V poradí už 27. titul „OTEC ROKA“, získal 19. júna 2017 v priestoroch Zichyho paláca
v historickom centre Bratislavy, Peter Lazor z Markušoviec. O tom, kto získa titul a putovné žezlo – dreveného koníka, rozhodli čitatelia a čitateľky týždenníka Slovenka, ktorý je vyhlasovateľom ankety, prostredníctvom SMS a internetového hlasovania na stránke otecroka.sk.

Kto sa stal Otcom roka 2017? Toto sú mena nominovaných a víťazov!

Do užšej nominácie sa spomedzi všetkých prihlásených dostala pätica výnimočných otcov – Vojtech Benko, Ivan Moravčík, Pavol Tkáčik, Peter Lazor a František Namešpetra. Z nich najviac SMS a internetových hlasov získal a Otcom roka 2017 sa stal 42-ročný Peter Lazor z Markušoviec. Ocenenie Mediálny otec roka 2017 získal Michal Kožuch.

Peter Lazor aktuálne čerpá materskú dovolenku pri najmladšom, dvojročnom synovi Ferkovi. V Markušovciach pôsobí ako dedinský fotograf a s manželkou sú redaktormi časopisu Pokoj a dobro, ktorý vydáva miestna farnosť. Je členom hospodárskej rady pri farnosti. Pôvodným povolaním je kuchár, ale pracoval aj na pošte a tvrdí, že všetky svoje doterajšie pracovné skúsenosti sa mu zišli tak ako v rodine, tak aj ako profesionálnemu rodičovi.

„Som naozaj veľmi rada, že tento projekt, ktorý vzdáva poctu otcom, je na slovenskej scéne už 27 rokov bez prestávky. Vznikol v redakcii týždenníka Slovenka a práve jej redaktorky sa pričinili o to, že sa Deň otcov stal súčasťou slovenského kalendára sviatkov,“ povedala riaditeľka vydavateľstva STAR production, Mária Reháková.

Tento rok na nominovaných otcov čakal v Bratislave náročný deň. Dopoludnia absolvovali tlačovú konferenciu a po spoločnom obede na nich čakala jazda historickou električkou po Bratislave.

Počas slávnostného finále v programe vystúpili  tanečníci z Tanečnej školy Dansovia Petra Modrovského, finalistka projektu Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča Viktória Reháková, spevák Jozef Ivaška a záver patril víťazovi Česko Slovenskej SuperStar – Lukášovi Adamcovi.

 

Anketa Otec roka je najstaršou časopiseckou anketou na Slovensku a počas uplynulých rokov svojho trvania prispela ku zmene pohľadu na postavenie otca v rodine a k udomácneniu tradície Dňa otcov, ktorý sa oslavuje v tretiu júnovú nedeľu.

Nad aktuálnym ročníkom prevzali záštitu primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal a starosta mestskej časti Bratislava – Staré Mesto, Radoslav Števčík.

Projekt podporili: Unipharma – prvá slovenská lekárnická akciová spoločnosť, Liečebné Termálne Kúpele a.s. Sklené Teplice, Ikar, Metlife, ZOO Bratislava, Danubiaservice a RTVS.

Otec roka 2017 – PETER LAZOR (42), MARKUŠOVCE

„Spoznali sme ho vďaka projektu Rádio Lumen spája Lumen rodiny. Spolu s manželkou robia život deťom okolo seba hodnotnejší, spokojnejší a šťastnejší,“ napísala o tomto výnimočnom otcovi Andrea Kundrová z Rádia Lumen.

Peter Lazor pochádza zo štyroch súrodencov, jeho manželka Adriana má päť bratov a už keď sa brali, bolo im jasné, že aj oni chcú mať viac detí. Najstaršia dcéra má devätnásť, po nej vždy po dvoch rokoch pribudlo ďalšie dieťa. Piaty, malý Ferko, sa narodil s väčším odstupom – po jedenástich rokoch. Medzitým sa však v tejto rodine našlo postupne miesto aj pre osem ďalších detí.

Silný vzťah k deťom, ktorý je vlastný obom manželom, sa u Adriany prejavil tak, že keď bola po štvrtý raz tehotná, rozhodla sa vyštudovať vysokú školu a stať sa učiteľkou, Petra zas oslovila výzva stať sa profesionálnym rodičom. Absolvoval potrebnú prípravu a potom mu postupne zverovali do dočasnej starostlivosti deti, ktoré v jeho rodine čakali na umiestnenie do pestúnstva či návrat k svojej rodine.

„Prvý chlapec bol u nás štyri roky, iné deti len pár mesiacov či týždňov. Raz mi riaditeľka detského domova zavolala, že mi vezú dvojmesačné dievčatko. Nemali sme vtedy doma nič, čo potrebuje malé bábätko. No za dvadsať minút, kým auto dorazilo, som zniesol z povaly starú kolísku, nachystal vankúšiky, od dvoch susediek, ktoré boli práve na materskej, som dostal pár plienok a dajaké oblečenie…“ spomína na adrenalínovú skúsenosť.

Toho, že sa bude starať o dvojmesačné dieťa, sa nezľakol. Mal predsa skúsenosti s vlastnými deťmi. Preto mu vedenie detského domova bez obáv zverovalo do starostlivosti aj malé deti a dokonca ho pozývali, aby sa o svoje skúsenosti delil s budúcimi adeptmi na profesionálne rodičovstvo. Sám však prišiel na to, že je náročné venovať sa zvereným deťom, ktoré vyžadujú veľa pozornosti a síl, a pritom nenechať na vedľajšej koľaji svoje vlastné, „bezproblémové“ deti.

V súčasnosti má Peter Lazor od profesionálneho rodičovstva pauzu, pretože si čerpá materskú dovolenku pri najmladšom, dvojročnom synovi Ferkovi. No popri tom nijako nezaháľa. V Markušovciach pôsobí ako dedinský fotograf a aj s manželkou sú redaktormi časopisu Pokoj a dobro, ktorý vydáva miestna farnosť. Je aj členom hospodárskej rady pri farnosti. Pôvodným povolaním je kuchár, ale pracoval aj na pošte a tvrdí, že všetky svoje doterajšie pracovné skúsenosti sa mu zišli v rodine aj ako profesionálnemu
rodičovi.

„Každý rodič, ktorý v dnešnej dobe dokáže vychovávať päť a viac detí, je hrdina. Pán Peter je pre nás rozhodne tým najvhodnejším kandidátom na titul Otec roka.” Takto odôvodňuje jeho nomináciu Andrea Kundrová.

Pridaj komentár