Letná festivalová sezóna sa neúprosne blíži. Mnoho z nás už netrpezlivo očakáva, kedy sa brány ich obľúbeného festivalu otvoria a budeme mať možnosť užiť si koncert interpreta, na ktorého vystúpenie by sme sa v našich končinách dostali len veľmi ťažko. Dôvodom sú častokrát vysoké ceny vstupného, ktoré si mnoho mladých ľudí nemôže dovoliť. Uvažovali ste niekedy nad tým, koľko vás zhruba vyjde vystúpenie jedného interpreta napríklad na festivale Pohoda? My sme pre vás analyzovali 22 európskych hudobných festivalov a odhadli, ktorý z nich ponúka „za málo peňazí veľa muziky“.

Koľko zaplatíte na letných festivaloch za jedného interpreta? Tu je výsledok prieskumu!

Ako sme analyzovali cenu za interpreta?

Zostavili sme dlhý zoznam najpopulárnejších európskych festivalov podľa počtu návštevníkov, lajkov na Facebook stránke a počtu vystupujúcich. Ďalej sme pridali štandardnú cenu lístka vrátane ceny za stanovanie, ktorý nezahŕňa early bids alebo denné lístky. Pokiaľ cena lístka nezahŕňa poplatok za stanovanie, pripočítali sme túto sumu k cene štandardného lístka. Finálna cena lístka bola vydelená počtom vystupujúcich počas festivalu. Výsledkom je zoznam 22 festivalov, kde je pomer ceny lístka a interpreta najvýhodnejší.

Počet vystupujúcich nie vždy zodpovedá cene lístka

Krajiny, kde je cena na jeden koncert najnižšia, sú Česká republika, Rumunsko a Španielsko. Na druhej strane, najdrahšie koncerty má Nórsko, Taliansko a Nemecko. Tento výsledok je dôkazom, že cena lístka na festival nie je vždy rozhodujúca. Primavera Sound v Španielsku alebo Glastonbury vo Veľkej Británii, účtujú za lístok skutočne veľa peňazí, na druhej strane však ponúkajú siahodlhý zoznam interpretov, čo sa v konečnom dôsledku naozaj oplatí. Ostatné drahé festivaly (Øya Festival v Nórsku, IDAYS v Taliansku alebo Rock am Ring v Nemecku), však stále za lístok pýtajú veľa, ale zoznam vystupujúcich ani zďaleka neprevyšuje ten v Španielsku alebo Veľkej Británii – preto sa v našom rebríčku umiestnili až na posledných miestach.

Stále uvažujete nad tým, návšteva ktorého festivalu sa vám oplatí najviac? Nazrite do nášho rebríčka a rozhodovanie bude pre vás jednoduchšie.

Pridaj komentár