marlena. Počúvne Marlena srdce a ujde s Jacobom alebo ostane s krutým trénerom zvierat Augustom? Film je natočený podľa knižnej predlohy.

10. Čiernobiely svet (2011)

Dej sa odohráva v roku 1060. Eugenia Phelanová akurát dokončila vysokú školu. Je rozhodnutá, že sa bude živiť písaním. Začína pracovať na tajnom spisovateľskom projekte. Film rozpráva o selekcii čiernej rasy a ťažkej práci čiernych žien v domácnostiach. Eugenia sa rozhodne napísať knihu o ich ťažkých životoch.

11. Hlava v oblakoch (2003)

Guy videl prvýkrát Gildu Besse, keď ešte študoval na univerzite. Bohatá a rozmaznaná Gilde viedla celkom bezstarostný život. Aj napriek tomu, že sa blíži vojna, Gilda sa neustále snaží viesť bezstarostný život. Guy a španielske dievča Mia, ale cítia potrebu bojovať proti fašizmu. Životné cesty troch priateľov sa postupne rozdeľujú a zdá sa, že navždy.

12. Dreamgirls (2006)

Spevácke trio zo Chicaga priťahuje na seba čoraz väčšiu pozornosť. Ich účinkovanie v talentovej show si všimol aj známy producent, ktorý si ich zobral pod svoje ochranné krídla. Tieto talentované mladé ženy získajú čoskoro mediálny úspech. Zistia však, že peniaze ani sláva im šťastie neprinesú.

 13. Hitchcock (2012)

Slávny režisér sa rozhodne vyskúšať odvážny experiment. Vzdá sa príležitosti režírovať ďalší film a na miesto toho natočí čiernobielu snímku s názvom Psycho. V procese natáčania sa režisér pozerá do temných hlbín ľudskej duše. Chce objaviť psychologické vlastnosti, ktoré mu umožnia vytvoriť symfóniu hrôzy v hlave človeka. A to rovnako ľahko ako hrať na piano.

14. Soraya (2003)

Iránsky  Mohammad Pahlavi sa zamiluje do ženy menom Soraya Bakhtiar. Kráľovská rodina pozýva túto mladú ženu do ich paláca. Mohammad a Soraya sa spolu zosobášia. Prichádzajúca revolúcia ich ale donúti ujsť z krajiny.

15. Veľký Gatsby (2013)

Tajomný pán Gatsby. Nikto ho nikdy nevidel, no všetci o ňom počuli. Medzi ľuďmi sa povráva, že niekoho zabil. Gatsby sa zoznámi s nenáročným mužom menom Nick Carraway. Nick dostane pozvanie na jednu z veľkých Gatsbyho osláv. Neskôr Nick píše príbeh o láske, chamtivosti, moci a korupcii, ako výsledok stretnutia Gatsbyho s jeho láskou Daisy.

Pridaj komentár