Hlavný hrdina filmuPepa (Michal Suchánek) je outsiderom už od narodenia. Má okolo päťdesiatky a pracuje ako úradník. So svojou ženou (Petra Špalková), majú dve deti a vo svojej domácnosti je viac ako pod papučou. Rešpektu sa mu nedostáva ani od jeho potomkov.

Kolobeh ľudskej duše je nevyspytateľný! Tragikomédia „Pepík“ v hlavnej úlohe s Michalom Suchánkom už vstúpila do slovenských kín!!!

Uvedomuje si, že musí niečo zmeniť a dokonca veľmi dobre vie, čo by to malo byť. Lenže! Cesta k cieľu býva niekedy veľmi tŕnistá, a tak môžeme sledovať viac či menej márnych, niekedy až tragikomických pokusov hlavného hrdinu, začať svoj život konečne žiť. Podarí sa mu nájsť odpovede na otázky: „Prečo je vlastne na svete? Kde začína ten naozajstný život? Po narodení, po maturite, prvom sexe, svadbe, deťoch alebo až po smrti?“

Trpká komédia o nádeji, že všetko raz dobre dopadne a o tom, ako sa vymotať z neustále sa opakujúcich dennodenných stereotypov a začať ten pravý život, už vstúpila do slovenských kín. Pepa je priemerný český chlapík, ktorý zdanlivo ničím nevybočuje z rady. Od okamihu, kedy vyšiel zo školy, zostáva stále v jednej práci. Má jednu manželku, jednu dcéru a jednu mantru, ktorá mu dáva nádej: Verí, že raz bude žiť naplnený a spokojný život.

Pepík nám vo filme vyrozpráva celý jeho život: od toho, ako si ešte ako nenarodená duša vybral v „maminkárni“ svoju maminku, až po okamih zoznámenia sa so svojou manželkou.

Životný príbeh Pepíka začíname sledovať už pri zoznámení sa jeho rodičov. Postupne s ním prežívame jeho predškolské roky a rozchod jeho rodičov, prechádzame s ním základnú i strednú školu i prvými nesmelými pokusmi s dievčatami.Sme svedkami jeho neúspešnej pracovnej kariéry a obdobne neúspešného manželstva i rodinného života.

Ako Pepík postupne dospieva a starne, politická i spoločenská situácia sa okolo neho mení. Jedno ale zostáva rovnaké: Pepa je uprostred ostatných ľudí stále osamelý. Po celý život sa snaží robiť všetko správne, tak, aby ho ostatní mali radi – s výnimkou niekoľkých okamihov v tejto snahe vždy pohorí.

S pribúdajúcimi rokmi Pepov optimizmus slabne. Jeho viera v lepšiu budúcnosť sa postupne mení v rezignáciu a Pepov život sa stáva len sledom rutinne sa opakujúcich zážitkov. Zdá sa, že poslednými radosťami ktoré mu zostávajú, sú cigarety a nevinné špehovanie šťastného manželského páru zo susedstva.

Ale nakoniec do Pepovho života predsa len prichádza nový nečakaný impulz!

Rozhodne sa, že odíde z domova. Ide sa ubytovať do hotela, ale zistí, že naň nemá peniaze. Tak chce odísť aspoň do iného mesta, ale vlak nejde… A tak sa potupne vráti domov. Je mu vynadané a čaká ho ešte väčšie poníženie od manželky i od dcéry. A nakoniec sa dozvedáme, že to nebol jeho prvý „útek“, že takto uteká z domu pomerne často.

Lenže tentokrát je všetko inak! Vďaka náhode sa k hotelu vráti a tam, opäť vďaka náhode sa zoznámi s mladým krásnym dievčaťom. A idú spolu na jednu noc do hotela. Pepík si myslí, že konečne našiel dôvod svojej existencie, ale v okamihu, keď sa ide umyť do kúpeľne, pokĺzne sa v papučiach na dlaždičkách a spadne hlavou na toaletu. A zomrie.

A opäť netuší, prečo na svete bol/je. Vidí svoj pohreb, a potom je znovu poháňaný hlasom zhora do „maminkárni“ aby si jeho duša našla ďalšiu maminku. A tou je recepčná na hoteli, ktorá v ten deň zistila, že je tehotná. Ale vôbec to nemala v pláne.

Pepík zostáva uzatvorený v neschopnosti sa pohnúť so svojím životom a ešte ho čaká narodenie do rodiny, kde bude nechceným dieťaťom. Paralelne so životom Pepíka sa nám otvára i život recepčnej Blanky. Tá pozerá na problémy rodinného života pohľadom ženy, a teda úplne odlišne než Pepík. Ich životy sa pretnú až v závere filmu.

V hlavnej úlohe sa predstaví Michal Suchánek a zahrá si večného outsidera. Hoci sa už od detstva snažil byť úspešný a obľúbený, nikdy sa mu to ale nepodarilo. Pretože je vo filme prerozprávaný celý Pepíkov život, v rolách mladého hrdinu sa objaví hneď niekoľko českých hercov ako napríklad Viktor Antonio či Vlastimil Kaňka.

Jeho manželku si zahrala Petra Špalková. Narozdiel od Pepu netúži po abstraktnom šťastí. Sama o sebe hovorí, že chce žiť len pekný a normálny život, plný drobných radostí a malých prekvapení. Skutočnosť je ale trochu iná – Zdena je panovačná žena, ktorej robí dobre, keď môže svojho manžela mať plne pod kontrolou.

Ich spoločnú dcéru stvárnila Natálie Grossová. Vo filme sa ďalej objaví aj Jakub Kohák, Marek Vašut, Alena Doláková, Alica Bendová a ďalší. Réžie filmu sa zhostil Ján Novák, ktorý je zároveň a tvorcom scenáru spolu s Jaroslavom Sauerom. Hlavným kameramanom snímku je Antonín Chudela a hudbu k filmu zložil Václav Noid Bárta.

Pridaj komentár